BAKIRMI GALVENİZMİ ufak bi yardım ?

xxsinsixx

Üye
Herkeze iyi çalışmalar.
arkadalar bir tesiste topraklama yapılması isteniyor ama daha karar veremediler bakır yerine galveniz kullanmak istiyorlar topraklama çubuklarını

benim kanaatimce uygun bulmuyorum çünkü bakır galvenizden daha iyi bir iletken diye biliyorum.
galveniz kullanırlarsa bi sporun olmazmı ve ??

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
İletkenlikten yana sıkıntı olmaz gerekli değerler tuturulursa sorun olmaz fakat korozyondan dolayı yani toprak altındaki dayanımı bakımdan bakır galvanize göre daha dayanıklıdır.

Bakırın iletkenliği çok daha iyi ve galvanize nazaran daha uzun ömürlü.Teredütsüz bakır.Maliyeti önemli değilse tabiki.

Bakır tercih edilmeli benim kanaatimce de, bununla beraber topraklama çubuğuna bağlantı yaptığınız yerin hava ile temasını izole etmeyi ihmal etmeyin, ek yerinde oluşabilecek muhtemel paslanma hat direncinin yükselmesine neden olur.

bakır tercih edilmeli daha uzun ömürlü ve sağlıklı bir topraklama için...
galvanizin tek avantajı daha ucuz olması...

Forum istatistikleri

Konular
128,162
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri