Faz İletkeninin Topraklanması Durumu?

kemalbnc

Üye
Herkese iyi günler. Faz iletkeni nasıl topraklanmış oluyor? yönetmelikte topraklanmış faz iletkeninin de sıfır iletkeni sayılabileceği söylenmiş? Veya faz iletkeninin topraklanmasından kasıt ne?

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Arkadaşım konuyu biraz daha açarmısın,yazıdan anladığım faz iletkeni topraklaması sanırım şu oluyor :Faz iletkeni enerji nakil hattında Bakım vb çalışma yapılacağı zaman alınan emniyet tedbirlerinden birisi olarak toprak ayırıcısı veya mahalli topraklama iletkeni ile toprakla temasının sağlanmasıdır.

yok bu elektrik iç tesisat yönetmeliğinde geçiyor.
c.4 - Sıfır İletkeni:
Doğrudan doğruya topraklanmıș bir iletken olup genellikle sıfırlamada koruma iletkeni
olarak kullanılabilen orta iletkendir. Sıfır iletkeninin kesinlikle bir orta iletken olması gerekmez:
özel durumlarda topraklanmıș bir faz iletkeni de sıfır iletkeni olarak kullanılabilir.
Aceba bu da sizin dediğiniz durum gibi arıza anında falan alınan emniyet tedbirinden mi bahsediyor?

ya ben bu meseleye kafa yordum ama böyle bir şey saçmalık gibi geliyor bana. Yani bir faz iletkeni nasıl topraklanabilir ya, Akıl var izan var bunu daha açık yazamaz mi yönetmelik. Ne anlatıyor bu biri izah etsin lütfen tartışalım

Eğer orta nötr nokta topraklı değilse faz iletkeni toprağa değebilir..
Mesela IT sistemde fazlardan biri toprağa değerse bir problem çıkmaz..

birisi geniş olarak açıklayabilir mi? ben pek bişey anlamadım...

Hani sıfırlama için de faz iletkeni sıfır iletken olarak kullanılabilir demiş, kel alaka şimdi. Bir faz iletkeninin sıfır iletken olduğunu hayal edemiyorum, özel şartlarda dahi olsa... (yönetmelik öyle demiş)

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri