Topraklama Ölçüm mesafesi Uzaksa ?

forum004

Üye
rkn143.jpg

Sarı ve kırmızı kablolar kısa gelirse,toprağa ulaşmak için ekleme yaparak sarı ve kırmızı kabloları 50 metreye çıkarabilirmiyiz?Fabrika gibi yerlerde mesafe yetmiyor.
Sakıncası olurmu ?

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
toprak özgül direncini bulmak için parselin tamamını ölçmene gerek yok
ortalama birşey alıyorsun
parsel içinde rastgele biryerde 5 yada 10 metre arayla 3 çubukla ölçüyorsun.

ademcelik bey arkadaş galiba şunu demek istemiş:
her yer beton toprak'a ulaşmak için kabloya ek yaparak toprak alana ulaşmak için ek yapsam sorun olurmu ?
benim bu konu hakkında bilgim yok açıkçası bende merak ettim. sonuçta kablo uzayınca direnç artacak ölçümü etkiler gibi geliyor ama ne kadar etkiler orasını bende merak ettim doğrusu

rkn143.jpg

ademcelik bey arkadaş galiba şunu demek istemiş:
her yer beton toprak'a ulaşmak için kabloya ek yaparak toprak alana ulaşmak için ek yapsam sorun olurmu ?
benim bu konu hakkında bilgim yok açıkçası bende merak ettim. sonuçta kablo uzayınca direnç artacak ölçümü etkiler gibi geliyor ama ne kadar etkiler orasını bende merak ettim doğrusu

ikayserili 'nin

söylediğini kastteddim.

Yani ölçüm yapacağım yer ile toprak arası çok uzak.Şekildeki gibi SARI VE KIRMIZI kabloları uzatıp toprağa ulaşıp kazıkları gömsek.

Ölçüm değerini etkilermi.

Ölçüm ucu yeşile uzatmayacağız.Sarı ve kırmızı uzayacak.

Kabloya ek yapılması sonuca etki eder.
zaten bu şekilde alınan bir sonuc DOĞRU değildir. Size yanlış sonuçlar verir.
NET bir sonuç istiyorsanız size tavsiyem kablosu uzun olan bir meğer ile ölçüm yapmanızdır.

isterseniz boş bir tarlada deneme yapıp sonucunu görebilirsiniz.
bir defa orjinal kablosunu kullanarak ölçüm yapın sonra KAZIKLARIN yerini değiştirmeden mevcut orjinal kablosuna ek yaparak uzatın sonra ölçümlere bakın...

Merhaba.
Kablo mesafesini arttırmak maalesef ölçüm sonucunun yanlış olmasına sebep olmaktadır.
Eğer periyodik olarak ölçüm alacağını bir işletmeyse yeri müsait bir yerden delip toprağa ulaşmanız. Eğer buda mümkün değilse -pek tavsiye edimemekle birlikte son çare olarak kullanılabilir- beton yüzeyi -beton su emene kadar ıslatın, topraklama çubuğunu beton yüzeye yatay koyun ve yine ıslak bir bez ile örtüp ölçmeyi deneyebilrsiniz.
Ana Sayfa

kabloyu uzatarak kablonun direncinide dahil etmiş olursun. iki kazıklı ölçüm yapabilrsin elindeki cihazla sanırım kyrtsu cihazın kapağında bağlantı şeması var. yada imkanın varsa pens şeklinde cihazlar var.

bina içi gibi toprağa ulaşamayacağın yerlerde yeşil kabloyu ölçüm yapacağın noktaya, sarı ve kırmızı kabloları da birleştirip toprak temaslı su tesisatı borularından referans alabilirsin eğer oda yoksa yine sarı ve kırmızı kabloları birleştirip topraklamasına çok güvendiğin bir cihazın toprak hattınıı referans noktası olarak kullanabilirsin.

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri