Meger kademesi 20 ohm 200 ohm 2000 ohm?

forum004

Üye
Topraklama ölçümünde meger kademesi

20 ohm
200 ohm
2000 ohm

hangisinde olacak ?

Kaç ohm değerinde ölçüm yapacağız.?

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
bildiğim kadarıyla ölçeceğiniz değer hangisinin sınırları arasındaysa o kademeye getiriyorsunuz. Diyelim ki ölçeceğiniz değer 255 ohm. 20 ohm kademesine getirirseniz bir değer okuyamazsınız. dolayısıyla kademeyi arttırıp 200 ohm kademesine getirirsiniz. fakat yine o değeri okuyamazsınız. 2000 kademesine getirirseniz o zaman 255 ohm değerini okuyabilirsiniz. yani tamamen ölçeceğiniz değerle alakalı. ben bu şekilde biliyorum. iyi çalışmalar..

bildiğim kadarıyla ölçeceğiniz değer hangisinin sınırları arasındaysa o kademeye getiriyorsunuz. Diyelim ki ölçeceğiniz değer 255 ohm. 20 ohm kademesine getirirseniz bir değer okuyamazsınız. dolayısıyla kademeyi arttırıp 200 ohm kademesine getirirsiniz. fakat yine o değeri okuyamazsınız. 2000 kademesine getirirseniz o zaman 255 ohm değerini okuyabilirsiniz. yani tamamen ölçeceğiniz değerle alakalı. ben bu şekilde biliyorum. iyi çalışmalar..
aynen kemal arkadaşımızın anlatılan şekliyle doğrudur.
2000 e kadar da almıyorsan toprağa çaktığın kazıkların yerini değiştir, birbirini görmüyor olabilir. buda ancak çok kayalık bir noktada ölçüm yapıyorsan karşılaşırsın.

merhaba arkadaşlar, kazıksız metotla ölçüm yaptık fakat 0,01-0,03 gibi değerler çıkıyor. acaba hatamı yapıyoruz ? not=ölçümler binaya giriş toprak hattı ile ölçülecek son priz arasında yapılmıştır.

yanlış anlamadıysan ölçüm metodunuz yanlış bence siz sadece aynı iletkenin direnci ölçüyorsunuz . direnç değeri bu nedenle küçük çıkıyor.

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Geri