Suya elektrik karışması

Merhabalar,
Ben yazlığımızda yaşadığımız bir sorunla ilgili bir şey sormak istiyorum.

Evde güçlü bir alet çalıştığında -fırın, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi gibi- suya elektrik karışıyor. Bunun genel nedenleri ne olabilir ve ne yapmak gerekir?

Burada çağırılan elektrikçiye göre yanlış bir şey görünmüyor.

Profesyonel görüşünüze göre bunun akla gelebilecek nedenleri ne olabilir?

Teşekkür ederim.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Güçlü bir alet derken hangisinde elektrik kaçağı oluyor fırının suyla alakası yok sanırım senin evde toprak hattı su borularına bağlanmış olabilir bence hem toprak hattını konrol ettir hemde kacak yapan cihazı bulması için uzman birini çagır

Toprak hattınız zayıf veya toprak notr bağlantısı olmus olabilir.newstarın dediği gibi su borularınada bağlı olabilir torrak hattınızı kontrol ettirmelisiniz.

Teşekkür ederim.

Güçlü bir aletten kastım mutfakta ve banyoda kullanılan aletlerdi. Televizyon, lamba ya da ne bileyim bilgisayar açıkken değil de, şohben, çamaşır makinesi açıkken akan suya elektrik karışıyor.

Her eline pense kontrolkalemini alan kendını usta sanıyorr. Bu durumu bir usta cözemıyorsa bıraksın işi.

rezistans gibi yüksek akım çeken cihazlar dönüşünü nötr ile atarlar.Daha önce başıma gelen bir olay şöyle kombi alrma geçiyor diye aradılar gıttım kontrol kalemıyle kombının uzerınde baktığımda lambası yanıyordu kış olduğu için 3 katlı bınada sordum elektrikli soba kullanan varmı diye bi katta bulduk çıkarttırdım kontrol ettiğimde tekrer yoktu taktırdığımda 5 dakıka ıcınde tekrar aynı seviyey yükseldi.Muhtemelen notr toprakla bi yerde buluşuyor.Elektronik cihazlarınızda zarar görebilir.Usta bir elktrikçiye yaptırmanız lazım ama tek tek her yeri kontrol etmeli baya meşakatli bi iş bence.Sizin katta değilse bile başka katlardanda etkilenir.

rezistans gibi yüksek akım çeken cihazlar dönüşünü nötr ile atarlar.Daha önce başıma gelen bir olay şöyle kombi alrma geçiyor diye aradılar gıttım kontrol kalemıyle kombının uzerınde baktığımda lambası yanıyordu kış olduğu için 3 katlı bınada sordum elektrikli soba kullanan varmı diye bi katta bulduk çıkarttırdım kontrol ettiğimde tekrer yoktu taktırdığımda 5 dakıka ıcınde tekrar aynı seviyey yükseldi.Muhtemelen notr toprakla bi yerde buluşuyor.Elektronik cihazlarınızda zarar görebilir.Usta bir elktrikçiye yaptırmanız lazım ama tek tek her yeri kontrol etmeli baya meşakatli bi iş bence.Sizin katta değilse bile başka katlardanda etkilenir.
Notr ve toprak şönt olayı değil bence toprak hattı ya kopuk yada çok zayıf , Ayrıca sizin
komşulardan birinin elektrikli soba kullanma olayına gelince sizinki fazın gövdeye kaçak yapması ya toprak hattı kopukluğu yada zayıflığından kaynaklanır normalde kontrol kalemi yanmaması lazım, Şuan sanayi cihazlarının çoğunda gövdeye notr veriyorlar öyle olsa onlardada kontrol kalemi sürekli yanar

suya elektrik karışıyor derken tam olarak ne demek istiyorsunuz ben tam olarak anlayamadım evde kaçak akım şalteri yok mu ?

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri