toprak megeri nasıl kullanılır?

tersoll

Üye
sanayi makinarındaki toprak kablosunu toprak megeri pensli nasıl ölçebilir detayları nelerdir?

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
TOPRAKLAMA DİRENC ÖLÇÜMÜ NASIL YAPILIR
1 - ) NORMAL ÖLÇÜM

Toprak çubukları P ve C toprağa derinlemesine batırılır. Aralarındaki mesafe 5 ile 10 metre arasında olmalıdır. Yeşil kabloyu cibazın E terminaline, sarıyı P’ye ve kırmızıyı da C’ye bağlayın.

• Not : Çubukların batırılacağı toprağın nemli olması gerekir.Eğer toprak taşlı, kumlu veya kuru ise yeteri kadar su ilave edilerek nemlendirilmelidir.
kyoritsu-4105-hasol.jpg

a-) Toprak Voltajı Ölçümü: Toprak voltajını kontrol etmek için anahltarı Earth Voltage pozisyonuna getiriniz. Toprak voltajını ekranda göreceksiniz. Displayde 10 V'dan fazila değer gösterirse Toprak direnci ölçümü hatalı olarak ölçülebilir. Bunun olmaması için test edilen cihazın güç kaynağı kapatılmalı veya voltaji azaltacak başka bir tedbir alınmalıdır.

b-) Toprak Direncinin Ölçümü: Aletteki anahtarı önce 2000 ohm pozisyonuna getirip test butonuna basınız. Ölçüm sırasında ışık yanar. Sonra gerekiyorsa anahtardan önce 200 ohm sonra 20 ohm kademelerine getirip ölçümler yapılabilir.

DIKKAT !!! Test Butonu Basılı İken Kademe Değiştirmeyiniz.

• Not : Eğer C terminalinin toprak direnci ölçülemeyecek kadar yüksek çıkarsa diplayde “............” işaretleri görünecektir. Bunu düzeltmek için, toprak direncini düşürmek gerekir. Örneğin, Bu çubuğun bulunduğu yer nemlendirilmeli ve bağlantı kablolarının gevşek olup olmadığını mutlaka kontrol edilmelidir.
  • ÖNEMLİ : E ve C veya E ve P çububukları arasında maksimum 50 V/AC voltaj oluşacaktır .Bunun için Toprak ölçümü yaparken test çubuklarına dokunmayınız.
  • DİKKAT !!! Kabloları bağlarken birbirine değmeyecek şekilde ayırınız. Kablolar birbirinin altından veya üstünden geçmemelidir. Eğer kablolar birbirine değer veya karışık şekilde ölçüm yapılırsa cihaz, voltajı yanlış okuyabilir. Eğer çubukların toprak Direnci fazla büyük ise yanlış ölçüm gösterebilir. Çubukların mutlaka nemli toprağa batırılmasına dikkat ediniz.Kabloların cihaza iyi bağlanmış olmasına dikkat ediniz.

2 - ) KOLAYLAŞTIRlLMIŞ ÖLÇÜM METODU
Eğer ölçüm çubuklarının konabileceği yer ve mesafe yok ise bu metot uygulanır. Düşük toprak dirençli binada, mevcut olan metal su borusu veya trafonun topraklama aldığı yer veya binanın kendine ait bir topraklama bölümü, C ve P çubuklarının yerine kullanılabilir. Bu metod da cihazımız toprak çubuksuz olarak kullanılır.
kyoritsu-4105-kolol.jpg

2. metod kolaylaştırılmış diyor ama benim kafam karıştı...
zaten bilinmeyen bir topraklama değeri arıyoruz "re" ye ulaşmak etrafta toprak bulmaktan zor olsa gerek...
yanılıyormuyum..

Düşük toprak dirençli binada, mevcut olan metal su borusu veya trafonun topraklama aldığı yer veya binanın kendine ait bir topraklama bölümü diyor zaten daha önce oraya kyulan cihazlar mutlak suretle topraklanmış olduğundan bunları referans olarak almak uygun

fabrikada zemin beton makinalar sabit
toprak değerlerini nasıl ölçücez
kazıkları çakacak yer yok

Kullandığınız ölçü aletinin markası ?
Mesela Chauvin Arnoux marka pens tipi cihazlarda, yere kazık çakmanıza gerek yok.
Sadece pens içerisinden kablo geçecek ve "ohm-A" modunda ölçüm yapacaksınız.
Dökümanını ekledim, Ölçme prensibi 15. sayfada yazıyor

ground_testing_2.png

Ekli dosyalar

• AEMC_6417_User_Manual.pdf
    2.9 MB · Görüntüleme: 13
Kullandığınız ölçü aletinin markası ?
Mesela Chauvin Arnoux marka pens tipi cihazlarda, yere kazık çakmanıza gerek yok.
Sadece pens içerisinden kablo geçecek ve "ohm-A" modunda ölçüm yapacaksınız.
Dökümanını ekledim, Ölçme prensibi 15. sayfada yazıyor

Ekli dosyayı görüntüle 102355
KPS TL300 bendeki kazık tipi
Bir yöntem öğrendim bu cihazla ölçmenin
Kazıkları mesafeleri doğru olacak şekilde açtıktan sonra betona koyuyoruz
kazıkların üstüne ve etrafına su döküyoruz bolca
Sonra üstlerine su çeken bir bez koyup tekrar ıslatıyoruz bolca
1 kişi ölçerken diğer iki kişi kazıkların üstlerine ayaklarıyla basıyor bu şekilde toprak gibi davranıyor
Denedim ölçüm sonuç verdi.:)

Benim sizlere bir sorum daha olacak
Paratoner topraklama değeri ölçüm sonucunda 35,9 ohm çıktı
Oldukça yüksek
Bu değeri düşürmek için ne yapılabilir
(Paratonere ekstra topraklama kazığı ekleyemiyoruz. Zemin beton ve toprak çok uzakta)

Son düzenleme:
1 kişi ölçerken diğer iki kişi kazıkların üstlerine ayaklarıyla basıyor bu şekilde toprak gibi davranıyor

Oldukça yüksek
(Paratonere ekstra topraklama kazığı ekleyemiyoruz. Zemin beton ve toprak çok uzakta)

oldu mu, oldu.

Oldukça yüksek

< 10 ohm olacak şekilde ilave çubuk.
Sun'i çözümler,uyduruk çözümlerdir.Literatüre,yeni bir me-
tod kazandırdığınız ! içinde tebrik
ederim.:rolleyes:

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,595
Son üye
Ferden1011