Bina Temel Topraklama Hesabı Hakkında

ikayserili

Profesyonel Üye
selam arkadaşlar
Bina Temel Topraklaması hesabı ile ilgili doğru bilgi arıyorum.
internette bir sürü bilgi var ama hangisi doğru bilemiyorum
iki tane örnek var elimde doğruya yakın diye düşünüyorum.

bunu bizim forumdan indirdiğim örnekten aldım:
03-04-AFYON HASTANE TOPRAKLAMA - PARATONER.dwg.rar

bi de bu var(yanlız bundaki bazı hesaplar ve bazı yerlerde problem var bence):

https://www.kontrolkalemi.com/forum...aklama-hesabı-ve-sigorta-kontrol-hesabı.4303/

ikisi arasında da çevre ve temel topraklama'nın formülleri farklı
yani birisinde binanın metrekaresi çevre topraklamasında kullanılmış
diğerinde temel topraklamasında kullanılmış.

bana verebileceğini doğru olduğunu bildiğiniz bina temel topraklama hesabı varsa onu'da alabilirim.

Ekli dosyalar

• 03-04-AFYON HASTANE TOPRAKLAMA - PARATONER.dwg.rar
    822.4 KB · Görüntüleme: 129
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
" Elektrik Tesislerinde Topraklamalar Yönetmeliği "ndeki formülleri kullanmanızda yarar var.

Hocam bu konuda çok büyük sıkıntılar var. Bildiğim kadarıyla toplamda 6 tane formül var bu 6 formülü kopyalayıp değiştirerek kullanıyor çoğu.
En önemli sıkıntı şurası; Topraklama hesabından genellikle çok yüksek değerde kazık sayızı vb. çıkıyor bu abartılı bir rakam olduğu içinde kimse bunu yapmıyor yapılması da çok zor bu nedenle 30 mA lik bir Kaçak akım rölesi kullanarak insan için tehlikeli gerilim kabul edilen 50 V'u, en düşük priz sigortası değerinin 10 katına (genellikle priz için 16A alınarak yapılıyor) bölerek (50/160= 0,3125 ohm) değerine kadar KAKR korur dolayısıyla topraklamanın yapılan hesabını dikkate almazlar. Bu sebeple piyasaya uyarak yapının büyüklüğüne göre 1,2 veya 4 kazık çakarak makul seviyelere indirirler.Fakat KAKR bozulursa nasıl olacak orası muallakta.Teknik olarak bunun ETTY Çizelge 12 ye göre 83 ohm dan küçük olduğu için uygun deniliyor.
Ayrıca yönetmeliğe göre 20*20 lik bölmeleri aşan alanlarda aralarına şerit atılarak 20*20 nin altında bölmeler oluşturulur. Galvaniz şerit 2 metre de bir klamens ile demire tuturulur.

aslında asıl mesele topraklama direncini düşük çıkarmaktır, zemini bozuk olan bir yerde ne yapsanız bazen istenilen değerleri sağlayamıyorsunuz.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,598
Son üye
kadir12366

Yeni konular

Geri