İşletme Topraklaması Hakkında

Sametkose

Üye
Merhaba arkadaşlar ben antalya'da tedaş arıza servisinde çalışıyorum. Dağıtım şebekelerinde hat sonlarında (45-50 direk sonra) vatandaş gerilim düşümünden şikayet ediyor. Tabii bunun en büyük sebebi hattın uzun ve iletkenin rose olması. Bide dengesiz yüklenme. Hattan ölçüm aldığımızda fazın biri 190-200 v civarında diğer iki faz ise 230-240 v gibi bir değere çıkıyor. Bu durumu önlemek için hat sonuna işletme topraklaması yapıyoruz bunu yapmak sizce normalmi, topraklama kazığının direkle olan mesafesi önemli midir, teşekkürler

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
bence doğru olanı yapıyorsunuz. ben elektrik dağıtm şirketinde çalışırken küçük ek tesis kapsamında yapılan ve 5-6 direk diktiğimiz direkler için (branşman direğinde yoksa eğer) işletme topraklamasını uygun görüyoruz.
faz iletkenlerini pansy'e çevirme imkanınız varsa şebekeyi rahatlatırsınız diye düşünüyorum.

Merhaba arkadaşlar ben antalya'da tedaş arıza servisinde çalışıyorum. Dağıtım şebekelerinde hat sonlarında (45-50 direk sonra) vatandaş gerilim düşümünden şikayet ediyor. Tabii bunun en büyük sebebi hattın uzun ve iletkenin rose olması. Bide dengesiz yüklenme. Hattan ölçüm aldığımızda fazın biri 190-200 v civarında diğer iki faz ise 230-240 v gibi bir değere çıkıyor. Bu durumu önlemek için hat sonuna işletme topraklaması yapıyoruz bunu yapmak sizce normalmi, topraklama kazığının direkle olan mesafesi önemli midir, teşekkürler

Buradaki sorununuz nötrden kaynaklı ya nötr kesitini arttırın ya da dengesizlik akımlarını 0 tutmaya çalışın. 2. seçenek çok zor olduğu için 1.seçeneği göz önünde bulundurmanız gerekir.

Peki topraklama kazığınin direkten uzağa çakılmasinin faydası varmıdir yakın uzak ne fark eder

ustam verdiğin bilgi için teşekkür ama ben bunu değilde son direkte yapılan topraklamanın (işletme) direkle olan mesafesini soruuorum. Burda belli 20 mt diyo vede bildiğimiz şey. Saygılar

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri