Kaç Kazık Çakılacak?

Merhaba,

Bir kamu kurumunda yeni işe başladım. MEGER ile tesislerin topraklama ve paratoner dirençlerinin ölçümü görevi verildi. Direncin istenilenden daha büyük çıkması durumunda paralel olarak kaç kazık çakılacağının hesabı nasıl yapılıyor acaba? mesela lojmanların paratoner direnci 13 çıktı. olması gereken 2ohm'un altı. kaç kazık dikeceğimizi nasıl hesaplayacağız. teşekkürler.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Paratöner için,topraklama direnci < 10 ohm. dur.Elinizdeki ölçü aleti,özgül direnç ölçebilen tip ise,bu değerden yararlanarak,çubuk için,Top. direnci = Özgül direnç / Çubuk boyu formülünden,1 çubuk için topraklama direncini hesaplayabilirsiniz.Kaz ayağı şeklinde fi 20 mm,1,5 metrelik 3 çubuk çakmanız ( hesap tahkiki yapınız ) halinde,10 ohm dan küçük bir direnç bulabileceğinizi tahmin ediyorum.Direnç
değerini yakalayamamanız halinde,1 adet daha 3 lü gurup ilave ediniz.

Son düzenleme:
20mm çap mı, kesit mi acaba? yarıçap ise
S = 1256 mm2
L = 1.5 m
bakır özdirenç = 0.017
Çubuk Başı Direnç = (1.5/1256)x0.017 = 2x10^-5
böyle mi?

Çakacağınız bakır çubuğun çapı 20 mm ( 2cm ),boyu 1,5 metredir.Açıklamamı dikkatlice okuyup,bir bilenle tartışınız.

paratoner için <0,5 ohm
işletme için <2 ohm
koruma için(TR) < 5 ohm
direk koruma <20 ohm
olmalıdır.Ölçme yaptıktan sonra istenilen değerlerden fazla çıkması durumunda 1.5 veya 2m lik kazıları çakıp galvenizli şerit ile irtibatlandırman gerek.Eğer işletme topraklaması yüksek çıktı ise tr den 20 m ilerideki ard arda gömülmüş 2 kazığın önüne 1 m ilerisine bi kazık daha çakıp yine şeritle irtibatını yaparsın.Meğer ile ölçüm yaparken ölçü aleti kazılarını çaktıktan sonra birazcık su dök nemli olsun toprak.bi sıkıntı olursa sorarsın elimden geldiğince cevaplamaya calısırım.Kolay gelsin

paratoner için <0,5 ohm
işletme için <2 ohm
koruma için(TR) < 5 ohm
direk koruma <20 ohm
olmalıdır.Ölçme yaptıktan sonra istenilen değerlerden fazla çıkması durumunda 1.5 veya 2m lik kazıları çakıp galvenizli şerit ile irtibatlandırman gerek.Eğer işletme topraklaması yüksek çıktı ise tr den 20 m ilerideki ard arda gömülmüş 2 kazığın önüne 1 m ilerisine bi kazık daha çakıp yine şeritle irtibatını yaparsın.Meğer ile ölçüm yaparken ölçü aleti kazılarını çaktıktan sonra birazcık su dök nemli olsun toprak.bi sıkıntı olursa sorarsın elimden geldiğince cevaplamaya calısırım.Kolay gelsin

Paratöner için R < 10 ohm dur.0,5 ohm'u nereden buldunuz ?

Özür dilerim arkadaşlar dalgın olduğumdan yanlış yazmışım.Parotoner değil Parafudr olacaktı.

Elektrik iletim dağıtım konusunda ders notları ile formülü bulabilirsiniz umaım

Forum istatistikleri

Konular
127,967
Kullanıcılar
449,612
Son üye
esperran

Yeni konular

Geri