Topraklama Direnç Değeri Sabit Değil, Nedeni Nedir?

avare80

Üye
merhaba...
digital meger ile donanımlı beton trafo köşkünün topraklama ölçümünü yaptım..köşkün içindeki trafo,pano, hücreler birbirine irtibatlı, topraklamasını köşkün çevresinde birbirine bağlı 4 adet toraklama kazığından alıyor
Topraklmasını ölçtüğümde değer 2 ile 4 ohm arası sürekli değişen değer görüyorum değer sabit değil sürekli hareket ediyor, aynı cihazla başka bir yerde(demir direk) ölçüö yaptığımda değer sabir sorun yok
sizce neden olabilir.??

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
transformatörün içindeki sargıların oluşturduğu magnetik etkiden dolayı diye düşünüyorum
ama daha tercübeli arkadaşların yorumlarnı görmek gerek...

merhaba...
digital meger ile donanımlı beton trafo köşkünün topraklama ölçümünü yaptım..köşkün içindeki trafo,pano, hücreler birbirine irtibatlı, topraklamasını köşkün çevresinde birbirine bağlı 4 adet toraklama kazığından alıyor
Topraklmasını ölçtüğümde değer 2 ile 4 ohm arası sürekli değişen değer görüyorum değer sabit değil sürekli hareket ediyor, aynı cihazla başka bir yerde(demir direk) ölçüö yaptığımda değer sabir sorun yok
sizce neden olabilir.??

2 ila 4 ohm arasında değişsede bir sorun teşkil etmez.(sabit olması daha iyidir)topraklama çubukların toprakla temas yüzeyi nem toprağın çeşidi bunun gibi etkilerden kaynaklanır.bide digital ölçü alet dış etkenlerden manyetik alandan etkilenmiştirr.bunu göz önüne almak lazım.birde analog ölçü aletiyle ölçmeyi deneyebilirsin.k.g.

Sn.avare80,eğer hatalı bir ölçüm yapmıyorsanız.Topraklama sistemine bağlı olan yanlış veya hatalı birşeyler olduğu çok açık.Bahsettiğiniz ölçüm değeri oynaması normal değil.

İşletme topraklamasını, trafo enerjili ve yükteyken topraklama megeri ile ölçmeye kalkarsanız bahsettiğiniz sorunu yaşarsınız. Sizin ölçüm yaptığınız yerde herhalde tüm topraklamaları birleştirmişler.

Sn. scorpion eyes'ın da dediği gibi işletme topraklaması, bir yerlerden koruma topraklamasına temas etmekte. Çünkü trafo yükte iken ölçülen işletme topraklamalarına bu olay yaşanır.

çubuk çakarak referans alan meger cihazında topraklama çubuklarına yakın mesafede olunmaması gerekir, minimum 3 mt uzaktan referans alınırsa doğru değer ölçülebilir.

Trafo enerjiliyken mi ölçüm yapıyorsunuz? bu konuda genç arkadaşa katılıyorum...

Forum istatistikleri

Konular
127,967
Kullanıcılar
449,613
Son üye
Liderpano

Yeni konular

Geri