Topraklama Hesapları?

Topraklama projesi çizmeden önce yapılmış projeleri inceliyordum. Aklıma birkaç soru takıldı.

1. Projelerden birinde topraklama eşdeğer direnci Schwarz metoduyla bulunmuş. Sonra göz geriliminden temas gerilimine geçilmiş. temas gerilimi 50V altı olduğu için tesisat uygun bulunmuş. Ama genelde temas gerilimiyle ilgili kitaplardaki örneklerde izin verilebilecek maksimum temas gerilimi hesabı var. Bu fark nereden geliyor?

2. Temas gerilimine bakılmazsınız artık akım anahtar değerine göre izin verilebilecek direnç değeri alınmış örnekler de gördüm. 50 V / 30 mA - 300 mA (1666 veya 166 ohm gibi büyük dirençlere göre hesaplanmışlar), başka bir örnekteyse aşırı akım koruma aygıtının açma akımı 16 A demiş, katsayısı 1,5. 50 V / 1,5*16 A den 2,5 ohm gibi küçük bir direnç değerine göre uygunluk alınmış. Bunun doğrusu hangisi?

3. Bazı yüksek akım değeri çeken yükler için KAKR kullanılmıyor sanırım. Onların yerine tiroid kullanımı varmış, ama bazı yerlerde tiroid kullanımına izin verilmiyormuş. Bu tip durumlarda 1. durumdaki gibi direkt temas gerilimine göre mi işlem yapılıyor, yoksa başka bir yol var mı?

Teşekkürler.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
8151.jpg

Hesaplama ve formülasyon gayet net. Tehlikeli temas gerilim 50v'tur olması gereken max topraklama direnci hesabı bu değer üzerinden belirlenir.
Ra= 50/Ia
Bu formülasyona göre sistemde kaçak akım rölesi varsa eşik değeri ne ise Ia yerine o değer yazılır. Kaçak akım koruma yok ise koruma elemanı açma akım değeri yazılır bunu belirlerken de koruma elemanı açma tipine göre katsayı ile çarpılır.

125A üzeri akımlarda monoblok kaçakakımrölesi yoktur kompaktşalter+açtırmabobini+toroid kombinasyonlu KAÇAK AKIM KORUMA sistemi uygulanır. Uygulamada dikkat edilmesi gereken husus 200-250A üzeri sistemlerde beslenen bölge sayısı fazla olduğundan kaçak akımlar toplanıp eşik değerin üzerine çıkabiliyor. Bu tip durumlarda örneğin sadece 630A tek ana giriş şalterine değil altındaki 200-250A'lik şalterlere de kaçak akım koruma sistemi uygulanıp ana şalter eşik değerini bir miktar arttırarak çözüm elde edilir.

Not: Kaçak akım koruma sistemi kullanılsa dahi topraklama direncinin 200ohm'u istisnai durumlarda 500ohm'u geçmediği gözlenmelidir der topraklama yönetmeliğimiz.

Son düzenleme:
8151.jpg

Hesaplama ve formülasyon gayet net. Tehlikeli temas gerilim 50v'tur olması gereken max topraklama direnci hesabı bu değer üzerinden belirlenir.
Ra= 50/Ia
Bu formülasyona göre sistemde kaçak akım rölesi varsa eşik değeri ne ise Ia yerine o değer yazılır. Kaçak akım koruma yok ise koruma elemanı açma akım değeri yazılır bunu belirlerken de koruma elemanı açma tipine göre katsayı ile çarpılır.

125A üzeri akımlarda monoblok kaçakakımrölesi yoktur kompaktşalter+açtırmabobini+toroid kombinasyonlu KAÇAK AKIM KORUMA sistemi uygulanır. Uygulamada dikkat edilmesi gereken husus 200-250A üzeri sistemlerde beslenen bölge sayısı fazla olduğundan kaçak akımlar toplanıp eşik değerin üzerine çıkabiliyor. Bu tip durumlarda örneğin sadece 630A tek ana giriş şalterine değil altındaki 200-250A'lik şalterlere de kaçak akım koruma sistemi uygulanıp ana şalter eşik değerini bir miktar arttırarak çözüm elde edilir.

Not: Kaçak akım koruma sistemi kullanılsa dahi topraklama direncinin 200ohm'u istisnai durumlarda 500ohm'u geçmediği gözlenmelidir der topraklama yönetmeliğimiz.

Cevabınız çok yardımcı oldu teşekkürler. Bir sorum daha olacaktı. İncelediğim fabrika projelerinin tek hatlarında artık akım anahtarı yoktu, sadece termik manyetik şalterler. Bunlar yangın korumalı (kakr) tmş ler mi oluyor?

Kompakt şalterin yangın korumalısı diye bir çeşiti yok. Kompakt şalter ile kaçak akım koruma yapılması gerekiyorsa içine açtırma bobini yerleştirilir, harici rölesi ve harici toroid kullanılır.

Benzeri bir konu hakkında bilgilerinize ihtiyacım var arkadaşlar.

İşletmede geçen ay EMO'ya yaptırdığımız topraklama kontrolleri sonrası rapor elimize ulaştı.Rapora göre işletmenin yarıdan fazla yerinde topraklamam uygun, uygun olmayan yerler hakkında;
1-Y.G. Seksiyoner direği topraklaması uygun değil, güçlendirilmeli
2-Ana pano topraklaması uygun değil, güçlendirilmeli, 300mA KAR ilave edilmeli
3-İdari bina tali pano topraklaması uygun değil, güçlendirilmeli, tüm panolara 30mA KAR ilave edilmeli
4-5000 lt. ...firması LPG tankı topraklaması uygun değil, güçlendirilmeli
5-3000 lt. ...firması LPG tankı topraklaması uygun değil, güçlendirilmeli

gib notlar düşülmüş.Buna göre KAR aramaya başladım.Bunun yanında kömür tozu veya gem tozuda aradıklarım arasında.Sormak istediklerim ise;
1- Y.G.Seksiyoner direğim beton blok üzerinde ve en yakın toprak 25 mt. ileride ve orası başkasının arazisi, topraklama ilave etmem imkansız gibi, alternatifim ne olabilir ?
2- Ana pano topraklamasını belki kablo ile uzatıp güçlendirebilirim ama KAR konusunu anlamadım, 300mA KAR buldum diyelimde tüm işletmenin çektiği akımı kaldıracak KAR bulabilirmiyim ?
3- Tali pano topraklamasına ilave etmem kolay, beraber paratoner topraklaması mevcut, onun değerleri çok uygun, onla beraber yapsam sıkıntı olurmu? olursa yanına levha gömebilirim.30mA KAR role eklemem kolay
4-5- Aynı özelliklere sahip 2 LPG tankım var.3000 ve 5000 lt. kapasiteli.Bunların topraklamasınıda geçmişte yapmıştık ama bu ölçümde değer sorunlu çıktı.Her tank için çevresinde 4'er adet 1x1 mt. ebatlarında levhalar gömülü ve birbirlerine bağlılar. Topraklamayı güçlendirmek için ilave levha gömecek alanım yok, öneri olarak levhaların sökülüp, korozyon temizliği yapılıp levhaların yanına kömür tozu ilave edilerek tekrar gömülmesi önerisi sunuldu.Aynı konuyu lpg firmaları ile görüştüğümde, benzer işlem yapmamı, aynı zamanda alandaki tüm levhaları birbirine bağlamamında omajı düşürmemde etken olacağını belirttiler.Bu tozdan verim alabilirmiyim? veya daha cazip önerisi olan varmı ?

Eklemek istediğim, ben bu ilaveleri yaptıktan sonra değerlerin istenilen değerlere gelip gelmediğini nasıl anlayacağım, elimde herhangi bir ölçüm cihazı yok, yine gidip EMO'yu çağırıp bi daha ölçümmü yaptırmalıyım? Bunun olası bi hesabı varmıdır?

Bu konularda bana yardımcı olabilirseniz sevinirim.Yarın sabah levhaları kazmaya başlayacağız :mad: Bide işi olmayan, canı sıkılan varsa gelsin yardıma, çay ve yemek var;)

Son düzenleme:
Benzeri bir konu hakkında bilgilerinize ihtiyacım var arkadaşlar.

İşletmede geçen ay EMO'ya yaptırdığımız topraklama kontrolleri sonrası rapor elimize ulaştı.Rapora göre işletmenin yarıdan fazla yerinde topraklamam uygun, uygun olmayan yerler hakkında;
1-Y.G. Seksiyoner direği topraklaması uygun değil, güçlendirilmeli
2-Ana pano topraklaması uygun değil, güçlendirilmeli, 300mA KAR ilave edilmeli
3-İdari bina tali pano topraklaması uygun değil, güçlendirilmeli, tüm panolara 30mA KAR ilave edilmeli
4-5000 lt. ...firması LPG tankı topraklaması uygun değil, güçlendirilmeli
5-3000 lt. ...firması LPG tankı topraklaması uygun değil, güçlendirilmeli

gib notlar düşülmüş.Buna göre KAR aramaya başladım.Bunun yanında kömür tozu veya gem tozuda aradıklarım arasında.Sormak istediklerim ise;
1- Y.G.Seksiyoner direğim beton blok üzerinde ve en yakın toprak 25 mt. ileride ve orası başkasının arazisi, topraklama ilave etmem imkansız gibi, alternatifim ne olabilir ?
2- Ana pano topraklamasını belki kablo ile uzatıp güçlendirebilirim ama KAR konusunu anlamadım, 300mA KAR buldum diyelimde tüm işletmenin çektiği akımı kaldıracak KAR bulabilirmiyim ?
3- Tali pano topraklamasına ilave etmem kolay, beraber paratoner topraklaması mevcut, onun değerleri çok uygun, onla beraber yapsam sıkıntı olurmu? olursa yanına levha gömebilirim.30mA KAR role eklemem kolay
4-5- Aynı özelliklere sahip 2 LPG tankım var.3000 ve 5000 lt. kapasiteli.Bunların topraklamasınıda geçmişte yapmıştık ama bu ölçümde değer sorunlu çıktı.Her tank için çevresinde 4'er adet 1x1 mt. ebatlarında levhalar gömülü ve birbirlerine bağlılar. Topraklamayı güçlendirmek için ilave levha gömecek alanım yok, öneri olarak levhaların sökülüp, korozyon temizliği yapılıp levhaların yanına kömür tozu ilave edilerek tekrar gömülmesi önerisi sunuldu.Aynı konuyu lpg firmaları ile görüştüğümde, benzer işlem yapmamı, aynı zamanda alandaki tüm levhaları birbirine bağlamamında omajı düşürmemde etken olacağını belirttiler.Bu tozdan verim alabilirmiyim? veya daha cazip önerisi olan varmı ?

Eklemek istediğim, ben bu ilaveleri yaptıktan sonra değerlerin istenilen değerlere gelip gelmediğini nasıl anlayacağım, elimde herhangi bir ölçüm cihazı yok, yine gidip EMO'yu çağırıp bi daha ölçümmü yaptırmalıyım? Bunun olası bi hesabı varmıdır?

Bu konularda bana yardımcı olabilirseniz sevinirim.Yarın sabah levhaları kazmaya başlayacağız :mad: Bide işi olmayan, canı sıkılan varsa gelsin yardıma, çay ve yemek var;)

E.M.O'dan aldığınız raporda olması gereken topraklama direnci ve ölçülen direnç mukayesesi ile birlikte sonuç kısmında uygundur veya uygun değildir şeklinde açıklama olmalıdır. Raporun size bu şekilde verilmesi yapmanız gerekenler hakkında size yardımcı olacaktır. Sorularınıza gelirsek;
1- 25m her yöne başkasının arazisi olma ihtimali olamaz öyle olsaydı sadece direk yeri sizin olmuş olurdu :) şaka bir yana mesafe fazla olduğundan tabliye betonunu kırarak som bakır elektrot çakıp menhol oluşturmanız doğru olacaktır.
2- Monoblok kaçak akım rölesi piyasada 125A'e kadardır bu değerin üstünde kompakt şalter+açtırma bobini+röle kombinasyonu kullanılır.
3- Topraklamaların birleştirilmesi toplam direnci düşürmesi açısından avantaj olsa da paratoner (fonksiyon) topraklamasının koruma topraklaması ile birleştirilmesi riskli bir uygulamadır. Çünkü Tüm tesisatın topraklaması(koruma topraklaması) ile birleştirmiş olduğunuzdan yıldırım düşmesi durumunda risk yaratacaktır.
4- Topraklamada levha kullanımı uygun olmayan,önerilmeyen bir seçimdir. En iyi topraklamayı som bakır elektrot - çıplak bakır iletken ve cadwell kaynak ile sağlayabilirsiniz. Levha kesinlikle tercih etmeyin som bakır elektrot pahalı gelirse galvaniz köşebent kullanın. Kimyasallar,GEM tozu v.s. geçici çözümlerdir. Kömür tozu,kaya tuzu bulabilirseniz deniz kumu kullanmanızı tavsiye ederim.

Firma olarak bir tane topraklama megeri alabilirsiniz ölçümü basit ve pratiktir. E.M.O. ölçüme gelmeden önce değerlerinizin uygun olup olmadığını görmüş olursunuz böylelikle E.M.O'ya git-gel için ekstra para vermemiş olursunuz.

40. sayfadaki kaçak akım şalterlerinden de yararlanılabilir.

Ekli dosyalar

• SE_AG_fiyat_listesi_21032011.rar
    1.9 MB · Görüntüleme: 97
Arkadaşlar ilginiz için teşekkür ederim.

EMO raporunda uygun değil alanlar belirtilmiş, öneriler sunulmuş.Bu doğrultuda düzenlemeler ve eklemeler yapacağım.
1-YG.Seksiyoner direği bizim işletmenin tam köşe alanında ve iç kısımda bize ait tüm alanlar stoklama alanı ve beton zemin.Betonlarda tonaja uygun kalın atılmış kırmak ölüm, dışa doğru toprak alan ise bize ait olmadığı için öyle belirtmiştim, sorun değil nasılsa işe başladık, betonuda kırarız :(
2-Ana panom için kompakt şalter+açtırma bobini+röle kombinasyonunu araştırmaya başladım.Belkideayrı bir topraklama hattı ekleyebilirim, duruma göre hareket edeceğim
3-Paratoner ile birleştirme işine bende sonradan olumsuz görmüştüm, ona ilave ediyorum
4-LPG tankalrı etrafına başladım.Dediğiniz som bakır konusunda araştırma yapacağım.

Meger alma işlemi benim için zor, pek kabul edeceklerini sanmıyorum, belkide emo'yu tekrar çağırma işlemi daha kolaylarına gelecektir.Benim istemediğim, onca çalışma yaptıktan sonra hala sorun çözülmediyse EMO'nun 2. gelişide anlamsız olacak, belki yeni eklemeler yapmak zorunda kalacağız, hayırlısı

Tekrar teşekkürler

Sayın scorpion eyes

Şimdi tedarikçi firma ile som bakır elektrot konusunu görüştüm.Fiyatları o kadar fahiş değilmiş, 1,5 mt. boy 20mm çap 55 tl. civarında aksine 75x75 bakır levha 195-200 tl. civarında.Ayrıca özellikle belirttim ki karışım olmayacak, başka alaşım olmayacak, som bakır olacak diye.Tamam dediler.Fiyat teklifi gelecek, duruma göre alacağım.Fiyat aralığı ve elektrot bumudur ? yanlış malzeme almak istemiyorum da

Moderatör tarafında düzenlendi:
Çelik alaşımlı topraklama çubukları var şimdi piyasada.Çubuğu çakarken bakırın ezilmesi söz konusu o yüzden çelik alaşım kullanıyorlar.Som bakır ile çelik alaşımlı bakır çubuk arasında iletkenlik açısından çok fark varmı acaba?
Bir de işin üçkağıtçılık boyutu var tabi ?
Sağlıklı mı acaba?

Forum istatistikleri

Konular
127,967
Kullanıcılar
449,612
Son üye
esperran

Yeni konular

Geri