Ex Proof Alanda Kişisel Topraklama

Mehmetf

Bölüm Yöneticisi
Yönetici
Bölüm Yöneticisi
Arkadaşlar,
Çok güzel bir sorum var :)
Toz patlaması muhtemel bir alanda Kişisel (Statik elektriği Absorbe etmek için) Topraklama ile ilgili düşüncelerinizi alabilirmiyim??
Nasıl topraklama şekli olmalıdır?
Alana girerken uygulama nasıl olmalı, çalışırken nasıl olmalı?

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
önce anti statik koruyucu iş elbiseleri ve iş ayakkabıları gerekli. alandaki tüm elektrikli cihazlar exproof korumalı olmalı .çalışma yeri girişinde statik elektrik boşaltma plakaları olmalı .bütün elektrikli cihazlar topraklama bağlantıları tam olmalı

Sahadaki cihazların hepsi Exproof fakat kişisel Deşarj ile ilgili bir sıkıntı var bu konuyu tam olarak çözemedik

Nasıl bir sıkıntı var?

Kişisel Deşarj tam olarak nasıl olucak?
Topraklama bilekliği tarzı bir cihazmı kullanılacak? veya daha özel bir cihazmı var?
dahada önemlisi biz bu denetimi kontrol edebilecekmiyiz?
yani kişi kendisini deşarj etmeden kapıdan geçemicek...
tam istediğimiz bu.

teçhizat ve güvenlik önlemleri standartlara uygunsa elemanlara eğitim vericeksiniz uymayanları direk sözleşmesini fesih ediceksiniz.önce can güvenliği

Üretim süreci nasıl birşey bilmiyorum ama toz birikmesi nasıl oluyorsa,
öncelikle onun önleminin alınması gerekir..
Bu açıdan riskin minumuma indirilmesi ve sonra topraklama ve statik elektrik önlemlerinin alınması uygun olur.
topraklama, nemlendirme, iyonizasyon gibi önlemler alınabiliyor..

...yani kişi kendisini deşarj etmeden kapıdan geçemicek...
tam istediğimiz bu.

Kapının açılması için yapılacak işlem ile (butona basma gibi) kişisel deşarj sağlanabilir.
Statik elektrik boşalması yaptıran, metal gövdeli bir buton olabilir mesela (Bu şekilde bir ürün varmı bilemiyorum...)

Ya da metal gövdeli turnikelerden geçerken, eliyle yapacağı hareketle (turnikeyi itmek gibi) deşarj sağlanabilir.

Buldummmm :D

gerçekten istediğimiz tam buydu..
Proses şu şekilde,
Sıvı likid ürün tanktan Atomizer ile Spray dryer içine toz olarak gönderilir. ( atomizer sıvı ürünü toz haline getiriyor) toz kimyasal bir madde olduğu için reaksiyonlarda bazen ısı ve nem ters tepkime yaptırıp toz patlamasına sebebiyet veriyor. yani ortamdan tozu kaldırmamız gibi bir durum yok, toz zaten 15 metrelik bir silonun içinde üretiliyor. Operatör Statik elektrik yüklü olursa Silo etrafında dolaşırken deşarj esnasında patlama riski oluşturuyor. bu sebepten dolayı deşarj çok önemli. sahaya gelmeden önce statik deşarj olmak zorunda.

Video : esd nedir - İzle - Vidivodo
atomelektronik.com.tr

Forum istatistikleri

Konular
127,966
Kullanıcılar
449,612
Son üye
esperran

Yeni konular

Geri