90 daireli site enerji hatlarında yıldırım dalgalanması

chief31t

Üye
merhaba,
90 daireli bir sitede oturuyorum.yağışlı havlarda yıldırım düşmeleri neticesinde hatlardaki darbelerden dolayı bazı cihazların kartları yanıyor (santral, asansör, kamera sistemi vb.) buna karşı nasıl bir koruma sistemi önerirsiniz? bilgilerinizi paylaşırsanız seviniriz.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
1-topraklama tesisinizi kontrol edin.çünkü yetersiz topraklama da cihazların bozulmasına neden olur.
2-bahsetiğiniz sanrtal,asansör ve kamera düzenine bir noktadan elektrik beslemesi gitmekte ise yalıtım trafosu kullanabilirsiniz. not : örneğin cnc tezgahlarda hassas elektronik devreler içerdiğinden ve emniyet amacı ile genellikle yalıtım trafosu vasıtası ile çalıştırılırlar. .
3- gerekli olan noktalara gerilim koruma rölelerin koyarak düşük veya yüksek gerilimler esnasında sistemin devreden çıkmasını sağlayabilirisniz.
4- yalıtım trafosudan sonra veya önce gerilim düzenleyici (regülatör) vasıtası ile cihazlara sabit gerilim gelmesini sağlayabilirsiniz.
5- santral ve kamera düzeni için KGK (UPS) kullanılabilir. KGK hem gerilimi düzenler, hem de aşırı gerilim geldiğinde sistemi korur düşük gerilim geldiğinde ise sistemin ihtiyacı olan gerilimi aküleri vasıtası ile istenilen seviyeye çıkartır.
6- şebekenize ait faz uçlarının bağlantıları ve nötr uçlarının bağlantılarını da kontrol edebilirsiniz. özellikle gevşemiş veya oksitlenmiş nötr bağlantıları da sistemlere zarer verebilmektedir.
aklıma şimdilik bunlar gelmekte.

hocam çok teşekürler yardımınız için. ben daha genel bir koruma olmasını istiyorum. mesela trafo çıkışna konulacak bir cihaz ile yıldırımdan kaynaklanan dalgalanmaları absorbe edebilirmiyiz?

bahsetmiş olduğunuz elektriksel dalgalanma sadece yağmurlu havalardamı yoksa yıldırım düşmeleri esnasında mı olmakta? bunu şu nedenle sormaktayım orta gerilim hatlarında direklerde (özellikle metel direklerde) izalatörden yağışlı havalarda toprağa akan gerilim, çevrede bulunan ve yüksek gerilim hattına uçları değen ağaç dalları vb.. unsurlardan ötürü şebekede dalgalanmalar olabilmektedir. tabii bu yazdıklarım havai hatlar için geçerli. orta gerilim yer altından gelmekte ise farklı sorunlar olabilmekte.
bu sebeple trafonuzu besleyen orta gerilim hattınızı denetlemenizi veya denetlettirmenizi tavsiye ederim . çünkü enerji taşıyan hattın çevresine yıldırım düştüğünde gerilim dalgalanması oluşturmaz aksineo hat üzerindeki güvenlik elemanları hat sonundan hat başına kadar sistem zarar görmesin diye devreyi açtırır
.

üstadım doğrusunu istersen, her iki olay eş zamanlı olduğu için ayırt edemiyorum. ben şahsen yıldırım diye düşündüm.trafo site içerisinde yani trafoya gelmeden önce oluyor ne oluyorsa zannımca.trafoya gelen havai hatlar kaç v dir sizin tahmininiz?

trap adı verılen devre elemanlarını kullanmanız gerekır
uzman fırmadan yardım alınız

1-topraklama tesisinizi kontrol edin.çünkü yetersiz topraklama da cihazların bozulmasına neden olur.
2-bahsetiğiniz sanrtal,asansör ve kamera düzenine bir noktadan elektrik beslemesi gitmekte ise yalıtım trafosu kullanabilirsiniz. not : örneğin cnc tezgahlarda hassas elektronik devreler içerdiğinden ve emniyet amacı ile genellikle yalıtım trafosu vasıtası ile çalıştırılırlar. .
3- gerekli olan noktalara gerilim koruma rölelerin koyarak düşük veya yüksek gerilimler esnasında sistemin devreden çıkmasını sağlayabilirisniz.
4- yalıtım trafosudan sonra veya önce gerilim düzenleyici (regülatör) vasıtası ile cihazlara sabit gerilim gelmesini sağlayabilirsiniz.
5- santral ve kamera düzeni için KGK (UPS) kullanılabilir. KGK hem gerilimi düzenler, hem de aşırı gerilim geldiğinde sistemi korur düşük gerilim geldiğinde ise sistemin ihtiyacı olan gerilimi aküleri vasıtası ile istenilen seviyeye çıkartır.
6- şebekenize ait faz uçlarının bağlantıları ve nötr uçlarının bağlantılarını da kontrol edebilirsiniz. özellikle gevşemiş veya oksitlenmiş nötr bağlantıları da sistemlere zarer verebilmektedir.
Dalgalanma veya peak... Sonuçta Şebeke kaynaklı bu yüklenmeler başta elektronik hassas kartlar olmak üzere tüm sitedeki elektrikli cihazlara zarar verecektir.Bu tip ani yüklenmeleri regülatör veya röle ile kesemezsiniz.Regülatörler "peak"lerde kesinlikle iş görmediği gibi kendisi de savunmasızdır.Gerilim dalgalanmalarında ise regülatörlerin dalgalanmalara cevap verme süreleri yüksektir.Şebeke gerilimi regülatör tarafından istenilen voltaj aralıklarına getirilene kadar elektrikli cihazlar dalgalanmadan nasibini fazlasıyla almış olur. Röleler zaten dalgalanmalarda iş görmez.Üstelik anlık yüklenmeleri hissetmezler bile.Bir elektrikçi eğer UPS'lerin şebeke gerilimini düzenlediğini söylüyorsa UPS'lerin şebekedeki bu ani yüklenmelerden ve dalgalanmalardan nasıl korunacağını da açıklaması gerekir. Eğer UPS şebekedeki gerilim sorunlarını çözüyorsa, zaten kompanzasyona da gerek yok demektir.
Sizin sorununuza gelince...Kesinlikle bir faz kontrol sistemine ihtiyacınız var.Özelden mesaj atarsanız size yardımcı olabilirim.

Değerli meslektaşım trafo ya girmeden önce havai hatın binaya girdiği yer parafudur denen malzemden takman lazım aksi halde sorunun devam eder gerlim seviyen göre seçim yapmalısın ...

ONCELIKLE DUZGUN TOPRAKLAMA VE Parafudr.....

Forum istatistikleri

Konular
127,966
Kullanıcılar
449,612
Son üye
esperran

Yeni konular

Geri