Elektrik de Güvenlik

ahmet_plc

Üye
arkadaslar,

bu elektrik panolarinin uzerinde, yaklasma tehlikeli gibi yazilar yaziyor, bu elektrik panolarinda ark oluyormus ve yaklasinca kisinin yanmasina ve hatta olumune sebep olacak kadar kuvvetli imis. bu konuda bir bilgisi olan varmi? bu ark da olusan enerjiyi nasil hesapliyoruz. bu ark bizim bilgimiz kisa devre akimdan farki ne? koruma aletlerinin koordinasyonu ile bu ark onlenebilir mi? bu konuda dokumani olan arkadaslar paylasirsa sevinirim.

konuyu burda actim ama dogru yere yonlendirirseniz sevinirim.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
kısa devre hesaplarını işte bu yüzden yapıyoruz.
kısa devre hesapları doğru yapılırsa ve seçilen meteryaller bu hesaba uygunsa ark oluşması önlenir.

hocam, bu kisa devre hesaplarini anlatan bir dokumanimiz varmi?

arkadaslar,

bu elektrik panolarinin uzerinde, yaklasma tehlikeli gibi yazilar yaziyor, bu elektrik panolarinda ark oluyormus ve yaklasinca kisinin yanmasina ve hatta olumune sebep olacak kadar kuvvetli imis. bu konuda bir bilgisi olan varmi? bu ark da olusan enerjiyi nasil hesapliyoruz. bu ark bizim bilgimiz kisa devre akimdan farki ne? koruma aletlerinin koordinasyonu ile bu ark onlenebilir mi? bu konuda dokumani olan arkadaslar paylasirsa sevinirim.

konuyu burda actim ama dogru yere yonlendirirseniz sevinirim.

bahsettiğiniz elektrik arkının iki tip hasarı var.
1.özellikle orta ve yüksek gerilimde enerji atlaması sonucu çarpılma
2.ark esnasında oluşan yaklaşık 3000c dercelik ısı sonucu yanma
(elektrik ark ocakları bu prensiple çeliği eritir veya kaynak elektrotlarıda bu prensiple erir.)

tamam da bu 3000 C sicaklik cok yuksek bir sicaklik, ve bahsettiginiz enerji atlamasi sonucu yaralanan insanlarida taniyorum. bunlari denetleyen bir kurulus var mi Turkiyede? mesela ne kadar yaklasilarak bu enerji panolarina calisabilir, yani guvenli calisma mesafesi diye bir sey duydum ama teorikde bunun asli varmi? bir is guvenligi elbisleri giyilerek bu panolarda calisiliyormus, ama bu is guvenligi elbisesinin sartlari panoya gore degisiyormus, internette cok fazla bilgi bulamadim.

İş güvenliği elbisesi ve iş güvenliği ile ilgili kullanıcı kitaplarında bir tek şey yazıyor, "Enerjiyi kestikten sonra çalışın."
İş güvenliği ekipmanları veya Kişisel koruma ekipmanları sistem enerji altındayken veya makine çalışıyorken bir işe yaramaz. çünkü genelde KKE ( Kişisel Koruyucu Ekipman ) 'lar rahat çalışmayı engeller, sert-kaba-esnek olmayan vb şekilde zorlukları vadır.
Fakat Kontrol için, Ziyaretçiler için sıkıntı yoktur.
3M firmasına bakarsan istediğin özelliklere sahip bir ürün bulabilirsin.

Not: EN standartlarında olmayan Kişisel koruyucu ekipmanları kullanmayın...

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri