Temel Topraklaması

tuğrul90

Üye
temel topraklaması hakkında bir kaç sorum olacak arkadaşlar.
-projede galvaniz şeritle dönüleceği gösteriliyo,galvaniz şeritler kiriş demirlerinin enüstünden 1 m aralıklarla tutturularakmı gidilecek yoksa demir filizlerinin içinemi sokulcak şerit
-4 köşeden 1,5 m çubukla topraklayın yazılmış.bunları galvaniz şeritle kirişleri dönerken,köşelerden ek alıp galvaniz şeritle dışarı çıkartıp daha sonra çubuk çaksak olurmu.
- potansiyel dengeleme barası ne oluyor. ana panoyla 1x25 kabloyla irtibatlayın demiş.
-panodan ayrıca topraklama çizilmiş.16 lık kabloyla topraklama çubuğu çizilmiş

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
1 metre aralik bence fazla kirisin uzunluguna bagli, lamayi kiris demirlerinin icerisindende veya ustunden atabilirsin.hazir kelepce kullanabilir veya kaynakta yapabilirsiniz.4 koseden demis, bu yine uzunluga bagli , birde 1,5 m lik cubuk demis, bu o yerin ozguldirencine bagli olarak degisir, rastgele 1,5 cubuk olmaz...galvaniz seritin cubuga baglanan kelepcesini kullan, potansiyel dengeleme barasi toprakalama kablolarinin bir noktada toplandigi baradir.Hazir bakirdan satilir, guce gore buyukluk,genislik,kalinlik degisir,duruma gore galvaniz baradan da kendiniz duzenleyebilirsiniz...topraklama barasindan panelinize atilacak kablo 1*25mm2 kesiti belirtilmis..
Panodan nereyi besleyeceksiniz, oraya topraklama kablosu da cekmeniz gerekiyor, guce bagli olarak 1*16, 1*10, 1*6mm olabilir....

çok sağolasın yalnız
panodan temel topraklaması potansiyel dengeleme barasına 1x25 kablo irtibatlayın demiş o tamamda
birde ana panodan ayrıca topraklama yapın göstermiş dışarıya 1x16yla buna gerek varmı.
birde potansiyel dengeleme barası yerine bodrumsuz yerlerde direk panonun olduğu yere galvaniz
şerit çıkartsak panoda topraklama barasına bağlasak olurmu. tuğlanın içine gömüp(sıva altı panolarda)

tuğrul90 yaptığınız yer nedir tam olarak bilmiyorum ama yapıdenetim temel topraklamada enson yaptığımız işte bize çubuk çaktırmadı ve çubuğun iptal edildiğini söylediler(binalarda) kro beton dökülmeden önce artı şeklinde galvaniz şeriti döşeyin sonrada kolonlardan devam edin çatıya bir uç ana panonuzada bir uç getirin ve panonuzda irtibatlayın. harici olarak projede belirtilmişse panoya 1*16 kablo çekin.kolay gelsin

bizde ilk defa yapı denetim kontrolünde bir inşaat yapacaz. inşaaat 3 kat 6 daireden oluşuyor.altta bodrum var.
paratoner falan yok, projeyi çizen 4 köşeden topraklama çubuğu çakın yazmış. bodrumdada dengeleme barası göstermiş.
çubukları hemenmi çakmamızı istiyorlar yoksa betondan sora falan çaksak olurmu.galvaniz şeriti demirin üstüne düz yatırsak olur heralde,çatıya neden uç çıkartılıyo(bizim proje göstermiyo)mesela.
bu yapı denetim temel topraklamasını kontrol ediyormu,ölçüm veya bir başka bişey yapıyormu.
ayrıca yapı denetim kontrole geliyorsa demir kontroluyle birliktemi geliyor acaba yoksa temel topraklaması yapılırken başındamı
bekliyo

yapıdenetim temel kazılırkende orda olur beton dökülürkende bizim en son yaptığımız bina 5 kat 6 daireden oluşuyordu bize çaktırmadılar projede olduğu halde.galvaniz şeriti demirin üstüne düz yatır ama kendi klemensleriyle demire sabitle ve ana panona bir uç çıkar yeterli olur .yapıdenetim topraklamayı kontrol eder yani yapılan çalışmaların hepsini kontrol eder o yüzden tavsiyem ilgili yapıdenetim firmasıyla bir görüşme yapmanız sizin açınızdan faydalı olur.

temel topraklamsının mantığını airmisinizlatabiln

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri