Neden Topraklama gelmiyor

replikim

Üye
merhaba arkadaşlar ben evimde topraklama olmadığı için 2 m derinliğe topraklama levhası yerleştrip 2.5 mm lik bakır topraklama kablosu ile tüm evlerdeki prizleri topraklama yaptım.Hatta topraklamanın çalışıp çalışmadığını anlamak için paralel lamba ile faz ve toprak haktına deydirdiğimde 220 olmasa da 200 voltluk bir gerilim elde ettim.Yani topraklamam çalışıyor.Ama bir odadaki prizde lamba diğerlerine göre biraz kısık yanıyor. ve çoklayıcı priz kullandığıda bu çoklayıcı prize topraklama geçmiyor.Baktım yok lamba yanmıyor.Kabloda kopukluk varmıu diye falan baktım yok.Herşey düzgün.Ama topraklamam çalışmıyor sadece çoklayıcıda.Çoklayıcının takıldığı prizin topraklaması sağlam.Ayrıca bilgisayarın fişini taktığımdada ççoklayıcıya kıvılcım attırıyor bir anlık bunlar neden olabilir ?

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklaması sağlam bir odadan ara kabloyla pisi çalıştırın. sorun yoksa lambanın az yandığı pirizin kablolarınını değiştir. ayrıca az bir ark yapabilir ps deki kaçak toprakla maya akarken seni çarpıyormu önemli olan o. elektirik her zaman en kısa yolu seçer. cihazlar daki kaçak insan vücudu yerine direnci daha düşük bir iletken üzerinden toprağa deşarj edildiğinde toprak lama çalışıyor demektir.

arkadaşım prizin toprak ayaklarının çoklayıcının toprak ayaklarına değip değmediğini kontrol et ,prizin toprak ayaklarını biraz dışa bastır ve tornavidanın ucu ile kazı boya vs. olabilir kolay gelsin.

toprak ayklarında falan hiçbir sorunyok baktım yeni priz taktım ama prizdeki topraklama yine çalışıyor.Çoklayıcıyı değiştirdim sorun gene aynı.Prizde var çoklayıcılarda yok lamba diğer odalara göre biraz daha sönük başka neden olabilir

Topraklaması sağlam bir odadan ara kabloyla pisi çalıştırın. sorun yoksa lambanın az yandığı pirizin kablolarınını değiştir. ayrıca az bir ark yapabilir ps deki kaçak toprakla maya akarken seni çarpıyormu önemli olan o. elektirik her zaman en kısa yolu seçer. cihazlar daki kaçak insan vücudu yerine direnci daha düşük bir iletken üzerinden toprağa deşarj edildiğinde toprak lama çalışıyor demektir.

Bilgisayarın arkadasındaki kaçak beni çarmıyor.ama kontrol kalemiyle baktığımda ışık yanıyor.Ama bunu araştırdıpğımda sorunun toprakalmada değil bilgisayardaki ufak parazitlenme olduğunu anladım.Bilgisayarcılarada sordum.onlar zararsız statiği boşaltamıyordur pc dedi.Oyüzden topraklamaya bakıyorum ama çoklayıcıların hiçbirinin topraklaması çalışmıyor

Moderatör tarafında düzenlendi:
merhaba arkadaşlar....Bir şey daha sormak istiyorum... benzin İstasyonunda 1 adet dispenser var sadece ve idari bina bunların topraklaması yapıldı...birde bunların yanında depolar var boya elektrık hurdalık vs...aydınlatılması yalpıldı peki buıralara topraklama gereklimidir....Yönetmeliğe baktım ama buna ilişkin bişey göremedim...topraklama yapılacaksa nasıl yapılmalıdır...kolay gelsin...bu sorumda cvp verirseniz sevinirim...

merhaba arkadaşlar....Bir şey daha sormak istiyorum... benzin İstasyonunda 1 adet dispenser var sadece ve idari bina bunların topraklaması yapıldı...birde bunların yanında depolar var boya elektrık hurdalık vs...aydınlatılması yalpıldı peki buıralara topraklama gereklimidir....Yönetmeliğe baktım ama buna ilişkin bişey göremedim...topraklama yapılacaksa nasıl yapılmalıdır...kolay gelsin...bu sorumda cvp verirseniz sevinirim...

Öncelikle konuyu yeni bir başlık altında açsaydın foruma iyi olurdu.Ama açmışsın madem yanıtlamaya çalışayım kendi lisanım bilgi , ve becerimleTabiki topraklama gerekli topraklamanın gerekli olmadığı yer yok.Hurdalığın topraklaması yok aydınlatma tesisatı var sanırım böyle normal olarak bir topraklama değilde biraz daha profesyonelce olursa iyi olur kesitleri falan doğru seçmeli.Mazallah herhangi bir kaçak durumunda benzinlik çok feci zarar görebilir.Tarihte bununla ilgili olaylar mevcut.Kolay gelsin

Forum istatistikleri

Konular
128,169
Kullanıcılar
449,932
Son üye
yyasar

Yeni konular

Geri