topraklama yetersizliginden hata veren elektronik kart sorunu

2 yıl önce yerli malı bir çamaşır makinası aldım fakat ekrandaki ledler belli bir süre sonra hata mesajı verdi servis geldiginde voltajın düşük oldugunu ve özellikle topraklamanın yetersiz oldugunu söyledi mahalenin elektirikçisi ise normal oldugunu söyledi ve bu böyle 2 yıldevam etti başka firmaların cihazları gerek kendi evimde gerek komşularda hatta topraklaması dahi olmayan hatlarda çalışırken 2 saate yıkaması gereken proğramı yeri geliyor reset yap fiştak çıkar 8 saati buluyor servis topraklamaya yetersiz diyor elektirikçi etkileyecek kadar problem yok diyor.

Biz bunu evimizde kendimiz kontrol etmek istersek nötr toprak arası gerilimi kaç volt görmemiz gerekiyor veya basit bir kontrol yöntemi varmı

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
notr ve toprak arasında elektrık akımı yoktur ama faz ıle notr 220ile 230volt arsında olabılır

yapılan ölçümde nötr toprak arası 0,2 0,6 arasında oynuyor bu durumda topraklama var diyebilirmiyiz yada pirizleri kontrol edip varsa sıfırlamaları söküp gerekli kontrolleri yaptıktan sonra yukardeki degerler için topraklama var diyebilirmiz bilgilendirirseniz sevinirim şimdiden teşekkürler.

Son düzenleme:
Hocam. 0.2-0.6 demişsiniz. Bu sayıların birimleri yok mu?
Nötr ve topraklama arası gerilim değerinin azami 2V olması istenir.
Elektronik sistemin doğru çalışabilmesi açısından...

Sıfırlama kesinlikle önermediğimiz bir uygulamadır. Nötr ile toprağın farklı hatlar olması güvenlik açısından en güvenilir yoldur. ;)
Kolay gelsin..

yapılan ölçümde nötr toprak arası 0,2 0,6 arasında oynuyor bu durumda topraklama var diyebilirmiyiz yada pirizleri kontrol edip varsa sıfırlamaları söküp gerekli kontrolleri yaptıktan sonra yukardeki degerler için topraklama var diyebilirmiz bilgilendirirseniz sevinirim şimdiden teşekkürler.

bunlar 03v ile 06v arasında oynayan degerlerdir fakat servisci arkadaş biryerde kaçak var veya sıfırlama var diyor akşam ilk işim prizleri kontrol etmek ve varsa sıfırlamaları sökmek olacak

2 yıl önce yerli malı bir çamaşır makinası aldım fakat ekrandaki ledler belli bir süre sonra hata mesajı verdi servis geldiginde voltajın düşük oldugunu ve özellikle topraklamanın yetersiz oldugunu söyledi mahalenin elektirikçisi ise normal oldugunu söyledi ve bu böyle 2 yıldevam etti başka firmaların cihazları gerek kendi evimde gerek komşularda hatta topraklaması dahi olmayan hatlarda çalışırken 2 saate yıkaması gereken proğramı yeri geliyor reset yap fiştak çıkar 8 saati buluyor servis topraklamaya yetersiz diyor elektirikçi etkileyecek kadar problem yok diyor.

Biz bunu evimizde kendimiz kontrol etmek istersek nötr toprak arası gerilimi kaç volt görmemiz gerekiyor veya basit bir kontrol yöntemi varmı

Servisler topraklamaya suç atmaya bayılırlar. Hatta sabah evden çıkarken, bu gün kimin topraklamasına laf desem acaba diye çıktıklarını düşünmekten kendimi alıkoyamıyorum.
Toprak - nötr arası 3 voltu geçmese iyi olur.
5 volt olursa, canın sağolsun denir. Ama 5 volttan fazlaca da olmasa iyi olur.
Ben cihazın topraklamasının kartlara bağlı olduğunu bile sanmıyorum( BAKIN SANMIYORUM DEDİM; İÇİNİ AÇIP BAKMIŞLIĞIM YOK) muhtemelen sadece cihaz gövdesine bağlıdır. Bence , makinanızın beyin de denilen kartınca sorun vardır. Bunu Beyinci Ali Usta diye tanıdığımız, AlfaRomeo rumuzlu yöneticimiz daha iyi bilir. Bir şekilde onunla irtibat kurmaya çalışın. Ben olsam, üşenmem, o makinayı toprağı çok sağlam bir yere götürür denerim.Çalışırsa, sabah-öğlen -akşam yemeklerden sonra, o firmanın müşteri hizmetlerini arayıp veryansın ederim. Gelip sorunu yapsalar bile, ben bu makinayı sizin yüzünüzden falanca yere taşıdım, servislerinize neden düzgün eğitim vermiyorsunuz diye tacizlerimi sürdürürüm :)
Neyse, servislerin topraklamaya suç atıp, alakasız yerlerden arıza çıkmasından( endüstriyel makinalar için) çok ağzım yandığından, bu konuda aşırı tepki verip, meslektaşım olan makina servislerine çok yüklendim galiba. İşini iyi yapanlarına, saygılarımı, muhabbetlerimi sunuyorum.

bence öncelikle tesisatını kontrol et çünkü bina tesisatı yapan arkadaşlar kablo yetmeyince farklı renklerle tesisat çekiyorlar ve bazı prizlerde toprakla nötr karışabiliyor eğer evin herhangi bir yerindeki prizi kullanırken voltaj düşümü yaşıyorsan bilki o prizin nötr ve toprağı karışmış olabilir.

cevaplarınız için teşekürler öncelikle topraklamanın yetersiz oldugunu var sayarak yenibir topraklama yapmak istiyorum bunun için bakır levhamı yoksa kazıkmı önerirsiniz ve bunlar minimum hangi ölçü ebatlarında olmalıdır tercih levha olursa yere paralelmi yoksa dikmi olucak ilginiz için şimdiden teşekürler

cevaplarınız için teşekürler öncelikle topraklamanın yetersiz oldugunu var sayarak yenibir topraklama yapmak istiyorum bunun için bakır levhamı yoksa kazıkmı önerirsiniz ve bunlar minimum hangi ölçü ebatlarında olmalıdır tercih levha olursa yere paralelmi yoksa dikmi olucak ilginiz için şimdiden teşekürler

Kusura bakmayın eklemeyi unutmuşum topraklama yapcagımız metaryelin bakır olmasımı daha iyi yoksa daldırma galvanizli olmasımı daha iyi .

form içinde yazılanlara göre bakırda oksitlenme ve buna bağlı direç kaybı oluyormuş sizlerden alcağım cvb göre bu hafta sonu bu işi yapıp bitiricem.

Sıemens 1x40 30 mA K.A.R ile Sıemens 1x25 30 mA K.A.R arasındaki fark nedir daire için hangisi uygundur

Son düzenleme:
Değerli Arkadaşlar,

Yukarıdadeğerli üyemiz m-usta-fa nın servisler hakkında söylediklerine bütün kalbimle inanıyorum.Bu yalnız elektrikli cihazlarda değil her türlü işin servislerindede aynı.Yaşımın 71 olduğunu profilimden okumuşsunuzdur.İnanın bu yaşıma kadar müşteri hizmetleri adı altında yaşadıklarımı anlatsam bana sen yalan söylüyorsun yuh bukadarda olmaz dersiniz.Ama size en son yaşadığım iki olayı kısaca anlatayım.
Elektrik saatimizin 12 senelik saat olduğundan değiştirlmesinin icap ettigini TEK bir broşürle bize bildirdi.Bende TEK e gidip yeni saatin ücretini ödedim.Aralık ayında ödeme yaptım ve Şubat ayının13 de pazar günü değiştirmeye iki genç oğlan geldi.Saati söküp yenisini takdıkdan sonra elektrik verdiler.Önce 3 fazın geldiğini gösteren lambalardan biri yanmadı ve ben dedimki bir faz gelmiyor.Bana bir lambayı yakın dediler.Düğmeye bastım ve abajurdan bir duman çıktı sigorta attı.Sigortayı tekrar devreye soktular baktım Buzdolabının motor sesi degişti ve kombi cihazından iniltiler gelmeye başladıVe sigorta tekrar attı.Ben dedimki çocuklar yanlış bir bağlama yaptınız.Tekrar baktılar .Evet yanlış bağlamışız diyip bağlantıları değiştirdiler.Sonra tekrar elektrik verdiler.Bu sefer sigorta hiç tutmadı ve hep attı.
Gencin biri hemen cep telefonuyla birisini aradı.Adresi verdi abi buraya gelin lütfen dedi.3 Dakika sonra üç kişi daha geldiler.İşi anlıyan biri saate baktı ve aynen şunu dedi. 2 Girişe çıkışı bağlamışsınız.Yanlış.Ve düzeltti.Sonra alt katta herşey normal çalışmaya başladı.Üst kata çıktığımda çok kuvvetli bir yanık kokusu aldım.Eyvah dedim PC yi yaktılar.Baktım çalışıyor.Sonra aradım.Buldum.Modemin trafosu beni ve hanımın cep telefonlarının şarj aletleri yanmış.İşte görüyorsunuz buda TEK in servis hizmetiGençlerin hepsi meslek okulu mezunu ama birazcık olsun pratiği yok.
İkici olayda Bosch Buzdolabıyla ilgili.Dolabı yeni aldık ama kapısı sarktı.Servisi çagırdık bizden 5 lira parça ücreti aldılar ve yaptılar.10 günsonra gene aynı dert.Bu sefer bize dedilerki kapya yumurta süt cola gibi agırlık koymayın.Bende sordum.Madem ağırlık konmıyacak niye kapıda bu yerleri yapmışlar.Cevap vermeden gittiler.Baktım olmıyacak.Bosch Türkiye temsilciliğini aradım.İlgileneceklerini söylediler.Bir ay bekedim ses çıkmadı.Bende Bosch un Almanca Fabrikasını aradım herşeyi anlattım.İnanın bana ertesi günü bosch servisi yeni bir kapıyla geldiler degiştirdiler ve onlara 2 defa ödediğim parça parasınıda geri ödediler.Yani hakkını aramazsan , Türkiyemizde vay haline.Hakkımı Almanyada imalat yerinde arayınca durum halloldu.
Hepinize selam ve sevgilerimle.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,596
Son üye
anilhikmet

Yeni konular

Geri