kaçak akım rölesi çalışma prensibi

imdaty

Üye
arkadaşlar kaçak akım rolesinin çalişma prensibini bana bilimsel olarak açıklayabilirmisiniz burda ki 30 mA nedemek üç faz KAR aynımıdır

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
arkadaşlar kaçak akım rolesinin çalişma prensibini bana bilimsel olarak açıklayabilirmisiniz burda ki 30 mA nedemek üç faz KAR aynımıdır

Kaçak Akım Koruma cihazları en basit anlatımla fark akım mantığına göre çalışır.Burada fark gelen akım ile dönen akımın eşitliğidir.-veya eşitsizliği-
her hangi bir pensampermetre ile hem fazı hem de nötrü içine alacak şekilde ölçüm yapılmak istenirse akım okunamaz.faz tek başına ölçülebilir.KARlar da bu şekilde çalışır.Akım birinci kutuptan gelip aynı miktarda ikinci kutuptan dönüyorsa bir manyetik alan oluşmaz ve cihaz açmaz.Fakat:
Birinci kutuptan gelen akım miktarından daha azı ikinci kutuptan dönüyorsa(yani sistemde kaçak varsabir manyetik alan oluşur.Bu KAR'ın açmasını sağlar
30mA ifadesi bu farkın 30mA'e ulaşmadan açacağı anlamındadır.30mAlik akımın insan hayatı açısından risk oluşturduğu kabul edildiği,300mA in kablolarda yangına sebep olabileceği öngörüldüğünden bu değerlerde üretilir.
Bu değerlerin dışında seçicilik sağlayabilmek için akım ve zaman ayarlı modeller de bulunmaktadır.
3fazlı KAR'lar vektörel toplam mantığı ile çalışır.Yani 3fazın vektörel-Aritmetik değil-toplamı kadar nötrden dönüş varsa Kar çalışır.Vektörel toplam az ise açar

Kaçak akim roleleri kullanim açısından monofaze (tek fazlı) ve tree faze(üç fazlı) sistemlerde kullanılırlar.Çalısma prensibi monofaze faz hattından ve nötür hattından geçen elektrik akımı normal şartlarda eşittir.Herhangi bir sebepten dolayı bu eşitlik bozulursa bu devredeki akımın başka bir noktadan toprağa aktığı anlamina gelirki buna kaçak akım denir.Kaçak akım miktarı insan hayati için tehlike oluşturacak olan 30ma seviyesine gelmeden kaçak akımi hisseden kaçak akim roleleri tarafından hissedilir devrenin enerjisi kesilerek hayati tehlike durumu ortadan kaldırılmış olur. Treefaze sislemlerde 3 fazdan geçen akımın vektörel toplamınin nötr üzerinden geçmesi gerekir. Bu dengeyi bozucak herhangi bir durum oluştuğunda K.A.R bunu hissederek elektrik devresini açar tehlikeyi ortadan kaldırılır.K.A.R ler can ve mal güvenliği için elektrik devrelerinde kullanılması kanuni bir zorunluluk olan en önemli devre elemanlarıdır yalnız tek başına iş yapmazlar kullanıldıkları sistemlerde topraklama olmasi zorunludur.

Dairede sürekli kaçak akım rölesi atıyor şikayeti geldi. gittim baktım.daire içinde 30 Ma Schneider Kaçak Akım Koruma Rolesi var .apartman girişindede 300Ma röle var.ve sürekli atan apartman girişindeki 300Ma olan sebebi ne olabilir acaba.birde 300mA ile 30 Ma nın farlı nedir.yardımcı olursanız sevinirim

- - - Updated - - -

Dairede sürekli kaçak akım rölesi atıyor şikayeti geldi. gittim baktım.daire içinde 30 Ma Schneider Kaçak Akım Koruma Rolesi var .apartman girişindede 300Ma röle var.ve sürekli atan apartman girişindeki 300Ma olan sebebi ne olabilir acaba.birde 300mA ile 30 Ma nın farlı nedir.yardımcı olursanız sevinirim.

Bu bilgi de benden olsun bir kaçak akım rölesinin çalışıp çalışmadığını test etmek için kaçak akım rölesinin çıkış tarafındaki nötr topraklanır. topraklandığı anda kaçak akım rölesi atıyorsa röle sağlam demektir. Yalnız bu hassasiyeti nedeniyle de çıkış tarafında sıfırlama yapılan bir kaçak akım rölesini kurmak mümkün değildir. Bu sebeple de birçok işletmede kaçak akım rölesi maalesef kullanılamamaktadır.

Dairede sürekli kaçak akım rölesi atıyor şikayeti geldi. gittim baktım.daire içinde 30 Ma Schneider Kaçak Akım Koruma Rolesi var .apartman girişindede 300Ma röle var.ve sürekli atan apartman girişindeki 300Ma olan sebebi ne olabilir acaba.birde 300mA ile 30 Ma nın farlı nedir.yardımcı olursanız sevinirim

- - - Updated - - -

Dairede sürekli kaçak akım rölesi atıyor şikayeti geldi. gittim baktım.daire içinde 30 Ma Schneider Kaçak Akım Koruma Rolesi var .apartman girişindede 300Ma röle var.ve sürekli atan apartman girişindeki 300Ma olan sebebi ne olabilir acaba.birde 300mA ile 30 Ma nın farlı nedir.yardımcı olursanız sevinirim.

sanırım sorunuzun cevabını da vermiş oldum. Eğer herhangi bir dairede dahi KAR çıkış tarafında toprak ve nötr birleştirildiyse bu röleyi kurmanız mümkün değildir.

ayrıca 300 mA röleler yangın tehlikesi amacıyla kullanılır 30 mA röleler ise çarpılmalara karşı kullanılır bu nedenle (Yönetmeliği tam bilemiyorum ama) apartman girişlerinde 300 mA daire girişlerinde ise 30 mA kullanılır.

Bu bilgi de benden olsun bir kaçak akım rölesinin çalışıp çalışmadığını test etmek için kaçak akım rölesinin çıkış tarafındaki nötr topraklanır. topraklandığı anda kaçak akım rölesi atıyorsa röle sağlam demektir. Yalnız bu hassasiyeti nedeniyle de çıkış tarafında sıfırlama yapılan bir kaçak akım rölesini kurmak mümkün değildir. Bu sebeple de birçok işletmede kaçak akım rölesi maalesef kullanılamamaktadır.

Seri lamba tekniğini de kullanabilirsiniz...Bir ucunu faza bir ucunu da toprağa değdirdiğinizde role açarsa sağlam demektir...saygılar...

merhaba,başıma gelen bi arıza hakkında sizden yardım istiyorum ilgilenirseniz çok sevinirim.site içinde müstakil 3 katlı bir evden elektrik arızası için çağırdılar .arızanın elektrik kesilince jeneratörün devreye girdiğini ,tekrar Şebeke elektriği gelince kaçak akım rolesinin attığını ama arızanın herdefasında olmadığını söylediler.sıkıntı ev sahibinin evde olmadığı zamanlar büyük problem yaşanması.sizce nasıl bir yol izlemeliyim.

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,841
Son üye
nazoyata

Yeni konular

Geri