Enerji Altında Topraklama

Enerji altında, işletme ve koruma topraklaması için topraklama ölçümü yapmanın teknik olarak ne gibi sakıncaları vardır? (ben şu şekilde biliyorum ben şöyle olduğunu farz ediyorum değil de TEKNİK OLARAK izahı) ;)

Saygılar.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
işletme topraklamasını ölçerken ucu çıkardığında fazlar arası yük dağılımı iyi değilse seni çarpa bilir veya sistemdeki elektronik cihazlara zarar verebilir busebepten enerji altında ölçüm yapmak sakıncalı olur

gökdelenlerde ve bir cok yerde toprak bulmak imkansız resimdeki pens tipi toprak ölcer kullanıyoruz aynı zamanda kaçak akımlarıda bu cihazla ölcebilirsiniz .

2008721112725.gif

işletme topraklamasını ölçerken ucu çıkardığında fazlar arası yük dağılımı iyi değilse seni çarpa bilir veya sistemdeki elektronik cihazlara zarar verebilir busebepten enerji altında ölçüm yapmak sakıncalı olur

Haklısınız aynı düşünce ile koruma topraklamasında ne gibi bir sıkıntı doğar?

Arkadaşım ucu çıkardığımızda biyaya/tesise bağlı ucu değil toprakta kalan kısmı kullanarak ölçme yaparız. O halde elektrik çarpması nasıl olur anlayamadım..

sistem de enerji varken hiç birşekilde topraklama testi ;ölçümü yapılmaz .. risk vardır % de100 elektrikle şaka yapamazsın pardon diyemesin ; bu sebeple emniyetini al enerji kes söktüğün ucun diğer kısmını mahalli topraklam yap toprakta kalan kısmın da ölçüm veya test yap...

sistem de enerji varken hiç birşekilde topraklama testi ;ölçümü yapılmaz .. risk vardır % de100 elektrikle şaka yapamazsın pardon diyemesin ; bu sebeple emniyetini al enerji kes söktüğün ucun diğer kısmını mahalli topraklam yap toprakta kalan kısmın da ölçüm veya test yap...

Katılıyorum. Koruma topraklaması içinde aynı sonuçta.. Sistemde gövdeye kaçak varsa ve sen koruma topraklamasını enerji altında irtibatını koparacaksan, bu kaçak sorun teşkil eder. Tehlikeli olabilir.
iyi çalışmalar...

gökdelenlerde ve bir cok yerde toprak bulmak imkansız resimdeki pens tipi toprak ölcer kullanıyoruz aynı zamanda kaçak akımlarıda bu cihazla ölcebilirsiniz .

2008721112725.gif

Size pm attım. Bu konuda tatmin olursam, burada paylaşacağım makina hakkındaki düşüncemi...
iyi çalışmalar...

2008721112725.gif

Sn. ekrem.kolu, yanlış hatırlamıyorsam, bu türden aletlerin toprak direni ölçmesi için gözlü (ağ) topraklama olması gerekli ve ölçülen değer sistemin eşdeğer topraklaması değil, sadece ölçülen kolun direncini göstermekte.
İki yıl önceki fuarda bunu hem Kyoritsu hem de Fluke standındaki temsilcilerden ayrı ayrı olarak öğrenmiştim. Hatta Fluke standında bunu hazırladıkları küçük bir gözlü topraklama örneğiyle de göztermişlerdi.

Bu altetle bir prizdeki toprak ucundan, topraklamayı nasıl ölçebiliriz mesela? Bunu hala merak ediyorum. Konu hakkındaki deneyimleriniz nelerdir? Paylaşırsanız memnun olurum açıkçası.

Sn. ekrem.kolu, yanlış hatırlamıyorsam, bu türden aletlerin toprak direni ölçmesi için gözlü (ağ) topraklama olması gerekli ve ölçülen değer sistemin eşdeğer topraklaması değil, sadece ölçülen kolun direncini göstermekte.
İki yıl önceki fuarda bunu hem Kyoritsu hem de Fluke standındaki temsilcilerden ayrı ayrı olarak öğrenmiştim. Hatta Fluke standında bunu hazırladıkları küçük bir gözlü topraklama örneğiyle de göztermişlerdi.

Bu altetle bir prizdeki toprak ucundan, topraklamayı nasıl ölçebiliriz mesela? Bunu hala merak ediyorum. Konu hakkındaki deneyimleriniz nelerdir? Paylaşırsanız memnun olurum açıkçası.

Ekrem beye attığım PM'i direkt olarak paylaşıyorum... Genç Arkadaş ile parelel düşünceye sahibiz... ;)

Ekrem bey;

Siz kablonun direncini ölçüyorsunuz.
Şöyleki;

Toprakta herhangi bir referans noktası almadan, sadece pensi kabloya tutarak sadece kablonun direncini ölçersiniz. Benim demek istediğim şu;

Fabrikanın ortasındasınız. Hertaraf beton.
Filizden bina koruma topraklamasını ölçeceksiniz. Bunu nasıl ölçebiliriz?
iyi çalışmalar.

Volkan

Daha önce eklemiş olduğum ölçü aleti bilgisini tekrar ekliyorum.

Ekli dosyalar

• Sanpa 4120.rar
    178.8 KB · Görüntüleme: 32

Forum istatistikleri

Konular
128,128
Kullanıcılar
449,843
Son üye
hvncrblt

Yeni konular

Geri