İşletme Topraklama Direnci

Herkese kolay gelsin.
Arkadaşlar forumda biraz araştırdım ancak bulamadım.
Trafolarda yapılan işletme topraklamasının bir direnç üzerinden yapılmasının teorik mantığı tam olarak nedir? Nerelerde niçin uygulanır?
Bunu tam ve detaylı olarak anlatabilir misiniz?
Şimdiden teşekkürler.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Faz-Toprak hatalarında, kısa devre akımlarını kısıtlamak için kullanılırlar.

Faz-toprak hatasında fazdan toprağa akan akım kadar büyüklükte akım, topraktan işletme topraklaması üzerinden trafoya döner. Bu akımı kısıtlamak için nötr direnci kullanılır.

Direnç ile topraklama daha çok şalt sahalarınki trafolarda kısadevre akımını sınırlmak için kullanılır.Nihâyi kullanıcıların trafolarında pek başvurulmaz

Faz-Toprak hatalarında, kısa devre akımlarını kısıtlamak için kullanılırlar.

Faz-toprak hatasında fazdan toprağa akan akım kadar büyüklükte akım, topraktan işletme topraklaması üzerinden trafoya döner. Bu akımı kısıtlamak için nötr direnci kullanılır.

Anladığım kadarıyla bu indirici merkezler, santraller gibi yerlerde yapılan bir uygulama..
Şu an uğraştığım bir işle ilgili olarak dirençle topraklama yapmamız söz konusudur. (proje gereği) Ancak burdaki uygulamamız, iki adet jeneratöre bağlı iki step up trafo ile yüksek gerilim tesisine enerji verilecektir.Sistem senkronizasyon ünitesiyle birlikte çalışacak.
Burda da bahsettiğim şekilde bi işletme topralaması yapılacaktır.
Böyle bir tesis için istenme sebebi ne olabilir acaba ?
Şimdiden teşekkürler...

Anladığım kadarıyla bu indirici merkezler, santraller gibi yerlerde yapılan bir uygulama..
Şu an uğraştığım bir işle ilgili olarak dirençle topraklama yapmamız söz konusudur. (proje gereği) Ancak burdaki uygulamamız, iki adet jeneratöre bağlı iki step up trafo ile yüksek gerilim tesisine enerji verilecektir.Sistem senkronizasyon ünitesiyle birlikte çalışacak.
Burda da bahsettiğim şekilde bi işletme topralaması yapılacaktır.
Böyle bir tesis için istenme sebebi ne olabilir acaba ?
Şimdiden teşekkürler...

Bu uygulama yıldız bağlı herhangi bir trafoda yapılabilir. Yüksek kısa devre akımları beklenen dağıtım trafolarında da uygulanmaktadır.

İs yogunlıgundan ilgilenemedim bir kac gundur, kusura bakmayin.
Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.
Kolay gelsin.

Forum istatistikleri

Konular
128,174
Kullanıcılar
449,936
Son üye
AsilOzgenc

Yeni konular

Geri