Topraklamayı test edebilme imkanımız varmıdır?

arkadaşlar benim topraklama ile ilgili bi sorum oalcak çok merak ediyorum

topraklamamız iyi yada kötü çalışıyormu gereğini yerine getirebiliyor mu diye şu şekilde test edebilme imkanımız varmıdır?

diyelimki prizimizde toprak hattı görünüyor, topraklı buzdolabı fişini prizimize taktık, sonra buzdolabımızı hiç bir yere temas etmiyecek şekilde biraz yerinden oynattık ve mutgamızdaki bir başka prizden faz ı bir kablo ile alıp , buzdolabımızın gövdesine hergangi bir yerine değirdik, bu durumda akımı direk toprağa iletip ve fazla akım çekmesinden dolayı sigortanın devreyi açması gerekmiyecek mi ? yani bu şekilde bir test yapılabilir mi herhangi bir zararı var mıdır . şimdiden teşekkürler ..

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.

topraklamamız iyi yada kötü çalışıyormu gereğini yerine getirebiliyor mu diye şu şekilde test edebilme imkanımız varmıdır?

diyelimki prizimizde toprak hattı görünüyor, topraklı buzdolabı fişini prizimize taktık, sonra buzdolabımızı hiç bir yere temas etmiyecek şekilde biraz yerinden oynattık ve mutgamızdaki bir başka prizden faz ı bir kablo ile alıp , buzdolabımızın gövdesine hergangi bir yerine değirdik, bu durumda akımı direk toprağa iletip ve fazla akım çekmesinden dolayı sigortanın devreyi açması gerekmiyecek mi ? yani bu şekilde bir test yapılabilir mi herhangi bir zararı var mıdır . şimdiden teşekkürler ..

topraklamanın testını yapmaksa nıyetın evde elektrık kesıntısınden zarar gorecek cihazlar şebekeye takılı olmadığı zamanda basıt bır test aletı yaparak test edebılırsın yapacağın test aletı bır elektrık fişline topraklama ucuyla faz arasına 1 mf lık 400 volt kondansator bağlayıp fişi prize taktığında kaçak akim rölesı açması lazım açmıyorsa topraklan zayıf veya gorev yapmıyor gayette kolay bır test cıhazı:)

bence şöyle bi dene pirizdeki faz uçunu bi kapluyla al eline bide topraklama hattını al eline yani topraklama hattını nötür olarak kullanacaksın şimdi herhanki küçük bi 100w lık ambülü yak dene faz ve torraklama ile topraklama nötür görevi yapcak ve ampülü yaktıktan sonra hala güçünü anlamak istiyosan ütüde çalıştır topraklaman iyi ise ütüyüde tam gazda çalıştırır eğerdahada bi hasasiyet istiyosan ampermetre ilede ölçersin tapi kaplo hattıda önemli

sen en güzeli işin olacagına bak git bit meger bul,birde onu kullanmayı bilen bir arkadaş sonra götür ölçtür garanti, bu işin neti bu efenim?

Topraklama sisteminin çalışıp çalışmadığını; nötr ile toprak hattını kısa devre ettiğinde kaçak akım rölesi atıyor ise topraklaman iş görüyor demektir. Tabi devrede kaçak akım rölesi olması şartıyla..

topraklam aynı zaman da nötürdür 100w seri lamba yap önce nötürde çalıştır ışık şidetine bak sonra nötür yerine toprada tut faz toprak lambanın ışık şideeti düşer karanlık olur yani o zaman toprak saglam elekrikciler matkap sesi ile analar ustamadan ögrendim bende

kaçak akım rolen varsa ewet atar ama cihazın boyası kararır kaçak akım olmayan evlerde nötrden topraklama yapılıyor malesef öylede olsa yinede atar zararı boyaya karartı yapar 3 5 santim değdiği yere saç inceysede eritebilir deler....

bence şöyle bi dene pirizdeki faz uçunu bi kapluyla al eline bide topraklama hattını al eline yani topraklama hattını nötür olarak kullanacaksın şimdi herhanki küçük bi 100w lık ambülü yak dene faz ve torraklama ile topraklama nötür görevi yapcak ve ampülü yaktıktan sonra hala güçünü anlamak istiyosan ütüde çalıştır topraklaman iyi ise ütüyüde tam gazda çalıştırır eğerdahada bi hasasiyet istiyosan ampermetre ilede ölçersin tapi kaplo hattıda önemli

Türkçenize hayran kaldım doğrusu :D

arkadaşlar toprak direncini ölçen olcü aletleri mevcuttur. <bu ölçü aletleri ile ölçüm yapabilirsiniz>toprak megerleri kesin çözüm

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,852
Son üye
ddknght

Yeni konular

Geri