elektronik cihazların çalışmasına/çalışmamasına topraklamanın etkisi

AD_EM

Onursal Üye
Onursal Üye
forumdaki anlatımlardan da biliyoruz ki nötür ile toprak arasında bir gerilim olur. Bu gerilimin belli bir değeri aşması durumunda (böyle olması gerektiğini düşünenler bu değerin 2-3 V civarında olması gerektiğini söylüyorlar.) elektronik cihazların çalışmayacağını söylüyorlar. Eğer belirtilen değerden büyük bir nötür-toprak gerilimi varsa, cihaza yeni bir topraklama hattının çekilmesi gerektiğini söylüyorlar. (Yeni bir topraklama hattının çekilmesi nötür-toprak gerilimini düşüren bir etkide değildir bu arada).

Nötür ile toprak arasındaki gerilimin, cihazın çalışmasına etki etmeyeceğini düşündüğümden, bilgisi olan arkadaşlardan bu nötür toprak geriliminin cihazın çalışmasına nasıl etki ettiğini teknik olarak açıklamasını rica edecem.

saygılar...

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
etkisi olduğunu zannetmiyorum.toprak hatları elektronik cihazın dış gövdesine bağlanır

Ben de bir etkisi olduğunu düşünmüyorum.

Nötr ile toprak arasındaki gerilimin artması durumunda ,nötr gerilimi ile senkron olabilecek faz ile nötr arası gerilim de azalacaktır. Eğer eşik değerinin altına düşerse bu faza bağlı olan cihazlarda sıkıntı olacağı düşüncesindeyim.

durumunda ,[B]nötr gerilimi ile senkron olabilecek faz[/B] ile nötr arası gerilim de azalacaktır. Eğer eşik değerinin altına düşerse bu faza bağlı olan cihazlarda sıkıntı olacağı düşüncesindeyim.

cümlenizi anlamaya çalışıyorum ama tık yok !, kırmızı ile çizdiğim kısım özellikle kafamda anlamlanmıyor. siyah kısım ise bu eşik değerin ne olduğunu sorduruyor.

sormuş olduğum soruyu lütfen dayanağı ile anlatınız.

saygılar...

Eve gelen 3 faz var diyelim. Bu fazlara klasik olarak R,Sve T diyorum.

R fazından X A
S fazından YA
T fazından YA geçiyor.

Bu durumda Nötr hattından (X-Y) büyüklüğünde ve R fazıyla senkron bir akım geçer. Bu akım dan dolayı nötr gerilimi yükselir. Böylece R fazına bağlı cihazlarda faz-nötr gerilimi nominal değerin altına düşer. S ve T fazına bağlı cihazlarda faz-nötr gerilimi nominal değerin üstüne çıkar.
Bu gerilim değişimi, elektronik cihazın çalışmasını etkileyecek değerlere ulaşırsa problem çıkabilir.
Demek istemiştim :)

Eve gelen 3 faz var diyelim. Bu fazlara klasik olarak R,Sve T diyorum.

R fazından X A
S fazından YA
T fazından YA geçiyor.

Bu durumda Nötr hattından (X-Y) büyüklüğünde ve R fazıyla senkron bir akım geçer. Bu akım dan dolayı nötr gerilimi yükselir. Böylece R fazına bağlı cihazlarda faz-nötr gerilimi nominal değerin altına düşer. S ve T fazına bağlı cihazlarda faz-nötr gerilimi nominal değerin üstüne çıkar.
Bu gerilim değişimi, elektronik cihazın çalışmasını etkileyecek değerlere ulaşırsa problem çıkabilir.
Demek istemiştim :)

nötürdeki akacak akımın büyüklüğüne göre oluşacak olan gerilim düşümü ile, açtığım konu başlığı arasındaki ilişki nedir anlamadım. ben topraklamanın elektronik cihazın çalışmasına/çalışmamasına olan etkisini soruyorum. gerilim düşümünün cihazın çalışmasına olan etkisini sormuyorum ki...

saygılar..

Nötür ile toprak arasındaki gerilimin, cihazın çalışmasına etki etmeyeceğini düşündüğümden, bilgisi olan arkadaşlardan bu nötür toprak geriliminin cihazın çalışmasına nasıl etki ettiğini teknik olarak açıklamasını rica edecem.

saygılar...

Yukarıda alıntı yaptığım mesajda ben mi yanlış anlıyorum, yoksa nötr geriliminin cihazlara etkisini mi merak ediyorsunuz. Ben de elimden geldiği kadarıyla nötr gerilimini, cihazların besleme gerilimlerini nasıl etkilediğini yazdım. Karıştırdığım bişey mi var?

Sn Hemmuhhemtek topraklamanın tüm elektronik devre elemanlarının çalışmasına olan olumsuz etkilerini ve nedenlerini soruyor bence, bu soru benimde kafama takılmıştır.
Soru aslında Klima bağlantıları için gelen yetkili servis elemanlarının topraklama tesisatı yoksa kart yanar abi klimayı bağlayamayız lafının altında yatan sebeplerle aynı olduğunu düşünüyorum.
Sağlam elektronik bilgisi olan arkadaşlar nedenleriyle açıklarlarsa memnun olurum.

Açıkçası bu soruya verdiğim cevap nötr ve toprak hattı arasındaki gerilim farkından ziyade, nötr geriliminin toprak potansiyelinden farklı olması durumu ile ilgilidir.

Bir elektronik devre kartını ele alırsak, bu kartın düzgün çalışması için bazı noktaların '0' V potansiyelinde tutulması gerekir.Bu potansiyel de toprak potansiyelidir.(pratikte 0'a çok yakın)

Lojik kapı elemanlarının iç yapısını düşünürsek, bu devreler direnç, diyot, bjt gibi elemanların kombinasyonu ile kurulmuşlardır ve doğru lojik gerilim seviyeleri üretmelidirler.Örneğin 5 volt yerine 3.5 v üretildiği taktirde sistemde bu değer acaba lojik 1 olarak algılanır mı, ya da 0 voltun lojik 0 olarak algılandığı bir sistemde 1.2 V da lojik 0 olarak algılanır mı? Olaya böyle bakarsak, nötr noktası '0' V olması gerekirken, daha değişik gerilim seviyelerinden beslenen hassas bir sistemde(mikroişlemcili, lojik devre elemanları vs.) doğru işaretler üretilemeyebilinir.Bu devreler tasarlanırken nötr noktası aynı zamanda devrenin referans gerilim noktası alınarak tasarlanıp,(ideal durum dersek faz 220 V etkin, nötr noktası 0 V) nötr noktası kaymış(2-3 V) olan bir şebekeden beslenen devrede bilgi kayıpları yaşanabilir.

Nötr hattı ile toprak hattı arasında gerilim farkı olursa ne olur derseniz, zaten bu durumda da nötr hattı 0 V dan farklı bir potansiyele kayacağından yukarıda yazdığım durum oluşacaktır. Nötr hattının 0 V, toprak hattının ise 0dan farklı olması durumunda ise topraklama kötüdür, dolayısı ile topraklamanın görevi olan koruma etkin bir şekilde yapılamayacaktır.Bu söylenilenleri pratik olarak yorumlarsak, gerçekte bu tür ideal durumlar olmadığı için zaten nötr ya da toprak tam olarak 0 V olmaz.Dolayısı ile tolere edilebilen değerlerde olmaları, elektronik cihazların doğru çalışması açısından önemlidir.

Ben bu olayı bu şekilde yorumladım, daha başka sebepler de olabilir, değişik fikirleri ve bilgileri olanlar paylaşırsa şimdiden teşekkürler.

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,840
Son üye
111340

Yeni konular

Geri