İskelede paratoner uygulaması,

Ali_Rıza

Katılımcı Üye
300m uzunluğunda bir iskelemiz var.İskele üzerinde de 2 adet paratoner olacak. Şimdi takıldığım bir konu var.
Bizim bu iskelede boydan boya giden,iskele üzerindeki ekipmanları topraklamak için 50mm2 bakır koruma topraklama hattımız olacak.

Paratoner direklerinin tepesindeki paratonerlerden de 2x50mm2 topraklama hatlarımızı indireceğiz.

Paki bundan sonra ne yapmamız gerekiyor.
Paratoner topraklama hattını iskelenin toprağa bağlandı noktaya kadar, koruma topraklamasından ayrı mı götürmeliyiz, yoksa birleştirmeli miyiz.

Eğer birleştirirsek bütün panolarda parafodr ve aydınlatma direklerinde hem parafodr hem de izolasyon trafosu kullanmamız gerekecek.

Eğer ayrı götürecek olursak bu sefer de kıyıya kadar bu kabloyu hep yalıtkan malzemelerle taşımamız gerekecek, çünkü iskele metal. Ayrıca bu kabloyu diğer topraklama kablosundan uzakta tutmamız felan gerekecek.

Bu tür bir uygulamayla uğraşmış tecrubeli üyelerimizin yardımını bekliyorum, iyi çalışmalar.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Paratönerler için,mutlaka AYRI toraklama yapmanız gerekir.Koruma topraklaması ile birleş-
tirmek için,Lutron TSF 500 tipi elemanlar kullanmanız gerekir.AG tesisatı için de,B+C tipi
koruyucular kullanmanızda yarar var.

Paratönerler için,mutlaka AYRI toraklama yapmanız gerekir.Koruma topraklaması ile birleştirmek için,Lutron TSF 500 tipi elemanlar kullanmanız gerekir.AG tesisatı için de,B+C tipi
koruyucular kullanmanızda yarar var.

Fahri bey teşekkürler.
Tamam ayrı yapayım. Peki bu iletkenleri karaya kadar nasıl taşıyacağım? İskele tamamen metal ve koruma topraklaması da iskeleye bazı noktalardan bağlı. Paratoner topraklaması eğer iskeleye değerse dolayısıyla koruma topraklamasına da değmiş olacak.

Paratöner topraklamasının,iskeleye temas etmesinin fazla sakıncası yok.Ancak,iskele civa-
rında bulunan tüm kabloların,çelik boru içerisinden çekilerek,boruların,TEK taraftan ayrıca topraklanması gerekir.

Paratöner topraklamasının,iskeleye temas etmesinin fazla sakıncası yok.Ancak,iskele civa-
rında bulunan tüm kabloların,çelik boru içerisinden çekilerek,boruların,TEK taraftan ayrıca topraklanması gerekir.

Fakat ilk mesajınızda paratoner topraklamasının işletme topraklamasından ayrı yapılması gerektiğini yazmıştınız. Eğer paratoner topraklaması kabloları iskeleye temas ederse, dolayısıyla koruma topraklamasıyla birleşmiş olacak.

Paratöner,öncelikle,kendi indirme iletkenini kullanacaktır.Varsayalım,topraklama direnci 2
ohm ve yıldırım akımı 10 kA.Bu durumda,20 kv luk bir gerilim endüklenmesine sebep olacak-
tır.Bu gerilim,izolasyon gerilimi 1 kV olan kabloların izolelerini zorlayacaktır.Koruma toprak-
lamasının,paratöner topraklaması ile temas halinde olması nedeniyle,bir kısım akımın,koruma
topraklamasından da geçeceği tabiidir.O nedenle,paratöner indirme iletkenlerinin çok kısa
tutulması ve topraklama direncinin çok küçük olmasına çalışılmalıdır.Elektrik kablolaının boru
içerisinden geçirilerek,tek taraftan topraklanması halinde,endükenen gerilimin,küçük değer-
lerde kalması sağlanacaktır.TSF 500 kullanılarak,koruma topraklaması ile,paratöner toprak-
laması arasında eşpotansiyel sağlanmaktadır.Patatöner için,müstakil topraklama yapılması
gerekçesi,yıldırım akımının,kollara ayrılmadan,en kısa yoldan toprağa iletimidir.Bu toprakla-
manın yapılmaması halinde,yıldırım akımının nerelere kadar ulaşacağını tahmin etmek zor-
dur.

Paratöner,öncelikle,kendi indirme iletkenini kullanacaktır.Varsayalım,topraklama direnci 2
ohm ve yıldırım akımı 10 kA.Bu durumda,20 kv luk bir gerilim endüklenmesine sebep olacak-
tır.Bu gerilim,izolasyon gerilimi 1 kV olan kabloların izolelerini zorlayacaktır.Koruma toprak-
lamasının,paratöner topraklaması ile temas halinde olması nedeniyle,bir kısım akımın,koruma
topraklamasından da geçeceği tabiidir.O nedenle,paratöner indirme iletkenlerinin çok kısa
tutulması ve topraklama direncinin çok küçük olmasına çalışılmalıdır.Elektrik kablolaının boru
içerisinden geçirilerek,tek taraftan topraklanması halinde,endükenen gerilimin,küçük değer-
lerde kalması sağlanacaktır.TSF 500 kullanılarak,koruma topraklaması ile,paratöner toprak-
laması arasında eşpotansiyel sağlanmaktadır.Patatöner için,müstakil topraklama yapılması
gerekçesi,yıldırım akımının,kollara ayrılmadan,en kısa yoldan toprağa iletimidir.Bu toprakla-
manın yapılmaması halinde,yıldırım akımının nerelere kadar ulaşacağını tahmin etmek zor-
dur.

Fahri bey;
Zahmet edip bu kadar yazmışsınız. Ama ben hala işin nasıl yapılması gerektiğini anlamadım. Sanırım sorun bende :) . Bu konuda önde gelen firmalardan birinden müşavirlik hizmeti almaya karar verdim. Konu sonuçlanınca nasıl yapılması gerektiğini burada yazacağım.
Tekrar teşekkürler.

Dameks firması genel müdürü Sn.Müzekka Damgacıoğlu'ndan ( 0232.4580010 ) danışman-
lık hizmeti alabilirsiniz.Konu önemli olduğundan,böyle bir hizmetin alınmasında yarar gör-
mekteyim.

Fahri bey;
İsmini vermek istemediğim, fakat paratoner konusunda Türkiye de ilk 3 e girebilecek bir firma ile görüştüm. Sonuç şu şekilde.
2x50mm2 bakır iletkeni iskele boyunca götürüyorum. Bu esnada iskele üzerindeki bütün ekipmanları ve iskelenin kendisini de bu iletkene bağlıyorum. İskelenin deletasyon noktalarında da omega şeklinde kablolara kavis veriyorum. Bu iletkene bağladığım panolara B+C tipi parofodurlar takıyorum. Bu iletkene ayrıca paratonerlerin yanından geçerken ,paratoner topraklamalarınıda spark gap ve eşpotatansiyel bara yardımı ile bağlıyorum. Bu kadar.

Son düzenleme:
İki paratöneride aynı iletkene birleştirceksiniz gibi görünüyor.Ek yerinin,exovelt kaynakla
birleştirilmesi gerektiği ve iletken olarak 30 X 2 mm iletken kullanılabilirliği yönünde bir öneri-
leri oldumu ?

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri