Kısa Devre Akımı

suha37

Üye
1000kva lık
bır trafonun ana panosunun kısadevre akımı nedır ve kac ka parafodur takılmalıdır
tesekkurler

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
1000kva için trafo cıkışında 3x1600amper 50KA şalter olacak bu nedenle alttaki parafudur senin işini görcektir...kolay gelsin

Alçak Gerilim için Kombine Parafudrlar (B Sınıfı, Sınıf I, Tip 1 ve C Sınıfı, Sınıf II, Tip 2 )
ALÇAK GERİLİM PARAFUDRLARI
• B Sınıfı, Sınıf I, Tip 1 ve C Sınıfı, Sınıf II, Tip 2
• Değiştirilebilir koruma terminalli
• Optik fonksiyon ve dreje göstergesi mevcut
• Enversör kontaklı
• Anma Gerilim Un : 230 / 400 V AC
• Maksimum İşletme Gerilimi Uc : 255 V AC (L/N, N/PE, L/PEN)
• Koruma Sınır Gerilimi Up ≤ 1,5 kV (L/N, N/PE, L/PEN)
• Maksimum işletme geriliminde oluşan Deşarj Akımı Arms : 50 kA
• Açma Süresi tA ≤ 100 ns
• Maksimum ön sigorta 315 A gL / gG
• İletken kesidi : 35 mm2 (tek telli), 25 mm2 (ince çok telli)
• Ortam sıcaklığı : -40 ºC’den + 80ºC
• Koruma sınıfı IP20
• Montaj şekli : 35 mm standart çelik ray

Peki o zaman biz niye kısa devre hesabı yapıyoruz? Bu 50kA değerini neye göre veriyorsunuz?

tamamıyla paraya göre standart ürünler 1600 amper şalterde 50-70-100KA Var
ve iş alabilmen için teklifinde 50KA olmalı ;) yok ben proje yapıyorum diyorsan tesisindeki KA selektive ayarlaması yapıp ilk önce hangi şalter açmasını istiyorsan onu açtırırsın

listeye bakarsan burda 54-55 sayfa
http://www.siemens.com.tr/i/Assets/...alt_ve_Enstalasyon_Teknigi_liste_20090420.pdf

teşekkur ederım yardımlarınız ıcın
fıyatıda baya varmıs bakalım nasıl anlatacagız patrona bu cıhazın gereklılıgını
pano imalatcısı fırma zamanında koymayınca bıze ıs dusuyor.

tamamıyla paraya göre standart ürünler 1600 amper şalterde 50-70-100KA Var
ve iş alabilmen için teklifinde 50KA olmalı ;) yok ben proje yapıyorum diyorsan tesisindeki KA selektive ayarlaması yapıp ilk önce hangi şalter açmasını istiyorsan onu açtırırsın

listeye bakarsan burda 54-55 sayfa
http://www.siemens.com.tr/i/Assets/...alt_ve_Enstalasyon_Teknigi_liste_20090420.pdf

Kardeş bunun selektiviteyle alakası yok. Ana pano baranda 50kA in üzerinde bir kısa devre olur, şalterinda 50kA olduğu için açamazsa, bunun sonucunda da bir şeyler havaya uçarsa, ben işi alabilmek için ucuzunu kullanmıştım diyemezsin. Kaç kA açma kapasiteli şalter kullanacağını bilmek için kısa devre hesabı yapmalısın. Güvenlikte tasarruf olmaz.

@ali4592518 00 boy 1boy 2boy 3boy nh buşonun kısa devre kesme takatının kaç (KA) üretildigini biliyormusunuz ve hala kullanılıyor elektrikçi katili olur kendisi zira

@ali4592518 00 boy 1boy 2boy 3boy nh buşonun kısa devre kesme takatının kaç (KA) üretildigini biliyormusunuz ve hala kullanılıyor elektrikçi katili olur kendisi zira

Yani......?

Yanisi şudur,
1000 kVA lık bir trafo şayet Uk=%6 ise sekonderindeki sürekli kısa devre akımı 25 kA i geçemez.Dolayısıyla 50 kA lik bir şalter bu iş için uygundur.

sayın meslektaşım
hansandersen
1000kva trafonun kısa devre akımı 24,085 ka yani 25 ka mutabıkız.Ancak niye 50 ka tmş,imalatta varsa 35 ka tmş kullanılamaz mı.Benim atladığım bir konu varsa lütfen aydınlatınız.
saygılarımla
ethem güner

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,607
Son üye
sinan343834

Yeni konular

Geri