zemin kayalık ve taşlık

yavuz31

Usta Üye
arkadaşlar zemin tamamen irili ufaklı taş ve kayalık ve çer çöp bu tip yerde zaten sorunlu olan bir bölge de 5 katlı 8 daire 2 lokanta mevcut temel topraklaması yapılmamış ama sağı solu önü arkası henüz betonlanmadı topraklama yapacağım ama zemin baştada söylediğim gibi sorunlu çünki burada iskenderun ve çevresinde topraklama pek iyi iş görmüyo yağmur yağsa yatağınızda çarpılıyosunuz o derecede kötü işletme nötüründe dahi bazan indiksiyon akım görülüyo önereceğiniz bir topraklama yada bilgi varmı teşekkürler

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama Direnç Düşürücü Kimyasalları Toprak Zeminler İçin Gem Tozu.

Genel özellikleri

* Sistemin ömrü boyunca elde edilen direnci korur.
* Zamanla çözülmez veya bozulmaz.
* Donma dayanıklılığını yaklaşık %10 artırır.
* Periyodik olarak kontrol edilmesine gerek yoktur.
* Hazırlanması yapılması için bir kişi yeterlidir.
* Toprağa zararlı bir etkisi yoktur ve yeraltı sularını kirletmez.
Bentonıte Veya Gem Tozunun Kömür Ve Tuza Göre Avantajları;

Metaller sırasında iyon sayılarının farklılığından dolayı, iki metal yan yana geldiğinde aralarında bir potansiyel farkı oluşur. Bu potansiyel farkı metallerin pil gibi davranmasına ve bir iyon akışına neden olmaktadır. Buna galvanik korozyon denir. Kömür ve bakır arasında da var olan elektrokimyasal potansiyelden dolayı kömür bakırın iyonlarını alır. Zamanla bakırın iyon sayısında düşme olur ve bakır özelliğini yitirir. Tuzun ise suyla birleştiğinde oluşturduğu elektrolit korozyon bakırı bozar, ayrıca yeraltı suları ile konulan tuz miktarı zamanla azalmakta ve bitmektedir.

teşekkürler gem tozunu biliyorum ama farklı başka teori olabilirmi acaba

O yerin topraklama direnç değeri nedir?

ölçüm yapmam çok zor meger bulmam lazım

şöyle yap bir fıçı bul kazdır yeri fıçının etrafınıda deldir koy içine kömürü tuzu ham toprağı olsun

Topraklama tesisatında,kömür tozu ve tuz kullanımı uygun değildir.Lütfen,yanlış bilgiler
vermeyelim.Bu tip zor yerler için,6 mt. lik derin topraklayıcılar uygulamak en uygunudur.

ben 6 mt kazdırmayı düşünüyorum yada kaliteli toprak kaç metrede denk gelirse ancak şu kömür ve tuz efsanesinede bir mantıklı açıklama yapılsa iyi olacak bir grup hep kömür ve tuzdan başka arkadaşlarda kömür ve tuzun sakıncasından bahsediyo bir hurafe yada gerçek gibi kabus oldu :)

Merhaba arkadaşlar arkadaş İskenderun demiş ben İskenderunluyum ama şimdiye kadar topraklama sorunu ile karşılaşmadım tabi arkadaş İskenderun'un neresinden bahsediyor büyük ihtimal dağ tarafıdır çünkü diğer yerler deniz seviyesinin hep altında kalan bir bölge,Biz bu yüksek ve kayalık ortamda genişce bi alan kazdırıp kamyonlarla kırmızı toprak takviyesi yapıyoruz ve topraklamayı bunun ortasına gömüyoruz.Şimdiye kadar çok güzel sonuçlar aldık hiç bir sorun ile karşılaşmadık.Saygılar

ben dörtyolun payas beldesindeyim ve tamamen kayalık bugün dozer kepçe 3 mt eşti ancak tamamen taş çakıl ve kaya hiç içime sinmedi dolayısı ile şaşkınım ne yapacağım bilmiyorum burada topraklama iş görmüyor yağmur yağdığında %80 heryer elektrik kaçırıyor son çare olarak toprak getittirip döktüreceğim

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,966
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri