Çatı topraklaması nasıl yapılır - Manyetik alanın önlenmesi

cihandag

Üye
almanyadan gelen bir müşterim var orda görmüş çatıları topraklayıp binanın üzerinden geçen yüksek gerilim hatlarının yarattığı manyetik alanı bir nevi deşarj ediyormuş ayrıca binanın üzerinde n toplanan statik elektriği boşaltıyormuş bu müşterim aynı şeyi benden istedi .binanın tam üstünen enterkonnekte hat geçiyor ayrıcada fazla yüksek değil.5 mt civarında bu müşterimin kalbinde pil var bu işi benden mutlaka istiyor.bana yardım ederseniz sevinirim nasıl yapacağımı bilmiyorum.

Moderatör tarafında düzenlendi:
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Normalde elektrik şebekesinin altında bina olmaması gerekir. O bina nasıl yapılmış oraya acaba? Önce bunu sorgulamak gerekli.
Topraklama işlemi için de benim düşüncem en uygununun Faraday Kafesi olmasıdır.

daha ekonomik olarak nasul çözebiliriz

yardım edin lütfen bu işi nasıl çözeriz

Moderatör tarafında düzenlendi:
Çatıda metal aksam varmı?

Önce ölçüm yapılması faydalı olur diye düşünüyorum.

bu işi en ekonomik nasıl çözeriz
------------------
çatıda metal aksam yok denecek kadar az

Son düzenleme:
Çatıda metal aksam yoksa nasıl topraklama yapacaksın. Metal aksamlara çatı içinden iletken gezdirip toprak bir alana topraklamasını yapman olabilir.

Çatı topraklaması fabrikamızda bulunmaktadır.Çatıdaki sandviç paneller birbirleriyle irtibatlandırılmış ve ortalama 24m de bir toprağa taşınmıştır.Bu uygulama çatısı metal olan yerler için yapılır.Ahşap karkas ve benzeri çatılarda uygulanmaz. Müşterinizle br daha konuşun.Belki gördüğü metal iskeletli çatıdır.Sonucu paylaşırsanız biz de öğrenmiş oluruz

Faraday kafesi haricinde bir uygulama olmaz. alidemir07'nin söylediği de bir çeşit faraday kafesi uygulaması.

Daha ucuz bir çözüm aramayın boşu boşuna.

aynı durum benim de başımdan geçti bire bir aynı çatıyı 6 yerinden ayrı ayrı toprakladım ne derece dogru yaptım bilmiyorum farklı ne yapılabilirki?

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,904
Son üye
teknikbilimlers31

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri