faraday kafesi sorunu..

martimge

Üye
arkadaşlar 150 metre yükseklğinde olan bir bina var.Burayı faraday kafesi ile koruyorum.ama zemin bölgesinin 10 metre üstünde de yayılmış durumda ve çatısı faraday yapmaya müsait olmayan bir bina var.ve ben paratoner koymak istemiyorum.
Sorum şu:150 metrelik yere yaptığım faraday aşağıdaki alanı korur mu?Ne kadar korur?Tam bilmemekle beraber,belirli bir açıyla koni oluşturacağını zannediyorum.Böyle birşey var mıdır?Koni oluşturusa açısı ne olur?Ne kadarlık bir alanı korurum?
Hörmetler.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
FARADAY KAFESİ SADECE KENDİSİNİ KORUR, KONİ OLUŞTURMAZ. SANIRIM PARATONERLE KARIŞTIRDINIZ. EĞER 150m YUKARIYA BİR PARATONER KOYARSANIZ ,Kİ ZATEN KOYMAK ZORUNDASINIZ :D ÜST KATLARI KORUYABİLİRSİNİZ AMA ALT KATLARA BAŞKA BİR KORUMA YAPMAK GEREKİR Mİ? BUNU BİLEMİYORUM, PROFESYONEL YARDIM ALIN BENCE PARATONER FİRMALARINDAN. AMA FARADAY KAFESİ , BİNANIN ETRAFINA PAKET ŞEKLİNDE YAPILIR ZATEN VE BİNAYA DÜŞEN YILDIRIMI SADECE TOPRAĞA İLETİR. ETRAFINA BİR KORUMA OLUŞTURMAZ , YANİ KONİ FELAN YOK.

FARADAY KAFESİ SADECE KENDİSİNİ KORUR, KONİ OLUŞTURMAZ. SANIRIM PARATONERLE KARIŞTIRDINIZ. EĞER 150m YUKARIYA BİR PARATONER KOYARSANIZ ,Kİ ZATEN KOYMAK ZORUNDASINIZ :D ÜST KATLARI KORUYABİLİRSİNİZ AMA ALT KATLARA BAŞKA BİR KORUMA YAPMAK GEREKİR Mİ? BUNU BİLEMİYORUM, PROFESYONEL YARDIM ALIN BENCE PARATONER FİRMALARINDAN. AMA FARADAY KAFESİ , BİNANIN ETRAFINA PAKET ŞEKLİNDE YAPILIR ZATEN VE BİNAYA DÜŞEN YILDIRIMI SADECE TOPRAĞA İLETİR. ETRAFINA BİR KORUMA OLUŞTURMAZ , YANİ KONİ FELAN YOK.

Açıklamalarınız doğrudur. Faraday kafesi adı üzerinde kafes şeklinde binayı örter, binanın çatısına tıpkı temel topraklamadaki gibi gözler oluşturularak teşkil edilir kot farkı olan yerler varsa diğer kısımlarla irtibatlı olacak şekilde buralarada dizayn edilir belli noktalardan zemine inerek topraklanır. Anlattığım şekilde proje müellifleri tarafından çizilmiş bir çok projenin uygulamasını yaptım. Faraday kafesinin projelendirilmesinde asıl amaçlanan yıldırım olayı gerçekleştiğinde oluşan elektromanyetik alandan yapı içindeki cihazların etkilenmemesi, korunması amaçlanır aktif paratonerle arasındaki en büyük farklılık budur.
http://www.amper.com.tr/kafes_sistemi-140.html

30 metreden yüksek binalarda,aktif başlığın koruma sahası içerisinde kalmak ve asgari iki
cepheden iniş yapmak şartiyle,l / h ya bağlı olmak üzere,bina cephesinde KUŞAKLAMA ya-
pılması gerekmektedir.Cepheden gelebilecek deşarjların indirilebilmesi için,bu kuşaklama zo-
runludur.Böyle binalar için,paratöner tesisatı çok önemli olup,uzman bir firma tarafından
proje oluşturulması daha doğrudur.Faraday kafesi ile koruma yapmayı düşünmek,çok daha
fazla masraf ve uygulama zorluğu getirir.Bu işle ilgili kurallar NF C 17-102 normlarına göre
belirlenir.l ,bina uzun kenar değeri,h,bina yüksekliğidir.

30 metreden yüksek binalarda,aktif başlığın koruma sahası içerisinde kalmak ve asgari iki
cepheden iniş yapmak şartiyle,l / h ya bağlı olmak üzere,bina cephesinde kuşaklama ya-
pılması gerekmektedir.cepheden gelebilecek deşarjların indirilebilmesi için,bu kuşaklama zo-
runludur.böyle binalar için,paratöner tesisatı çok önemli olup,uzman bir firma tarafından
proje oluşturulması daha doğrudur.faraday kafesi ile koruma yapmayı düşünmek,çok daha
fazla masraf ve uygulama zorluğu getirir.bu işle ilgili kurallar nf c 17-102 normlarına göre
belirlenir.l ,bina uzun kenar değeri,h,bina yüksekliğidir.

peki hocam bu kuşaklama toprağa deşarj için mi ? Yoksa iyonizasyon için mi?

Kuşaklama,cepheden gelecek deşarjların,topraklama tesisatı vasıtası ile,topraklama çubuk-
larına taşınması için kullanılır.

Faraday kafes mevcut binayı korur arkadaşların dediği gibi. Maliyeti paratonerden daha pahalıdır ama daha güvenilir bir tesis olur. Paratoner de koymayabilirsin bir tane yakalama ucu koyabilirsin. Yükseklik 150 metre çok iyi zaten şemşiye şeklinde 45 derecelik bir açıyla zemine kadar koruma sağlar. Paratoner koydurmak istersen de iyi bir araştırma yapmalısın. Aktif başlık olarak içi boş teneke satan bir çok firma var. Dikkatli olun ve topraklama yapılırken mutlaka başlarında bir yetkili bırakın topraklama çubuklarından çalıyorlar...

the turk arkadaşımızın dedigine bende katılıyorum zaten paratoner kurulurken yandaki binaların yükseklligi dahi hesaba katılır.

dogru bellı bır acı ıle koruma yapar faraday kafesı bu acıda 30 C dir.Eger 10 mtlık binazı çelık yapıda ise bellı yerlerden binayı topraklarsanız sızı kurtarır.Zaten 150 mtlık bına yakınsa aslında hıc korumaya gerek yok bence..

ayrıca faraday kafesı 60 mtlık yuksekluıgı korur o yuzden yanal yıldırım yeme sansınızda var.

Forum istatistikleri

Konular
128,162
Kullanıcılar
449,921
Son üye
TursuBidonu

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri