Binalara neden 3 faz gelir?

Aralarında faz farkı yoktur.Benim bildiğim evlerde dengeli bir yük dağılımını sağlamak için evlere 3 faz geldiği,yani biz her bir faza eşit güç dağıtmaya çalışırız.

bu cevabı yazan arkadaş senin mesleğinin elektrik olduğu konusunda çok büyük şüphelerim var

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
sayın kkalemi çok güzel açıklamışsınız teşekkür ederim.

3 faz arasında 120'şer derecelik faz farkı vardır sadece bu üç fazın nört ile aralarında fark yoktur yani R-S ARASI 380V ise R-N,S-N,T-N arası 220V tur
binlardaki kullanım amacı binanın tipine ve gücüne göre değişir asansör, kalorifer olan yerlerde 3 faz gerekir bu nedenle binayı 3 fazla besleyebilirsin

ama bunlar yoksa yine beslersin her daire 1 faz vererek 3 fazlı binada eşit yüklere dağıtmış olursun

istersende her daire 3 faz girip örneğin çamaşır mak,bulaşık mak,fırın gibi yüksek güçlü cihazlara bir faz verip daire içinde 3 fazıda eşit dağıdabilirsin

hocam güzel anlatmışsın ama bir şey eklemek istiyorum her daireye 3 faz verirsen bu sefer trifaze bir saate gerek duyulur buda maliyet açısından düşünürsek hiç iyi olmaz birde arıza bulunması konusunda bayagı ugraştırır gibime geliyor

hocam güzel anlatmışsın ama bir şey eklemek istiyorum her daireye 3 faz verirsen bu sefer trifaze bir saate gerek duyulur buda maliyet açısından düşünürsek hiç iyi olmaz birde arıza bulunması konusunda bayagı ugraştırır gibime geliyor

sayaç konusunda haklısınız ama sonuçda bu sayaç 10 defa alınmıyor trifaze aktif sayaçlar 65-80TL arası bir fiyatı var zannedersem güncel fiyatlar yok elimde

arıza bulma olayına gelince monofaze sistemden daha basitir tabi bunda tesisatı yapan ustanın büyük rolü var hatları düzgün çeker ve hangi fazın, hangi sigortanın nerenin olduğu belirtirse arıza bulmak basit (tabi bu durumu piyasada kaç usta yapıyor o tartışılır)

bu durumun aslında ev kullanıcılarından çok tedaşın şebekesini rahatlatır çünkü tek fazın üstüne düşen yük fazla olduğu zaman Şebeke trasfosunun tek faz sargısının yükünü arttırır.

yönetmelğe göre bir dairenin kurulu gücünün asgari 15 kw (bağlantı ,eş zamanlı gücün 9 kw ) olduğunda oraya 3 faz çekileceğini biliyorum.

Tesekkurler

GT-I9100 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

başlığı hortlamış gibi olduk ama bakıyorum ki hala güncel :)

binalara 3 faz,

kazan dairesindeki yada asansördeki 3~ motor için gelir.

ayrıca fazlar arası yük dengesinin de sağlanması için daireler ayrı ayrı fazlarla beslenebilir.

başlığı hortlamış gibi olduk ama bakıyorum ki hala güncel :)

binalara 3 faz,

kazan dairesindeki yada asansördeki 3~ motor için gelir.

ayrıca fazlar arası yük dengesinin de sağlanması için daireler ayrı ayrı fazlarla beslenebilir.

3~ motor olmazsa binaya 3 faz gelmez mi?

3~ motor olmazsa binaya 3 faz gelmez mi?

gelir niye gelmesin örneğin sizin eviniz 3 katlıdır siz binaya 3 faz girersiniz ama dairelere birer faz dağıtırsınız veya her bir daire üç faz girersiniz illa motor olacak diye bi kaide yok ama projede belirtilmiş olması lazım sonradan yapılacaksa tadilat projesinde ne için kullanılacağı belirtilmesi gerekir

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri