Nötr Hat Gerekli midir? (Voltaj Arttıkça Harcanan Güç Artar mı?)

kardeşim nötr hattı trafoların yıldız noktasıdır.yani sıfır noktası sen bu noktadan gelen ucu kullanmazsan evlerde kullanacağın ac 220 v u elde edemezsin.
Mesnetsiz kesin yargılı açıklamalarda bulunmaktan kaçınalım arkadaşlar !
Elde edebilirsin. Topraklama direnci 1ohm olan sistemde. Devre akımı 1A ise topraklama direnci üzerinde U=1x1 = 1V çıkar. Bu ne demek 221V ise Şebeke gerilimi 1V'u topraklama direnci üzerinde kalır 220V'u alıcı üzerinde. Topraklama direncin yüksekse tabiiki alamazsın hesap ortada.
Farklı topraklama megerleriyle 0,1 ohm ölçtüğüm noktalar dahi oldu.
Bana uzak değilseniz size bunu deneyle ispatlayabilirim sn adaparmakina
Adana bana epeyce uzak aynı deneyi kendinizde yapabilirsiniz sonucu burda açıklarsanız memnun olurum...

Son düzenleme:
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
değerli meslektaşlar ;

lütfen yazdığımız mesajlarda üslubumuza dikkat edelim. her forum gibi burda da tartışma tabi ki olacak. fikirler söylenip karşı tarafın fikri düzeltilmeye çalışılacak ama bu tartışmayı saygı çerçevesinde yaparsak daha güzel bi ortam olacaktır.

sayın analizör aynı seylerden bahsediyoruz. sadece aynı tüketimi yapıp fazla para ödemeyi etik bulmuyorum o kadar.. saygılar..

Sn Lastgunner
Dediğiniz gibi dağıtım trafolarına yakın abonelerde gerilim biraz daha yüksektir çünkü hesaplarda en kritik linye referans alınır. Gelelim fazla tüketim olayına;
23ohm'luk empedansa sahip bir alıcımız olsun.Faz-nötr gerilimide 230V olsun;
I=U/Z
I=230/23
I=10A
Bu alıcı 230V şebeke geriliminde 10A akım çeker.
23ohm'luk aynı alıcıyı faz-nötr gerilimi 210V olan şebekeye bağlayalım;
I=210/23
I=9,13A
Aradaki fark 0,87A.
P1=230x10
P1=2300 Watt
P2=210x9,13
P2=1917,3 watt
P1-P2= 2300-1917,3 = 382,7 watt
yaklaşık 0,4kw/h fazla tüketim oluşur. Uygulama bu şekilde...

Sn. Analizör, bir noktayı atlıyorsunuz. Trafoya yakın yerdeki gerilim değeri, hat sonuna göre fazladır evet. Yüke uyguladığınız gerilimin aynısını sayaca da uygulayacağınız için kaydedilen toplam tüketim değişmeyecektir. Değişen sadece yükten geçen akım değeridir.

Sn. Analizör, bir noktayı atlıyorsunuz. Trafoya yakın yerdeki gerilim değeri, hat sonuna göre fazladır evet. Yüke uyguladığınız gerilimin aynısını sayaca da uygulayacağınız için kaydedilen toplam tüketim değişmeyecektir. Değişen sadece yükten geçen akım değeridir.

Evet benim hesabımı incelerseniz aynen dediğiniz gibi. Sayacın akım ve gerilim bobinleri vardır (mekanik sayaç) hesabım aynı doğrultuda yapılmıştır dikkat ederseniz. I=U/Z uygulanan gerilim yüksek dolayısıyla çekilen akımda dolayısıyla harcanan güçte :D

Evet benim hesabımı incelerseniz aynen dediğiniz gibi. Sayacın akım ve gerilim bobinleri vardır (mekanik sayaç) hesabım aynı doğrultuda yapılmıştır dikkat ederseniz. I=U/Z uygulanan gerilim yüksek dolayısıyla çekilen akımda dolayısıyla harcanan güçte :D

O zaman ben şunu desem size göre doğrudur:

100kVA bir trafonun AG çıkış voltajını 380V değil de 395V olacak şekilde vites ayarı yaparsam harcayacağım güç az olacak ve sayacım az yazacak.
Öylemi?

O zaman ben şunu desem size göre doğrudur:

100kVA bir trafonun AG çıkış voltajını 380V değil de 395V olacak şekilde vites ayarı yaparsam harcayacağım güç az olacak ve sayacım az yazacak.
Öylemi?

Gerilim yükselirse çekilen akım ve güç dolayısıyla çekilen enerji artar iki saattir formüllerle ispatladığım olay bu. Neden anlamak istemiyorsunuz !
Bu fiziğin ve elektriğin temel kuralıdır.

Gerilim yükselirse çekilen akım ve güç dolayısıyla çekilen enerji artar iki saattir formüllerle ispatladığım olay bu. Neden anlamak istemiyorsunuz !
Bu fiziğin ve elektriğin temel kuralıdır.

Diliniz sürçtü herhalde. Biraz sakin olun.
Anlamak istemeyen bu konuda sadece siz gibisiniz sanki. Son soruma cevap vermediniz halen.
Bir olay anlatayım size de bu işe noktayı koyalım:
İşin üçkağıdını bilen bazı elektrikçiler, tarımsal sulama yapan çiftçiye gidermiş eskiden ve dermiş ki: Ben senin arcadığın elektriği azaltırım. Çiftçi parayı verir ve tamam der. Elektrikçi trafonun vitesini bir kademe değiştirerek voltajı artırır. Motorun çektiği akım azalır tabi. Çiftçi bilmez güç üçgenini. Sadece "amper"i bilir.
Sizde aynen çiftçi gibi akım hesabına çok yoğunlaştığınız için, sayacın ölçüm mantığını unutuyorsunuz.

Diliniz sürçtü herhalde. Biraz sakin olun.
Anlamak istemeyen bu konuda sadece siz gibisiniz sanki. Son soruma cevap vermediniz halen.
Bir olay anlatayım size de bu işe noktayı koyalım:
İşin üçkağıdını bilen bazı elektrikçiler, tarımsal sulama yapan çiftçiye gidermiş eskiden ve dermiş ki: Ben senin arcadığın elektriği azaltırım. Çiftçi parayı verir ve tamam der. Elektrikçi trafonun vitesini bir kademe değiştirerek voltajı artırır. Motorun çektiği akım azalır tabi. Çiftçi bilmez güç üçgenini. Sadece "amper"i bilir.
Sizde aynen çiftçi gibi akım hesabına çok yoğunlaştığınız için, sayacın ölçüm mantığını unutuyorsunuz.

Sayacın ölçüm mantığını unuttuğumu bilmediğimi idda ediyorsanız olayı detaylı açıklayın hep beraber görelim o zaman.İmza notumu ve daha önceki açıklamalarımı iyi okumamışsınız.

Sitedeki yazılarınızı takip ediyorum elektrik bilginiz zayıf değil. Böylesine basit bir konuda nasıl kitlendiniz anlamak gerçekten zor olay dediğim gibi elektriğin temel kurallarına dayalıdır.
1 ve 2 nolu klemensler kırmızı hat akım bobini yoludur, 1 ile 3-4 klemensleri arasında sayacın gerilim bobini vardır wattmetreye benzer yapıdadır.
sayaç giriş gerilimi 230V olsun,yük empedansımda 10ohm. Sayaç gerilim bobini,sayaç girişi,yük gerilimi 230v'tur.
Yük akımı I=U/Z I=230/10 = 23A yani sayacın akım bobininden geçen akım 23A dir. Hep birlikte gücü hesaplayalım şimdi;
P=UxI
P=230x23
P=5290w
Harcanan enerji 5,29kw/h tir.

Şimdi hep birlikte aynı yükümüzü 210V şebeke gerilimine bağlayalım. Yük empedansımız dünyanın her yerinde aynıdır değişmez(aktif sayaç olduğu için XL hesap dışı Z=R)
Yük akımı I=210/10 = 21A yani sayacın akım bobininden geçen akım 21A dir. Sayacın gerilim bobinine uygulanan gerilim 210V'tur. Hep birlikte gücü hesaplayalım şimdi;
P=210x21
P=4410w
Harcanan enerji 4,41kw/h'tir.

Yükün 230V'luk şebekedeki elektrik enerjisi tüketimi 5,29kw/h olup aynı yükün 210V'luk şebekedeki elektrik enerjisi tüketimi 4,41kw/h'tir. Tüketim farkı 0,88kw/h'tir. Şimdi farkı görebildiniz mi?
Çiftçiler genelde iyi orak sallar :D

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,955
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri