Nötr Hat Gerekli midir? (Voltaj Arttıkça Harcanan Güç Artar mı?)

soran

Üye
selamlar bildiğim kadarıyla evimizdeki 2 priz deliğinin birisinde şebekeden gelen akım var diğeri şebekeden gelen nötr hat.biz bu nötr hattı kullanmayıp topraklama yapsak (prizdeki nötr hattı şebekeye çekmek yerine bakır kabloyla toprağa gömülü levhaya uzatma) elektronik eşyalarımız çalışır mı. eğer çalışırsa şebekede nötr hat niye kullanılıyor.saygılar.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Arkadaş amacın ne kacak elektrik kullanmakmı diye sorarlar adama bu sorunun karşılıgında ,nötr trafonun yıldız noktasından çıkar ve hatlarla tüketiciye kadar ulaşır 220 volt evine gelmiş saatten geçmiş kullan,böyle şeylere kafanı yorma gerek yok. (ama bilgi amaçlı sorarsan kacak akım rölesi yoksa iyi bir topraklama ile normal calıştırabilirsin.)

selamlar bildiğim kadarıyla evimizdeki 2 priz deliğinin birisinde şebekeden gelen akım var diğeri şebekeden gelen nötr hat.biz bu nötr hattı kullanmayıp topraklama yapsak (prizdeki nötr hattı şebekeye çekmek yerine bakır kabloyla toprağa gömülü levhaya uzatma) elektronik eşyalarımız çalışır mı. eğer çalışırsa şebekede nötr hat niye kullanılıyor.saygılar.

Dağıtım trafoların çoğu üçgen/yıldız bağlıdır. Yıldız çıkışta üç fazın vektörel ortalamasına nötr denir.Dengeli yükte nötr potansiyeli sıfırdır. Normal şartlarda ideal topraklama tesisatında toprak potansiyelide sıfır kabul edilir. Alıcıya faz girer alıcının dönüşü nötre bağlanır. Topraklama ise güvenlik amaçlı çekilir.
Soruna gelirsek iyi bir topraklama tesisatı bulunan tesiste kaçak akım koruma sistemi yoksa alıcı faz-toprak arasında çalışır. Yönetmeliklerimize aykırıdır. Alıcıyı faz-toprak arasına bağladığında sayacın aynı şekilde yazar hatta toprak potansiyelin sıfıra yakınsa alıcıya düşen gerilim faz-nötr geriliminden yüksek çıkabilir bu durumda çekilen akımda artacağından tüketim daha fazla olur.

Sn.soran,cihazınızı faz nötr arasına bağladığınızda,fazdançektiğiniz akım,cihazınızdan geçtikten sonra nötr hattını takip ederek trafonun yıldız noktasına ulaşarak devresini tamamlar.
Faz toprak arası bağlantıda cihazınızdan geçen akım,önce toprak iletkeninize,sonra topraklayıcınıza,daha sonra toprağa geçer.Toprakta ilerleyerek trafo işletme topraklayıcısına ve buna bağlı iletkeni takip ederek yıldız noktasına ulaşır.Her iki metotda da ek ve irtibatlar sağlam ise çalışır.Topraklama metodunda işin içine aradaki toprağın spesifik direncide,topraklayıcıların geçiş direncide dahil olduğundan sıkıntı çıkaracak nokta daha fazladır.Genellik ile de nötr hattından daha iyi değildir.
Gerekli olduğunda bu tarz uygulamalar yapılmaktadır.Adam köyden uzaktaki çeşmeye 1 tel ile hat çekmiş.Çemede lamba yakmış.Lambanın bir ucu faz da diğer ucu topraklamada ve çalışıyor.Gerekmedikçe böyle icatlamaları hayata geçirmek iyi değildir.Paylaşımcılardan biri fazla yazmasıyla ilgili bir şey yazmış.Bence desteksiz atmış.

Sn. soran, lütfen üstünüze alınmayın, ama aklıma gelen bir şeyi yazmadan edemeyeceğim:

Kişinin cihazında sorun varmış. Bir ustaya sormuş. "Toprağa bağlaman gerek" demiş usta da. Kişi de cihazın toprak kablosunu evdeki çiçeğin saksısına sokmuş! E oldu işte toprak :)

Elektrik gibi önemli bir konuda işi ehline bırakalım :rolleyes: Tekrar yanlış anlamayın lütfen, genele yazdım :)

Sn.soran,cihazınızı faz nötr arasına bağladığınızda,fazdançektiğiniz akım,cihazınızdan geçtikten sonra nötr hattını takip ederek trafonun yıldız noktasına ulaşarak devresini tamamlar.
Faz toprak arası bağlantıda cihazınızdan geçen akım,önce toprak iletkeninize,sonra topraklayıcınıza,daha sonra toprağa geçer.Toprakta ilerleyerek trafo işletme topraklayıcısına ve buna bağlı iletkeni takip ederek yıldız noktasına ulaşır.Her iki metotda da ek ve irtibatlar sağlam ise çalışır.Topraklama metodunda işin içine aradaki toprağın spesifik direncide,topraklayıcıların geçiş direncide dahil olduğundan sıkıntı çıkaracak nokta daha fazladır.Genellik ile de nötr hattından daha iyi değildir.
Gerekli olduğunda bu tarz uygulamalar yapılmaktadır.Adam köyden uzaktaki çeşmeye 1 tel ile hat çekmiş.Çemede lamba yakmış.Lambanın bir ucu faz da diğer ucu topraklamada ve çalışıyor.Gerekmedikçe böyle icatlamaları hayata geçirmek iyi değildir.Paylaşımcılardan biri fazla yazmasıyla ilgili bir şey yazmış.Bence desteksiz atmış.

Dengesiz yüklenmede R fazı gerilminin düştüğü durumu ele alalım. Vr gerilimi düşer vektörü küçülür. Nötr noktası kayar mavi Vn vektörü ve nötr’de gerilim oluşur. S fazı ile nötr arası gerilimi kırmızı vektör, T fazı ile nötr arası gerilim sarı vektör, R fazı ile nötr gerilimi artık Vr – Vn kadar olup açık yeşil vektördür.
Örnek veriyorum Vr gerilimi 180V olsun nötr’de oluşan gerilimde 10V bu durumda R fazı ile nötr arası gerilim Vr-Vn= 180 – 10 = 170 V çıkar.
Oysa sıfır potansiyelde minimum toprak direncinde R fazı ile toprak arası gerilim Vr – Vt = 180 – 0 = 180 V çıkar. I=U/R yük direnci sabit yük gerilimi artarsa çektiği akım artar sayaç fazla yazar.
Ben bunudu denedim aşırı dengesiz yüklenmenin olduğu sistemde bir ev tesisatından galvaniz su borusu ile faz gerilim faz-nötr geriliminden yüksek çıktı ölçü aletinde gözlerimle gördüm sn tknsyn desteksiz falan atmadım yukarıdada teorik ispatı .

Topraklamayı iyi yapar çok düşük Topraklama Direnci elde ederseniz , Dağıtım Trafosuna mesafeniz çok uzun değilse çalışır.
Çalışır ama bir kaç hafta bilemediniz 1-2 ay çalışır.
Nedeni de ; toprağa gömdüğünüz levha veya çubuktan geçen akım toprağı polarize eder.Polarize olan toprak akıma karşı direnç gösterir.
Cihaz uçlarında gerilim düşer.
...

Dengesiz yüklenmede R fazı gerilminin düştüğü durumu ele alalım. Vr gerilimi düşer vektörü küçülür. Nötr noktası kayar mavi Vn vektörü ve nötr’de gerilim oluşur. S fazı ile nötr arası gerilimi kırmızı vektör, T fazı ile nötr arası gerilim sarı vektör, R fazı ile nötr gerilimi artık Vr – Vn kadar olup açık yeşil vektördür.
Örnek veriyorum Vr gerilimi 180V olsun nötr’de oluşan gerilimde 10V bu durumda R fazı ile nötr arası gerilim Vr-Vn= 180 – 10 = 170 V çıkar.
Oysa sıfır potansiyelde minimum toprak direncinde R fazı ile toprak arası gerilim Vr – Vt = 180 – 0 = 180 V çıkar. I=U/R yük direnci sabit yük gerilimi artarsa çektiği akım artar sayaç fazla yazar.
Ben bunudu denedim aşırı dengesiz yüklenmenin olduğu sistemde bir ev tesisatından galvaniz su borusu ile faz gerilim faz-nötr geriliminden yüksek çıktı ölçü aletinde gözlerimle gördüm sn tknsyn desteksiz falan atmadım yukarıdada teorik ispatı .

Dagıtım trafolarına yakın evlerde faz-nötr arasını ölçerseniz 230-235 gibi bir deger elde edersiniz. hat sonunda aynı ölçümü yapın faz nötr arası 215 e kadar düşer. gerilim düşümü göz önüne alınarak böyle bir uygulamaya gidilir. şimdi sizin demenize göre trafoya yakın bi evde calısan buzdolabıyla hatsonundaki buzdolabının harcadıgı elektrik arasında fark ortaya cıkar. I=V/R den gidersek hatbasında I1=235/R hatsonunda I2=215/r gibi birşey ortaya cıkar. bu durumda trafoya yakın olan evler aynı elektriği kullandıgı halde daha fazla ücret eder. sayın analizör bu dogrumudur bana pek mantıklı gelmedi.. dogruysa tedasın yaptıgı bir uygulama olması gerekir. benim bildigim kadarıylada yok böyle bir uygulama..

Dagıtım trafolarına yakın evlerde faz-nötr arasını ölçerseniz 230-235 gibi bir deger elde edersiniz. hat sonunda aynı ölçümü yapın faz nötr arası 215 e kadar düşer. gerilim düşümü göz önüne alınarak böyle bir uygulamaya gidilir. şimdi sizin demenize göre trafoya yakın bi evde calısan buzdolabıyla hatsonundaki buzdolabının harcadıgı elektrik arasında fark ortaya cıkar. I=V/R den gidersek hatbasında I1=235/R hatsonunda I2=215/r gibi birşey ortaya cıkar. bu durumda trafoya yakın olan evler aynı elektriği kullandıgı halde daha fazla ücret eder. sayın analizör bu dogrumudur bana pek mantıklı gelmedi.. dogruysa tedasın yaptıgı bir uygulama olması gerekir. benim bildigim kadarıylada yok böyle bir uygulama..

Sn Lastgunner
Dediğiniz gibi dağıtım trafolarına yakın abonelerde gerilim biraz daha yüksektir çünkü hesaplarda en kritik linye referans alınır. Gelelim fazla tüketim olayına;
23ohm'luk empedansa sahip bir alıcımız olsun.Faz-nötr gerilimide 230V olsun;
I=U/Z
I=230/23
I=10A
Bu alıcı 230V Şebeke geriliminde 10A akım çeker.
23ohm'luk aynı alıcıyı faz-nötr gerilimi 210V olan şebekeye bağlayalım;
I=210/23
I=9,13A
Aradaki fark 0,87A.
P1=230x10
P1=2300 Watt
P2=210x9,13
P2=1917,3 watt
P1-P2= 2300-1917,3 = 382,7 watt
yaklaşık 0,4kw/h fazla tüketim oluşur. Uygulama bu şekilde...

kardeşim nötr hattı trafoların yıldız noktasıdır.yani sıfır noktası sen bu noktadan gelen ucu kullanmazsan evlerde kullanacağın ac 220 v u elde edemezsin.

Forum istatistikleri

Konular
127,954
Kullanıcılar
449,604
Son üye
baba pero

Yeni konular

Geri