topraklama iletkeni hesabı sorunsalı?

martimge

Üye
topraklama projesi çiziyorum.topraklama yönetmeliğine göre 3 şeyi bilmek gerekiyor:birincisi toprak özgül direnci,ikincisi hata akımı süresi,sonuncusu maksimum tesis hata akımı.şimdi ilki hesaplandı ve gönderildi.ama iki ve üçüncü için yönetmelikteki hesaplamalara girdiğimde içinden çıkamıyorum.çünkü tesisin kuvvet projesi henüz ortada yok.ve ne güç nede akıma dair bir fikrim yok.
Bu halde,kullanılacak gerilimin eşit olduğu aynı tarzda bir başka işletmede kullanılan değerleri benimde kullanmam(hata akımı ve süresi değerlerini kullanmam) ,adım gerilimi,topraklama iletkeni hesabı gibi hesaplar için doğru olur mu?

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
yönetmeliğin yüksek gerilim başlığı kısmında bahsediliyor.
alçak gerilim için madde 9 var. faz kesitine bağlı olarak seçilmesi lazım.
yönetmeliği ayrıntılı incelemedim.

63 A kadar faz iletkeninin yarısı 63 A den yukarısı sınma kontrolü ile seçilmelidir

Forum istatistikleri

Konular
128,162
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri