Paratoner ve bina topraklaması bileştirilir mi?

iyi günler arkadaşlar benim bildigim paratonerle toprakla birleşme olayı topragın dirençine baglıdır direnç düşükse sorun olmaz ama yüksekse olur.eyer toprak dirençi yüksekse 10 metrelik mesafede kurdarmaz.biz kendi yaptıgımız sistemde toprakla paratoneri birleşdirdik.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
21.05.2009 tarihindeki mesajımın,tekrar gözden geçirilmesini tavsiye ediyorum.

Arkadaşlar önemli olan birleştirmenin nerede yapılacağı diye düşünüyorum.eş potansiyel barasındamı yoksa topraklayıcıların gömülü bulunduğu yerdemi ?Burada arkadaşımın merak ettiği konu topraklayıcılar arasında yıldırım düştüğünde oluşacak potansiyel fark anladığım kadarıyla.Böyle bir durumda topraklayıcıların direnç farklarının bulunup bulunmadığı çok önemli, toprağın sonsuz bir alıcı olmadığı teorisine göre bilinçli yapılması gerektiği kanaatindeyim

Son düzenleme:
Kesinlikle birleştirilmez. Yıldırımın gücünü kestiremeyizki. Çalışan cihazlar zarar görecektir.

Yönetmelikleri okumadan,uygulamaları bilmeden,nasıl " kesinlikle " diye yorum yapılabiliyor
şaşırıyorum.Lütfen,boş vakitlerinizde biraz araştırma yapınız.Bu işler için ŞART'lar vardır.Bu
şartlar yerine getirilir ise,bağlanabilir.

Tamam o zaman fahri abi ne derse ona katılıyorum:) peki fahri abi senin bilgi ve birikimine saygı duyuyorum. Yüzbinlerce voltun çok kısa bir sürede toprak kablosu üzerinden toprağa akacağına aynı kabloya bağlı olan cihazların gövdesinde anlık bir potansiyel oluşturmayacağına yine bu cihazların gövdelerine bağlı olan şaseden kartın üzerindeki en yakın Şebeke nötürüne atlamayacağına nasıl emin olabiliyoruz bunu kaç kez kaç yıldırım düşmesi ile denedik?

Son düzenleme:
21.05 tarihli yazımı tekrar gözden geçirmenizi öneriyorum.Bu çerçevede,onlarca uygula-
mamız,Türkiyenin,orajlı gün sayısı bakımından 1. sıradaki bölgesinde ,sorunsuzca çalışmak-
tadır.Paratönerle birleştirme parçaları LEUTRON, B,B+C,D tipi parçalar ise LEUTRON ve
PHOENİX tir.Bu malzemelerin,tek başına kullanılmaları yeterli değildir.Topraklama dirençleri-
nin de uygun değerli olmaları gerekir.Biz,bu değerleri,genelde ( 500 ohm x metre özgül di-
rençli arazide ) 1-1,5 ohm olarak sağlayabiliyoruz.Burada kritik konu,bu elemanların seçimi-
dir.AG malzeme seçimleri,şebeke tipine ( TN-TNS-TNCS-TT ) göre seçilmektedir.Konu,çok
özel bir konudur.Detaylı bilmeden " kesinlikle " vs. gibi hükümlerle insanların kafası karıştı-
rılmamalıdır.Benzer ürünler,Simens,Legrand,Merlin-Gerin,Obo,Dehne vs. gibi onlarca firma
tarafından üretilmektedir.Lutron ve Phoenix firma ürünleri Aktif Enerji Kontrollu olduğu için,
tarafımızdan tercih edilmiştir.
Sonuç : Malzeme seçimi,UZMAN firmaya yaptırımak ve ÇOK İYİ topraklama tesisatı yapmak
şartiyle,PARATÖNER TESİSATI,DİĞER TOPRAKLAMA TESİSATLARI ile birleştirilebilir.
Başka önemli bir gerçek : Paratönerler,binayı ve tesisi korur,tesisatı korumaz.Paratöner
olan her binada,tesisatı ( kuvvetli akım,zayıf akım,data,tlf.,fax,modem vs. ) korumak üzere
sekonder koruma cihazları kullanılması ( B,B+C VS ) ZO RUN LU DUR.

Tamam o zaman fahri abi ne derse ona katılıyorum:) peki fahri abi senin bilgi ve birikimine saygı duyuyorum. Yüzbinlerce voltun çok kısa bir sürede toprak kablosu üzerinden toprağa akacağına aynı kabloya bağlı olan cihazların gövdesinde anlık bir potansiyel oluşturmayacağına yine bu cihazların gövdelerine bağlı olan şaseden kartın üzerindeki en yakın şebeke nötürüne atlamayacağına nasıl emin olabiliyoruz bunu kaç kez kaç yıldırım düşmesi ile denedik?

Elektrik tesisatının ve zayıf akım tesisatının yıldırım düşmesinden etkilenmemesi için diyot mantığıyla çalışan tıkaçlar var. Daha önce yaptığım paylaşımda eş potansiyel dengelemenin faydalarından bahsetmekte. A.G. parafudrları ve bu yıldırımdan sisteme ters beslemeyi önleyen tıkaçla sistem sağlıklı çalışmakta. Bunların uygulamalarını yaptık şimdiye kadar bir sorun yaşanmadı.

Sayın AvcıKaplan ve fahri yetiş şimdiye kadar ki mesajlarda ve daha önceki tecrübelerimizde topraklamaları gerekli ve yeter şartlar ile birleştirilebileceği ortaya çıktı... Pekala sizce Paratoner topraklaması ile temel topraklamasının birleştirilmesinin ne faydaları olabilir... Birleştirilebilir var bi de birleştirilmesi iyidir... Sizce hangisi?

Son düzenleme:

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,166
Kullanıcılar
449,931
Son üye
mecuxell

Yeni konular

Geri