Paratoner ve bina topraklaması bileştirilir mi?

yutek06

Üye
İyi günler arkadaşlar benim bir sorum olacak; Bir binada paratoner sistemi var fakat topraklama sistemi yoktu. Bizden topraklama yapılması istendi. Bizde topraklama çubuğunu çakarak topraklama yaptık yanımdaki arkadaşımın söylemesi üzerine de paratonerin toprağa inen kablosu ile bizim yeni yaptığımızı birleştirip binaya çektik. bu işlem benim kafama takıldı. sakıncası var mıdır? bu konu ile ilgili yönetmelik var mıdır yardımlarınızdan dolayı şimdiden teşekkür ederim.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
bence vardır yıldırım düşünce cihazların üzerinde oluşabilecek ggerilimi düşündünüzmü

ilkkez böyle bir şey duydum.
ama bildigim kadarıyla paratonerler yıldırım düşmesi sonucu oluşan akımı direk kısa yoldan topraga aktarma için kullanılır. bu nedenlede başka hiçbir yerle baglantısı olamaz.
siz paratoner hattına topraklama hattınıda baglamışsınız ki bu yıldırım düşmesinde bir azdegil çok sakınca yaratabilir. bina da prizlere takılı olan cihazlara zarar verme olasılıgı yüksek diye biliriz
bana göre çok büyük bir sakınca nitekim yıldırım 200.000 amper civarıda diye biliniyor ve ayrıca benim bildigim kadarıylada 100 metre kadarlık bir alanda etkili oldugunuda göz ardı etmemek gerekir

Sayın yutek06 topraklama ve paratoner iletkenleri birleştirilmez.
Topraklama hattı ayrı, Paratoner tesisatı ayrı olur. Sebebine gelince paratonere yıldırım düştüğünde cihazlara zarar verir. Kesinlikle ayrı olmalıdır.
Yanlız çatıdaki tv, telsiz antenleri paratoner tesisatına bağlanır.

2001 yılında çıkan topraklamalar yönetmeliğine göre, tüm topraklamaların,öngörülen uygu-
lamalar çerçevesinde birleştirilmeleri gerekir.Paratöner tesisatının,ekte verdiğim malzeme
kullanılması ve eşpotansiyel uygulanması kalinde,birleştirimesinde sakınca bulunmamaktadır.
Paratöner bulunan binalarda,bu uygulamaya ilaveten,B, B+ C , B + C + D , D tipi gibi
darbe koruyucuları ile de desteklenmesi zorunluluğu bulunmaktadır.Resimde görülen
malzeme, " spark gaps " ismi ile bilinmektedir.Doküman,Lutron firmasına aittir.

Ekli dosyalar

• Lutron spark geps.pdf
    134.7 KB · Görüntüleme: 597
Sayın yetiş herhangi bir cihaz kullanmadan birleştirmemde bir sakınca var mı? o yönetmeliğe nereden ulaşabilirim. yardımlarınız için çok teşekkür ediyorum.

Sayın haltın ve sayın kamil bey bu birleştirilir. lütfen önyargılı olarak bakmayın olaylara eps sistemini bilmiyorsunuz sanırım. genede cevap verdiğiniz için, sağolun..

Sayın yutek06 topraklama ve paratoner iletkenleri birleştirilmez.
Topraklama hattı ayrı, Paratoner tesisatı ayrı olur. Sebebine gelince paratonere yıldırım düştüğünde cihazlara zarar verir. Kesinlikle ayrı olmalıdır.
Yanlız çatıdaki tv, telsiz antenleri paratoner tesisatına bağlanır.

Peki faraday kafesi+franklin çubuğu yöntemine ne diyeceksiniz sayın haltın,tesisin topraklamasını bilmeden böyle bir yorum yapılmamalı bence.İllaki her yerde aktif veya radyoaktif(şu aralar yapan var mı bilmiyorum) paratoner olacak değil ya.Saygılar,iyi çalışmalar.

2001 yılında çıkan topraklamalar yönetmeliğine göre, tüm topraklamaların,öngörülen uygu-
lamalar çerçevesinde birleştirilmeleri gerekir.Paratöner tesisatının,ekte verdiğim malzeme
kullanılması ve eşpotansiyel uygulanması kalinde,birleştirimesinde sakınca bulunmamaktadır.
Paratöner bulunan binalarda,bu uygulamaya ilaveten,B, B+ C , B + C + D , D tipi gibi
darbe koruyucuları ile de desteklenmesi zorunluluğu bulunmaktadır.Resimde görülen
malzeme, " spark gaps " ismi ile bilinmektedir.Doküman,Lutron firmasına aittir.

+1.Eşpotansiyel bara ,en güzel örnek olarak görülebilir.Yönetmeliğe göre de en uygun topraklama biçimidir.

Son düzenleme:
Yönetmelikte bazı yerde yuvarlak laflar kullanılmış , sorun da buradan başlıyorr.
Yapılabilir ,edilebilir gibi çterimler var çok yerde .

Oysa net bir kural konularak hazırlansaydı bu gibi çelişkiler olmayabilirdi.

bir ara baz istasyonu kurulumunda çalıştım:( sistem topraklamasıyla paratoner topraklaması hattı farklı tutuluyordau ve toprakalama çubuk veya levhaları arasında enaz 10 metre mesfe olması isyeniliyordu.tabi ölçüm çukurlarıda.

Forum istatistikleri

Konular
128,162
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif

Yeni konular

Geri