Termo Kaynak Uygulaması (Resimli - Videolu)

yalnız burada demir ile bakırı birbirine irtibatlandırararak büyük bir hata yapmışsınız.
Bakırın standart elektrik potansiyeli + dır demirinki ise - dir.Tıpkı şebekelerde alimunyum ile bakırın bağlantı noktalarında korozyon olmaması amacı ile AL-Cu klemens kullandığımız gibi.burada da bakır ile demir birbirini yiyecektir,inşaatin statiğini bile etkileyen bir durumdur bu.

Olayı biliyorum sn. avare80. Ama bu uygulamayı yapmamızı isteyen de işini iyi bilen ve yapan bir mühendis büyüğümüzdü.
Topraklama için kullanılan bakır iletkenleri demir donatıdan tamamen izole etmediğimiz sürece bakır-demir arası korozyon oluşmasını önleyemeyiz.
O uygulamaları yaparken aklıma şöyle gelmişti:
Bakır iletkeni demir donatıdan tamamen izole etmek için, iletkeni donatının altından taşıyıp, plastik iplerle askıya almamız gerekli. Ama katlar arası geçişlerde iletkeni donatının (kolon demirlerinin) yanından, temas ettirmeden çıkarmak zor.
Yani sonuçta siz istesenizde istemesenizde, o bakır iletkenler demir donatıya temas eder.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Bakır iletkeni galvaniz kazığa irtibatlandırılmasında, ek yerinin reçine veya zift ile kaplanması uygulamasını gördüm... Nedenii sordum. (İzalasyon Fransızca olduğu için onu da boykot ediyorum) yalıtım sağlanmazsa pil yapar dendi... Bunu yapan bir mühendisti...

Thermo kaynak ile, bakır iletkenin galvaniz levhaya birleştirilmesini de gördüm. Ama izalasyon yapılmadı. Bunu yapan Amerikalı bir mühendis binbaşı idi... Thermo kaynak işini uzun yıllar önce O'ndan öğrendim. O'nun yaptığı gibi bir topraklama sistemini de bir daha ne gördüm, ne uyguladım... Belki de thermo kaynak ile birleşimlerde, pil -korozyon vs. olmuyor...

Ben detayları bilemiyorum. Ama ileri düzeyde bilgili ve tecrübeli olduklarını düşündüğüm kişilerin uygulamaları bu şekilde...

Olayı biliyorum sn. avare80. Ama bu uygulamayı yapmamızı isteyen de işini iyi bilen ve yapan bir mühendis büyüğümüzdü.
Topraklama için kullanılan bakır iletkenleri demir donatıdan tamamen izole etmediğimiz sürece bakır-demir arası korozyon oluşmasını önleyemeyiz.
O uygulamaları yaparken aklıma şöyle gelmişti:
Bakır iletkeni demir donatıdan tamamen izole etmek için, iletkeni donatının altından taşıyıp, plastik iplerle askıya almamız gerekli. Ama katlar arası geçişlerde iletkeni donatının (kolon demirlerinin) yanından, temas ettirmeden çıkarmak zor.
Yani sonuçta siz istesenizde istemesenizde, o bakır iletkenler demir donatıya temas eder.

sn.genç arkadaş bu durumda bakır yerine galvaniz ürgülü çelik iletken kullanılmasının daha uygun olacağını düşünüyorum, çünkü demir de çelik de + dır ve birbirlerine etkisi olmayacaktır.bakırın özgül direnci çeliğinkinden daha düşüktür bunun için daha kalın kesitli bir galvaniz örgülü çelik iletkenle yapılabilir.

çok iyi bir işçilik hazır muhlardan daha iyi

Genç arkadaş paylaşımınız çok faydalı ve bilgilendirici olmuş.Emeğinize sağlık.Bu konuyla ilgili benimde bir tecrübem oldu bunu sizlerle paylaşmak istiyorum.

örnekler ve detaylar güzel olmuş yanlız ilk sayfadaki uygulamalar içinde inşaat demirine bağlantı gördüm bu metallerin çalışma durumundan dolayı pek sağlıklı deyil bakır demiri çürütür bu bağlantı galvaniz şeritle olsaydı daha sağlıklı olurdu bağlantı veya ek noktası zayıfladıkça (çürüdükçe) istenilen değerlerin dışında değer elde edersiniz buda pek sağlıklı olmaz kanaatimce teşekkürler.

çok güzel bir çalışma olmuş emeğinize sağlık ama ben çevredeki inşaatlarda böyle topraklama hiç görmedim :))

bakır ile temel topraklaması uygun olmaz.İki farklı metal korozyona yol açar.

Merhaba ,
Bir avmde enerji gitti, jeneratör devreye girdi daha sonra Şebeke geldi fakat ana şalter devreye girmedi manuel açtık, sorun ne olabilir?
Trip olayını direk? Eğer öyleyse ne yapicaz ve bu trip olayını nerden anlariz?
Yani ölçüm mü yapalım, ana şalter de birşeylermi değişecek acil durum yardimlarinizi bekliyorum

Forum istatistikleri

Konular
127,969
Kullanıcılar
449,614
Son üye
Canipk

Yeni konular

Geri