Termo Kaynak Uygulaması (Resimli - Videolu)

burada benim anlatmak istediğim potanın tel fırçayla temizlenmemesiydi.kaynaktan sonra ister gazete kağıdı,ister kuru bir bez kullanarak temizlenmesi bizim potamızın ömrünü uzatır.
kiminin parası çoktur,onun için potanın çabuk bozulması önemli değildir. bilemem....

saygılar..

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Hocam kaynak tozunu eritmek için kullandığınız madde termit mi?

Hocam kaynak tozunu eritmek için kullandığınız madde termit mi?

Kaynak tozu üzerine dökülen madde Gümüş renkli barut. Bunu kıvılcımla (çakmak tabancasıyla) ateşlediğimizde kaynak tozu tutuşuyor ancak. Direkt olarak tozun kendisi tutuşmuyor.

merhaba arkadaşlar ben bir binanın temel topraklamasını yapıyorum...şimdi binanın etrafını 50mm bakır tel örgü ile döndük.4 yada 6 adet kazık kullandım.bu termokaynağı nerede kullanacağım.hangi ek yerlerınde anlayaamadım..birde keşif çıkartırken metre olarakmı adet olarak mı çıkarılıyor.lütfen yardımcı olunuz.

merhaba arkadaşlar ben bir binanın temel topraklamasını yapıyorum...şimdi binanın etrafını 50mm bakır tel örgü ile döndük.4 yada 6 adet kazık kullandım.bu termokaynağı nerede kullanacağım.hangi ek yerlerınde anlayaamadım..birde keşif çıkartırken metre olarakmı adet olarak mı çıkarılıyor.lütfen yardımcı olunuz.

Tüm ek noktalarında ve iletkenle topraklama elektrodunun irtibatında kullanacakınız.
İletkenleri metre, ekleri de adet olarak çıkarın keşifte.

bu uygulamalar bina topraklaması için kullanılıyor anladığım kadarı ile ama paratoner sistemi nasıl oluyor...

bu uygulamalar bina topraklaması için kullanılıyor anladığım kadarı ile ama paratoner sistemi nasıl oluyor...

Paratoner sistemindeki iniş iletkenlerinin (Φ8 sombakır) topraklama sistemine (elektrot, levha, topraklama ağı...) irtibatında kullanılır (1. resim kalitesi düşük. Özür...)

1fi8img4207.jpg
boyeliktopraklamaa.jpg

Pei,kalıp uygun olursa galvanizli şerit ile bakır iletken de uygulabilir mi ?
böyle örnek var mı?

Ustam ben her türlü malzemeyle termo kaynak uygulaması yaptım. Galvaniz şeritten şerite, şeritten bakıra, bakırdan demire hertürlü topraklama yapabileceğiniz metallerle termo kayna oluyor.

Galvanizli şerit uygulamasını yapmadım henüz. Ama sn. AvcıKaplan'ın da dediği gibi olmaz diye birşey yok.
Aşağıdaki tabloyu Radsan'ın kataloğundan aldım. Görüldüğü gibi her türlü iletkenler arası geçiş ekleri ve hertürlü iletkenden metal yüzeylere ek yapılabilmekte.

Uygulamada nasıl ki bakır iletken-demir aksam eki yapılıyor ise, bakır iletken-galvanizli şerit geçiş ekide yapılabilir.

tablo7egzotermikkaynakt.png

Zaten üretici firmalarda (Radsan, Amper) sipariş verdiğiniz anda ellerinde o tipte bir pota yoksa, üretimini yapmaktalar. Stokta her zaman her ürünü bulundurma zorunluluğu yok yani. Kısa sürede istediğiniz tipte pota üretilebilmektedir. Olay sizin ihtihacınız göre şekillenmelte.

Ekteki belge de Amper Elektiğin ürün kataloğu.

Ustalarım amper bu potaları üretmemekte kare 2 parca olarak almakta ve istediğiniz ölçülere göre sadece içlerini matkapla delmektedir.

üç bina topraklaması yaptım ama iki adet pota sizlere ömür ,allahtan iş bitimine dek geldide fazla sıkıntı olmadı. baya zevkli bir iş ama

valla ben bir hes de calişiyorum santral binası temelinde bu sistem varmış güzel bir paylaşim olmuş cok teşekkürler

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,841
Son üye
nazoyata

Yeni konular

Geri