parafudr neden korunur?

electrics

Üye
arkadaşlar Parafudr neden korunuyor acaba? eğer cok büyük bir akım geçerse ve kesmeye giderse sigorta parafudr görevini yapamayacak böylece sistem koruma yapamayacak diye düşünüyorum...

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Prafudrlar,şebekede,yıldırım ve açma/kapama esnasında oluşan ve mili/mikro saniye
süreli gerilim yükselmelerini deşarj eden ve deşarjdan sonra tekrar eski haline dönen şe-
beke elemanlarıdır.Bu kısa süre esnasında,genelde,sigortalar da atmaz.Biz,parafudru koru-
muyoruz,parafudr şebekemizi koruyor.

anladım da bir projede bucaklı sigorta koymuslar parafudr hattına, ben de onu anlamadim zaten

AG panolarında kullanılan parafudr devrelerinde,bağlantının şekline göre,firmasınca önerilen
değerde ( Lutron,Phöenix,Simens vs. ) NH sigorta konması gerekir.OG için,hiçbirzaman
mevzubahs değildir.

Cihazdan,öngörülenden daha fazla akım geçebilir.Bu durumda,ana devrenin de etkilenme-
mesi için,böyle bir uygulama düşünülüyor.Ekli dokümandan görebilirsiniz.

Ekli dosyalar

• 373910_373912_PP_B_TT_50-100.pdf
    223.2 KB · Görüntüleme: 781
parafudr trafo 3 tip olarak biliyorum yanlışım varsa duzeltin ag parafudr içim:trafo çıkışına konan parafudr gerilimi 4 kv ile sınırlandırnakta tali dagıtım panosuna konan parafudr ise 2,5 kv ile sınırlandırmaktadır egerki mustakıl tuketici için parafudr istenirse oda 230 v ile sınırlandırmaktadır yg kullanılan parafudr hemen hemen aynı mantıkta çalışmaktadır

parafudrlar korudukları gerilim bölgesinin gerilimine göre üretilmiş fazı topraklayan dirençlerdir anılan gerilimin o fazdaki artışları sisteme zarar vermeden topraga akar bilinen en yüksek voltajlısı 720 kv benim bildiğim en küçük voltajlısıda 3 volt tur.yüksek tepelerde yapılan verici role anten vs gibi cihazların vazgeçilmez koruyucu elemanıdır.ama herzaman koruyamazlar.bu tür yerlerde parafudr ve yan elemanlarını seçip uzun ömürlü bir koruma yapmak bir sanattır ve başaranlarda bu işin gerçek pirleridir. gsm şirketlerinin en büyük dertlerinden biridir.parafudrlar 720. kv 380 kv 154 kv 66 kv 35 kv 15 kv 10.5 kv 6.3 kv 1 kv 0.4 kv 220 v 110 v 48 v 24 v 12 v 9 v 5 v 3 v gerilimlende mevcuttur
birde 0.4 kv ve altında çalışan varistör adlı elemanlar vardır.bunlar olumsuz Şebeke koşullarında kısa devre yaparlar ve sisteme enerji girişini engeller. bu başka bir konu
varistörleri ayrı bir başlık altında incelemek lazım bence..

arkadaşlar parafudr neden korunuyor acaba?
konu ilgimi çekti araştırdım ama net bir cevap bulamadım
parafudr koruması ilk bakışta saçma bir izlenim veriyor çünkü şebekenin tamamını çok büyük gerilim değerlerinde kA ler mertebesine karşı koruyan bir elemanı korumak anlamsız geliyor

benim düşüncem şudur;

öncelikle parafudrlar (ag-metaloksit) ns mertebesinde tepki verebilen ve 8/20 ms grafiğine göre oluşabilecek gerilim şoklarını yapısal özellikleri sayesinde oluşturdukları kısa devre ile(çinko oksit yapısının birbirine yapışarak akım yolu oluşturması) toprağa deşarj edebilen elemanlardır.

Bu hızlı teki süresi içerisinde otomatik sigorta kontaklarını açamayacaktır. Ve parafudr işlevini görecektir.

Fakat parafudrlar karşılaştıkları bu şoklar neticesinde veya muhtemel kısadevreler sonucunda yaşlanacaktır, yani akım yolları artacak ve reziztansı gitgide azalacaktır.
ve sonuç itibariyle şebekenin güvenliğini tam sağlamayacak hatta, devamlı bir güç harcar duruma gelecektir. İşte bu anda otomatik sigorta devreye girerek parafudurun bu etkisini limite edecektir.
Yani bir nevi parafudru karantinaya alacaktır.

Tecrübeli arkadaşlar bu yorumuma katkı yaparlarsa sevinirim.

Arkadaşlar çok fazla teknik konulara girip bence konun özünü kaybetmişsiniz. Basit düşünün....

1. Elektrik devresini en kolay yerden tamamlar parafadurun amacı budur. Devreyi kapatarak enerjiyi topraga aktarmak.
2. Devresindeki siğortalar ise parafadoru koruma amaçlı değil. Patlayan yada değişmesi gereken parafadurun devdeki siğortaları çıkararak değiştirmesi içindir Yani iş güvenliği
3. Parafadurlar patladığı zaman sisteme hasar vermez sadece devresinde kondansetör olan cihazlar varsa onları etkiler. Basit örnek basılı olmadığı halde (elektronik) zillerin çalması gibi...

UNUTULMAMASI GEREKEN EN TEMEL İLGİ ELEKTRİK YOLUNU EN KISA YERDEN TAMAMLAR

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,966
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri