Teknik Öğretmenler İçin Mühendislik Tamamlama Eğitimi (Int. University of Sarajevo)

asoysal

Üye
The International University of Sarajevo

Ercan DÜDÜKÇÜ arkadaşımızın sizinle paylaşmak istediği yazısı aşağıda:

merhaba,
Ben marmara tef elektrik öğretmenliği 2007 mezunuyum. Okulu bitirir bitirmez International University of Sarajevo'ya ( bosna-hersek) mühendislik eğitimi için gittim. Burada ingilizce yeterlilik sınavını verdikten sonra 1 yıllık eğitimin ardından elektrik-elektronik mühendisliği diplomasını aldım yök'den denklim de var ayrıca emo dan da.
Bunu anlatmamın sebebi belki mühendis olmak isteyen arkadaşlar vardır. böyle birşeyin varlığından haberdar olmalarını ve yardım etmeyi isterim bu konu ile alakalı bi mail tüm üyelerinize gönderirseniz tef li arkadaşlara yardımcı olabiliriz.
Saygılarımla...
NOTLAR:
Bosna hersek e vize gerekmeden sadece pasoportla gidilebiliyor.
istersen yaz aylarında veya normal okul dönemlerinde orada ing. eğitimi veriorlar.

Yurt a gelince okulun yurtları var orada kalabilirsiniz. Orada zaten şu anda okuyan 3 tane tef li arkadaşlar var. Yurt konusunda orada sıkıntı çekmezsiniz

Okulun 1 yıllık eğitim harcı 5500 euro( Ücret konusunda Ercan arkadaşımızın ismini verirseniz, en azından daha önce bizim arkadaşımız bu prog. Tamamlamıştı gibisinden söylerseniz faydalaı olabileceğini söyledi)

Eğitim İngilizce. İngilizce yeterliliği geçmeniz gerekiyor.

Yaz okulunda ingilizce eğitimi 600 euro 8 haftalık bir eğitim

Bölüm olarak şuanda Elektrik-Elektronik müh. Var. Fakat büroyla görüşürseniz. Varsa diğer programlar hakkında bilgi alabilirsiniz.
Ayrıntılara buradan bakabilirsiniz.
İnternet adresi: International University of Sarajevo > Home
Denklik belgesi: International University of Sarajevo > Home
Diploma:
International University of Sarajevo > Home
İletişim ofisi:
Istanbul Office: Oğuzhan Caddesi Akkoyunlu Sokak
Transal İş Merkezi No:1 Kat: 4 Fındıkzade / Istanbul
Tel: +90 212 533 37 71

Paylaşımın hayırlı olması dileğimizle..
Teknik eğitim fakülteleri buluşma noktası, facebook grubu..

alıntıdır

ercan hocam ile msn de görüştüm konu hakkında, ek bilgi olarak öss ye girip barajı geçmemiz gerekiyornuş...

Arkadaşlar,
ben burada yani K.K.T.C. deki Yakın Doğu Üniveristesindeki Elektrik Elektronik Mühendisliğine fark ders tamamlayarak Mühendis olmak için başvurdum bana verilen cevap aynen şu aramızda disiplin farkı var sizi okula kabul edemiyoruz dediler biraz üsteledim sebebi için Gazi Üni Mühendislikten bir öğretim görevlisi geliyor o inceleme ekibindeymiş benim belgeleri ve esas o engellemiş. bu arada bende Gazi tef'liyim.

bugün üniversitenin fındıkzade deki ofisine gidip uzun bi görüşme yaptım sayın Murat GEMİCİ ile;

* eğitim ücreti senelik 5500 avro, not ortalaması 4 üzerinden 3 olanlara geçen sene %25 indirim yapmışlar. bu sene indirim içim bi arkdaş dilekçe vermiş sonucu bekleniyormuş. indirim için üniversiteye dilekçe yazılıyor...

* eğitim ekimde başlıyor. ücreti 1 peşin 4 taksit olarak vermek mümkün.

* yurt ücreti aylık 90 avro, sadece barınma ücreti yemek dahil değil. ev tutmanın daha uygun olduğunu söyledi murat bey.

* inglizce için önce seviye tespit sınavı yapılıyor. 4 seviye var. eğer seviye 3 veya 4 ise. yaz kursu var. 1 2 ise hazırlık eğitimi var. yaz kursuna katılmak zorunlu değil. bu kurstan sonra ekim ayında yeterlilik sınavı oluyor ve bu sınavı geçince eğitim başlıyor. geçemezsek tekrar inglizce eğitimi varmış. yaz kursu 600 avro yaklaşık 200 avroda barınma ücreti. yaz kursu 8 hafta 29 haziran - 21 ağustos

* kayıt için öss sınavından sayısal 2 puandan 165 veya sat sınavından 1000 puan almak gerekiyor. sat sınavı 60 dolar

* 280 avro oturma izni ücreti var

* uçak biletleri gidiş dönüş 250 avro

* şu an orada okuyan teknik eğitim mezunu arkadşlar var, bu hafta içi bi arkdaşa ulaşıp (orda okuyan) kendisinden okul ders vs hakkında detaylı bilgiler alacağım.

* benimle görüşen murat bey foruma üye olup bu konu başlığından herkese yardımcı olmaya çalışacak.

bilgilerinize...

sayın volcanos
yaptığnız bu çalışma için sizi tebrik ederim gerçekten ihtiyaç duyulan konulara değiniyorsunuz murat beyin vereceği bilgilerini sabırsızlıkla bekliyoruz

şu an bosnada mühendislik tamamlama eğitim alan adem çiftçi ile görüştüm, kendisi mütef mezunu. İELTS sınavından 9 üzerinden 5 almamız durumunda inglizce yaz okulu ve profiency sınavına girmeyip okula direk kayıt olabileceğimizi söyledi. sınav istanbul, ankara ve izmir 'de her ay düzenleniyor. sınav ücreti 115 sterlin, ayrıntılı bilgi için IELTS - Sınavlar - Eğitim - British Council

bilgilerinize...

konu hakkında bilgi sahibi olmamızı sağlayan asoysal, volcanoos ve ercan beylere teşekkür ediyorum.

arkadaşlar Allah razı olsun. Okuduklarım sanki bir umudu yeşerttide ağaç olup kök saldı.
Gerçektende bu bilgiler arayıpda ulaşamadığımız bilgilerdi ancak şu an itibariyle öğrenmiş bulunduk:)
Devamı sabırsızlıkla bekliyoruz.
Çok teşekkürler

merhaba arkadaşlar,başbakanlığa attığım mail aşağıdadır
Merhaba;

Sn RECEP TAYYİP ERDOĞAN a bizzat sunulmak üzere:

Aşağıda Teknik eğitim fakültesi mezunlarına verilen MÜHENDİSLİK TAMAMLAMA hakkı aşikar iken,1992 yılından itibaren mezun olan 50.000 TEKNİK ÖĞRETMEN , yasadan "yerimiz yok,öğretim görevlimiz yok" vb mazeretlerle 17 YILDIR mühendisliK tamamlama eğitimi alamamıştır.Bu açık bir İNSAN HAKLARI İHLALİDİR. Eğitim hakkımız,kanun çok açık ve net iken ihlal edilmiştir.Sorumlu kurumlar olan,başta Milli eğitim bakanlığı,Yök ve Mezun olduğum (2002 Yılında teknik öğretmen ünvanıyla )Marmara Üniversitesi dir.Benim uluslarası ve hatta ulusal geçerliliği olmayan Teknik Öğretmen ünvanını alarak,çeşitli işlerde asgari ücretle çalıştırılmamdan sorumludurlar.Şikayet ediyorum Eşref ATAŞ 24/06/2009

3795 sayılı Bazı Lise, Okul ve Fakülte Mezunlarına Unvan Verilmesi Hakkında Kanun

Kanun Numarası :3795
Kabul Tarihi :29/4/1992
Yayımlandığı R.Gazete :Tarih :12.5.1992 Sayı :21226
Yayımlandığı Düstur :Tertip :5 Cilt :31 Sayfa:

Amaç

e) Teknik öğretmen unvanını kazananlar için ilgili teknik eğitim fakültelerince düzenlenecek en fazla iki yarı yıl süreli tamamlama programlarını başarıyla bitirenlere dallarında "mühendis",
Unvanı verilir.

Bu unvanlar, eğitim görülen dalın ismi ile birlikte kullanılır.

Mühendislik Programlarının Düzenlenmesi
Madde 4.- Teknik öğretmenler için düzenlenecek mühendislik programlarının uygulama esas ve usulleri, Yükseköğretim Kurulunca çıkarılacak yönetmelikle düzenlenir.

Mühendislik Programlarının Uygulanması
Madde 5.- Teknik öğretmenler için düzenlenecek mühendislik programları, bu Kanunun yayımını izleyen ilk öğretim yılından itibaren ilgili fakültelerce uygulamaya konulur.

Yetki ve Sorumluluk
Madde 6.- Mühendislik unvanını alanlar, kendi meslek alanlarında denk öğrenim görmüş diğer meslek mensuplarının yetki ve sorumluluklarına sahip olurlar.

Teknisyen, tekniker, yüksek tekniker ve teknik öğretmenlerin her meslek alanındaki yetki ve sorumluluklarına ait esas ve usuller; Bayındırlık ve İskan Bakanlığı, Ulaştırma Bakanlığı, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı ve Yükseköğretim Kurulunun da görüşleri alınarak Milli Eğitim Bakanlığınca hazırlanacak bir yönetmelikle düzenlenir.

Geçici Madde 1.- Bu Kanunun yürürlüğe girmesinden önce 3 üncü maddede belirtilen kurumlardan mezun olanlara da, aynı maddede öngörülen unvanlar verilir.

Madde 7.- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

Madde 8.- Bu Kanun hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür.

Ercan DÜDÜKÇÜ arkadaşımızın sizinle paylaşmak istediği yazısı aşağıda:

merhaba,
Ben marmara tef elektrik öğretmenliği 2007 mezunuyum. Okulu bitirir bitirmez International University of Sarajevo'ya ( bosna-hersek) mühendislik eğitimi için gittim. Burada ingilizce yeterlilik sınavını verdikten sonra 1 yıllık eğitimin ardından elektrik-elektronik mühendisliği diplomasını aldım yök'den denklim de var ayrıca emo dan da.
Bunu anlatmamın sebebi belki mühendis olmak isteyen arkadaşlar vardır. böyle birşeyin varlığından haberdar olmalarını ve yardım etmeyi isterim bu konu ile alakalı bi mail tüm üyelerinize gönderirseniz tef li arkadaşlara yardımcı olabiliriz.
Saygılarımla...
NOTLAR:
Bosna hersek e vize gerekmeden sadece pasoportla gidilebiliyor.
istersen yaz aylarında veya normal okul dönemlerinde orada ing. eğitimi veriorlar.

Yurt a gelince okulun yurtları var orada kalabilirsiniz. Orada zaten şu anda okuyan 3 tane tef li arkadaşlar var. Yurt konusunda orada sıkıntı çekmezsiniz

Okulun 1 yıllık eğitim harcı 5500 euro( Ücret konusunda Ercan arkadaşımızın ismini verirseniz, en azından daha önce bizim arkadaşımız bu prog. Tamamlamıştı gibisinden söylerseniz faydalaı olabileceğini söyledi)

Eğitim İngilizce. İngilizce yeterliliği geçmeniz gerekiyor.

Yaz okulunda ingilizce eğitimi 600 euro 8 haftalık bir eğitim

Bölüm olarak şuanda Elektrik-Elektronik müh. Var. Fakat büroyla görüşürseniz. Varsa diğer programlar hakkında bilgi alabilirsiniz.
Ayrıntılara buradan bakabilirsiniz.
İnternet adresi: International University of Sarajevo > Home
Denklik belgesi: International University of Sarajevo > Home
Diploma:
International University of Sarajevo > Home
İletişim ofisi:
Istanbul Office: Oğuzhan Caddesi Akkoyunlu Sokak
Transal İş Merkezi No:1 Kat: 4 Fındıkzade / Istanbul
Tel: +90 212 533 37 71

Paylaşımın hayırlı olması dileğimizle..
Teknik eğitim fakülteleri buluşma noktası, facebook grubu..

alıntıdır.

Sayın Asosyal,

Bu IUS hakkında biraz daha bilgi verir, detaylandırırsan çok memnun olacağım. Tamamlama dersleri nasıldı, toplamda kaç krediydi, 1 senede kolayca tamamladın mı, dil bilgin var mıydı yoksa orda mı hazırlandın, Sarajevo'da yaşam standartları, şartları nasıl, ne kadara mal oldu sana, denkliği kolayca alabildin mi?..vb sorulara cevap verirsen çok yararlı olur çok sevinirim.. İnş. bende gidebilirm ve Türkiyem'in vermediği engellediği gasp ettği hakkımı orda alabilirim

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri