premier derin dondurucu motor çalışmıyor

merhaba arkadaşlar yardımınıza ihtiyacım var premier 5 çekmeceli dikey 135 litre gibi bir derin dondurucu var ve ağustos 2013 sonu itibari ile garantisi bitti . 3-4 gündür çalışmıyor üzerinde LU76CY 220-240 V -50 hz 1PH THERMALLY PROTECTED ???? rohs r600 c s m yazan bir motor vardır çalışmak isterken 3-5 saniye sonra tık sesi ile termik devreye girip motor çalışamıyor biraz sonra tekrarlı bir şekilde devam ediyor .şimdi motormu yanık veya arızalı yoksa kondansatörmü ,termikmi veya rolemi nasıl tespit edeceğim ohm metre var
eğer motor arızalı ise r134 aspera b1119z 241 w n 63 diye arçeli yatay derin dondurucu motoru var sağlam takılabilirmi . amperi nasıl ölçerim 1-1,5 amper çekmesi lazım diye burada okumuştum ayanıksa dahamı fazla çeker.
ohm ölçümü kesin emin değilim hatırladığım kadarı c-m 0,24 ohm c-s 0,34 s-m 0,11 gibi bu sağlammı c-m+c-c= s-m olacak diye okudum aslı bumu yoksa bendeki gibi çıkablirmi tamı tamına denkmi olacak küsürat olabilirmi toplamda ama s-m arası büyük olan olacak eğer öyleyse benimkinde farklı
parçaları ve motoru ölçme konusunda yardımcı olursanız çok memnun olurum.

ölçtüğünüz değerler sağlam. ancak sargısı sağlam olupda mekanik aksam problemli olabilir. sürtünmeler zorlanmalar piston yatak problemleri çektiği akımı değiştirir. C ile M uçlarına 220 V elektrik verin. motor ilk kalkış yapacağı zaman yani fişi ilk taktığınız zaman tornavida veya kontrolkalemi yardımı ile M ile S uçlarını kısa devre edin. motor kalkış yaptıktan sonra (1-2 sn içinde) kısa devreyi ayırın C ile M üzerinde 220 kalsın. motor sağlam ise 1,5 amper ile motor çalışmaya devam edecek. Arızalı ise daha fazla akım çekecek 5-10 arası yada inildeyerek hiç kalkmayacak.

merhaba arkadaşım dediğin gibi c m uçlarına elektrik bağladım ve s m uçlarına kısa devre yaptım ama tık yok herhalde gitti motor yenisi bartında 350 - 400 tl diyorlar takması içinde ama motor markası veremiyormuş fabrika ne gönderirse imiş hayırlı akşamlar dilerim

Forum istatistikleri

Konular
128,123
Kullanıcılar
449,830
Son üye
xkullanıcı45

Yeni konular

Geri