Buz Dolabı Arızası ?

VehbiAksun

Üye
Merhaba Arkadaşlar Evimde Bir Buz dolabı var ve 5 yıllık okadar eski deil ama son zamanlarda soğutmamaya başlamıştı ve bugün son hamlesini yaptı şuanda tam çalışıyor 4. saniyede çıt diye bir ses geliyor duruyor 2 dakka sonra tekrar çalışıyor 4. saniyede çıt yapıp duruyor biraz araştırdım bağzı arkadaşlar ptc röleli felan diyor ne yapmalıyım bilemedim buz dolabı dolu içindekiler buzulucak acil halletmeliyim bilgisi olan arkadaşlar varsa konu altına yazarlarsa çok memnun olurum şimdiden teşekkürler...

Saygılar...

kalkışta çıtlıyorsa dedikleri gibi ptc rölesinde sıkıntı olabilir.yada kompresörün gitmiş ondan dolayı yüksek akım çekip korumadan dolayı devreden çıkarıyor olabilir.senin anlıcağın iş biraz büyük.

s. aleyküm kompresörün sargısında bir sorun vardır veya kompresör fazla yüke biniyodur bir nedenden dolayı bu yüzden kompresör elektrik girişinde takılı olan termik röle kendini kontrole alıp (kompresörün sargısı yanmasın diye ) elektriği kesiyodur ısınınca durduğunda kontrol et derim elektrik termikten sonra varmı yokmu yoksa termik açmıştır devreyi elktriği kesmiştir bide termik zamanla veya özelliğini kaybedermi onada bi bak derim belkide bi arıza yoktur sade termik eskimiştir olurya bi başka termikle dene imkanın varsa

Hocam Şuanda Buzdolabı Fişi Takılı Ve çıtlama sesleri sıklaşmaya başladı 3 saniye arayla çıt çıt yapıyor termik dediğiniz şey hangisi oluyor acaba röleyi buldum ama termik onu göremedim + komprosör baya ısınmış

Moderatör tarafında düzenlendi:
pr_01_963_min.jpg
Bundan Bahsediyorsunuz Sanırım Hocam ?

kompresörün kalkış yapmıyor
ve termik attırıyor voltajını bir ölç normal ise motor rölesini söküp motorun uçlarını ölçü aleti ile [ohm metre`pens ampermetre] kontrol et gövdeye kaçak varmı bak uçların omajlarına bak
kaçak varsa motor gitmiş röleyi bir değiştir yine kalkmıyorsa kompresörü değiştireceksin

Kondansatör varsa, kondansatör arızası da olabilir.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri