peltier su soğutma

Untitled-1.jpg
öncelikle merhaba burada yeniyim ve sizlerin bilgisinden faydalanmak istiyorum tamamlayabilirsem çok faydalı olacak
resimde de görüldüğü gibi kromdan su deposunu ve düzeneği kurdum fakat peltieri fazla sök tak yaptığım için hasar gördü ben bu depodaki suyu +5 c de tutmak istiyorum bunun için kaç watlık bir peltier lazım veya kaç volt kaç amper vermeliyim laptop adaptörü almıştım iş görürmü
araştırdığım kadarıyla ince hesaplama yapılması gerekiyormuş düzeneğe uygun bir termostat bağlama imkanı varmı yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler

arkadaşım
su deposunun büyüklügü[suyun miktarı]
1 satteki sıcaklık kazancı
karşı gücü
peltier ile sogutma çok küçük güçlerde kullanılır bilgin olsun ve genelde iş görmez
termostat ve basit bir otomastonla işini halledersin

arkadaşım
su deposunun büyüklügü[suyun miktarı]
1 satteki sıcaklık kazancı
karşı gücü
peltier ile sogutma çok küçük güçlerde kullanılır bilgin olsun ve genelde iş görmez
termostat ve basit bir otomastonla işini halledersin

yani bu sistem işe yaramazmı ne gibi bişey önerirsiniz

bu yazdıgım degerleri yazarsan sogutma gücünün ne olacagına bakarız ondan sonra öneri yapıyım

Hocam bu konularda pek bilgim yok ana hazne 3 lt diger hazne yarim lt bu ikisi arasinda devirdaim mevcut ana hazne kromdan ve kapali disaridan pek isi alacagini zannetmiyorum mekan sicakligi 20 25 derece peltieri thermaltake marka gazli bilgisayar faniyla sogutacagim verebilecegim bilgiler bu kadar pek anlamadigimdan dolayi yardimci olursan sevinirim

suyun ısısını yükseltecek karşı güç nedir
eğer fazla bir güç yoksa
su miktarın çok az belki peltierle çöze bilirsin
karşı güç yüksek ise buzdolabı motoru ile küçük bir grup yapılabilir

karşı güç sıfıra yakın diğer depodan devirdaim halinde o depoda yarım litrelik geri dönüş hızlı

peltier ile bir dene karşı güç yok diyorsun belki olur ama fanı yüksek debili seç kolay gelsin

hocam tabiki peltierle deneyeceğim benim sorunum kaç watlık bir peltierle denemek voltajını kaç vermek sorum bu

zaten fazla büyük güçte yok en yüksek güçlüsünü alıp dene olmadı yanına birdaha al voltajıda üzerinde yazar 12 ise 12 24 ise 24 v

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri