arçelik 5070 arızası FO

bakımcıı

Uzman Üye
bu dolabı açtım 6 lı sokette defrost rezistansı,termal devre kesici ve tahliye kanal ısıtıcısı var.bunları ölçtüm defrost rezistansı arızalı tahliye kanal ısıtıcısı 3,9kohm termal devre kesici kapalı devre gösteriyor.sol tarafta 2 li soketler mevcut birine fan motoru diğerine ( en solda 2 li soket )yine bir rezistansa ait herhalde ara bölme rezistansı olabilirmi çünki defrosta olmasa bile sürekli 220v elektrik geliyor uçlarına fakat bu rezistans açık devre gösteriyor.bu rezistansın değişimi zormudur.nasıl sökülür tarif ve bilgi verirsen sevinirim.

Ara bölme ısıtıcısına ulaşmak için evapratörü söküyorsunuz. tahliye kanalından tam ortaya doğru yani dolabın önüne doğru uzanan hava kanalının ağzında ara bölme rezistansı mevcuttur. yerine sağlam yapışık vaziyettetir ve elin girip hareket etmesi de zor olduğu için sökmek biraz uğraştırabilir. eski rezistansı iyice söküp yerini güzelce kurutup yenisini yapıştırmanız gerkeiyor.

429523010093905-b.jpg

kaynak ustam s.a.
cevabın için çok teşekkür ederim.ara bölme rezistansı süreklimi devredemidir.
bu rezistansla beraber tahliye kanal ısıtıcısını da değiştireyimmi 15 senelik dolap bu ilk arızası acaba tahliye kanal ısıtıcısı deforme olmuşmudur.

illa ki deforme olmuştur. ürün zaten ara bölme ısıtıcısı arızası sebebiyle ısıtıcı arızası vermez. defros yapamadığı zaman bu arızayı verir. yani asıl arıza sebebi defros ısıtıcısı. ama sökmüşken mutlak tahliye ısıtıcısını da kontrol edin. fiziksel deforme illaki olmuştur. ısıtıcı kabloları folyodan ayrılmış olabilir.

bu tür ürünlerde deforme payınıda düşünüp müşteriye öyle fiyat vermek en iyisi. bi kaç ay sonra sizinde başınızın ağrımaması ve müşterinin memnun kalması en iyisi. müşteri 25-50 lira daha fazla para öder ama uzun süre başı ağrımaz. bu da size müşteri memnuniyetinden fazla daha çok müşteri getirir. tabi bu konu bu ürünler için geçerlidir. çamaşır makinesinde ne varsa değiştirin demek değil :)

tahliye ve ara bölme ısıtıcıları 10 yılda mutlaka deforme olur. şuan ki ürünlerde bir kaç senede ısıtıcısı deforme olan ürünler var.

size tavsiyem ara bölme ısıtıcısı , tahliye kanal ısıtıcısı ve defros ısıtıcısını değiştirin

illa ki deforme olmuştur. ürün zaten ara bölme ısıtıcısı arızası sebebiyle ısıtıcı arızası vermez. defros yapamadığı zaman bu arızayı verir. yani asıl arıza sebebi defros ısıtıcısı. ama sökmüşken mutlak tahliye ısıtıcısını da kontrol edin. fiziksel deforme illaki olmuştur. ısıtıcı kabloları folyodan ayrılmış olabilir.

bu tür ürünlerde deforme payınıda düşünüp müşteriye öyle fiyat vermek en iyisi. bi kaç ay sonra sizinde başınızın ağrımaması ve müşterinin memnun kalması en iyisi. müşteri 25-50 lira daha fazla para öder ama uzun süre başı ağrımaz. bu da size müşteri memnuniyetinden fazla daha çok müşteri getirir. tabi bu konu bu ürünler için geçerlidir. çamaşır makinesinde ne varsa değiştirin demek değil :)

tahliye ve ara bölme ısıtıcıları 10 yılda mutlaka deforme olur. şuan ki ürünlerde bir kaç senede ısıtıcısı deforme olan ürünler var.

size tavsiyem ara bölme ısıtıcısı , tahliye kanal ısıtıcısı ve defros ısıtıcısını değiştirin

ara bölme rezistansı süreklimi devredemidir.

Tahliye kanal ısıtıcısı ile birlikte defros sırasında devreye girer. bazı modellerde "Ara bölme ve Tahliye kanal ısıtıcısı" diye geçer ve iki ısıtıcı seri bağlıdır. sonrası üretilen modellerde tek parça halinde üretilmiştir.

bzd.rez.arc.04_2.jpg

dolabı teste programında çalıştırdım..defrost rezistansı ve tahliye rezistansı 5i işlem sırasında 220v geliyor.ama fan soketi yanındaki sokete bağlı rezistansa sürekli 220v geliyor.ara bölme rezistansı sürekli devredemi kalmaktadır acaba
ayrıca test programında
1-defrost ve kanal ısıtıcısı
2-ara bölme ısıtıcısı
3- F.F. ısıtıcısından bahsetmekte.F.F. ısıtıcısı dediği nedir acaba

ff (fresh food) ısıtıcı alt bölme motorlu klepe etrafında sarılı olan ısıtıcı. fre

ff (fresh food) ısıtıcı alt bölme motorlu klepe etrafında sarılı olan ısıtıcı. fre

peki ustam bu rezistans sürekli devredemidir.fan soketi yanındaki sokete bağlı rezistans ff (fresh food) rezistansımıdır..sokette sürekli 220v mevcut.

ara bölme ve defrost rezistansını değiştirdim.tahliye kanal ısıtıcısınıda değiştirecektim fakat tahliye kanal ısıtıcı kablosu tam tahliye deliği üzerinde bir yerden dolabın içine giriyor ve çıkıyor.kabloyu zorladım ama gelmedi içirede bir yerleri dahamı ısıtıyor acaba.servisten yeni aldığım tahliye kanal ısıtıcısında kablo sadece tahliye deliğine girip çıkacak kadar uzunlukta yapılmış.bu mevcut kablo dolap içinde nereye gidiyor acaba

Forum istatistikleri

Konular
127,966
Kullanıcılar
449,612
Son üye
esperran

Yeni konular

Geri