Siemens Kompresör Sıkışması

Foruma ilk mesajım saygılar,

Daha 4 gün öncesine kadar çalışan siemens nofrost buzdolap ne alt ne üst bölümü soğutmuyor; Üst kapağı açtığım zaman fan çalışıyor halde ama soğuk üflemiyor;

3 gün önce saat 1 den gece 1 kadar dolap kapıları açık vaziyette beklettim gece 1 de çalıştırdım ertesi gün sabah saat 9 da kontrol ettim yine ne alt bölümde ne üst bölümde gram soğutma olmadı;
Ayrıca dolabın dış tarafında üst yan bölümlerde hiç ısınma yok;Isınma varsa kompresörde sorun yoktur gibi bilgiler buldum;

Ayrıca gece birde şu dikkatimi çekti; saat 1 de taktığımda 10-15 dk sonra fişini çekerek kompresörü kontrol ettim 10 dk da dokunulmayacak derecede sıcaktı;

Dün akşam gelen servis sadece kompresörü ölçerek kompresör sıkışıkmış değişmesi lazım dedi...700 tl fiyat istedi daha sonra şefinden indirim talebinde bulunduk 550 tl fiyat verdiler....
4 senelik bir dolap şimdiye kadarda başka bir arızası olmadı nasıl olurda kompresör gider anlamış değilim...Servis elemanı dolab üstündeki kompresörün piyasadaki en iyisi olduğunu söyledi nasıl en iyisi ise en iyisi 4 yılda gidiyorsa en kötüsü nasıl olur bilemiyorum artık...

Danfoss marka modeli NLE11KTK;

Arkadaşlar ben tekniker elektrik veya elektronikçi değilim ama elektroniği çok severim...

Size göre sadece kompresörün konrol edilmesi normalmi; kompresörün kalkış yapmamasına başka bir arıza sebep olabilirmi,Ayrıca dolaba kulağımı dayadığımda belirli aralıklarla 1 dk arayla mesela bir ses devreye giriyor ve 30-40 saniyede kesiliyor.

Teşekkürler değerli yanıtlarınız için;

1 dakika aralıklarla ses gelip gitmesi motor aşırı akım çektiği için termik atıyor.Sebebi motor yanması,motor sıkışması, role sorunu varsa motor daimi kapasitör.Sorunun tam olarak ne olduğunu ölçüm yaparak belirlenebilir.Tavsiyem yakınında başka uzun süredir bu işi yapan varsa kontrol ettirmen ve fiyat alman,daha doğru karar vermeni sağlayacaktır.

Teşekkür ederim...
Birde dün gece kompresör üzerinde ne var ne yok yazdım.

Eğer ki sorun kompresör de ise;forumda bir arkadaş uygun fiyatlı ve performanslı embraco r600 diye bir markadan bahsetmiş, uygun bir fiyata bulursam tam olarak benim verdiğim özelliklerde hangi model bir kompresör almam daha mantıklı olur; tabiki bunun bir taktırma ve gaz basma işlemleri olcak ortalama ne kadar bir fiyata bana mal olur, teşekür ederim...

Danfoss kompresörlerin klasik arızasıdır bu sıkışma olayı. Şok kapasitörle şoklayarak açabilirsiniz. Eğer açılmıyorsa, 2-3 adet şok kapasitörü paralel bağlayın, daha sonra şoklayın. %90 açılacaktır. Yine de açılmıyorsa değiştirin. (Şok kapasitör fiyatı, 8-10 tl civarındadır. Bu söylediklerim sadece Danfoss için geçerlidir.)

Çok teşekkür ederim değerli yanıtlarınız için...

Dün sorunum halloldu arkadaşlar; reklam olur diye firma ismi yazmak istemiyorum ama Antalya'dan adil ustamın ellerine sağlık cihaz düzeldi, sanırım sizin bahsettiğiniz şoklama yöntemi ile oldu bu işlem...50 tl ücret karşılığında çok büyük bir yükten kurtuldum... Yeni ev almıştım bir ton kredi borcu ile bu dönemde çok zordu 550 gibi bir rakam ödemek...Burdan tekrar Adil Ustama teşekkür ediyorum...

Hayırlı forumlar değerli üstadlarım herkese...

Danfoss kompresörlerin klasik arızasıdır bu sıkışma olayı. Şok kapasitörle şoklayarak açabilirsiniz. Eğer açılmıyorsa, 2-3 adet şok kapasitörü paralel bağlayın, daha sonra şoklayın. %90 açılacaktır. Yine de açılmıyorsa değiştirin. (Şok kapasitör fiyatı, 8-10 tl civarındadır. Bu söylediklerim sadece Danfoss için geçerlidir.)

bu motorların bu arızası ile çok karşılaştık ama hiç bu yöntemi denememiştik..öğrendiğimiz iyi oldu.umarım çaresi olur..

teşekkürler usta..

Evet klasik arıza; eskiden Profilo buzdolaplarında Danfoss kullanıyordu (1998 -2002) bu sorunla karşılaşıldığında 200 mf ilk hareket kondansatörüyle sıkışıklık giderildikten sonra yardımcı sargı devresine 4 veya 6 mf lık daimi devre kondansatörü bağlanarak (röle buna uygun) bir daha aynı sorunu yaşamıyorsunuz.

Aynı sorun 13 yıllık Danfoss kompresörlü Profilo buzdolabında var. Şoklamak için kondansatör aldım, kondansatörü burada üstte bulunan N ve S isimli çıkışlara bağlasam sorun olur mu sizce?
SCDJKcU.jpg

Mesaj düzenleme butonu olmadığından tekrar yazıyorum kusura bakmayın.

Aldığım kondansatörün üzerinde değer yazmıyor ama 1/2'den 120HP'a kadar olan kompresörleri şoklar yazıyordu.

Kondansatörü bağladım, 5-10dk kadar hafif tekleye tekleye çalıştı. Hatta dondurucuda soğuma da meydana geldi ama sonra eskisi gibi zzzzzzzt diye ses yaparak kilitlendi. Biraz daha bekledim ama yine zzzzzt diye çalışıp termik atıyordu. Sonra dolabı takıp sürekli sarsarak çalıştırdım, salladıkça hafif yoluna girer gibi oluyordu, termik atmadı ama kompresör çok ısındı. Hararetini alsın diye su kabına su koydum. Ama 2dk sonra şalter attı. Biraz bekleyip tekrar taktım, şalter atmıyor ama çok cılız bir inleme sesi var.

Sizce 1 tane daha şoklama kondansatörü alıp paralel mi bağlasam, yoksa kompresör çok ısınınca ölmüş müdür? Uğraşmaya değer mi bilemedim.

Dolap da çok temiz, yepyeni. Kompresör değişimi gerekiyorsa atacağım ama mecburen.

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,837
Son üye
betül hüsrevoğlu

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri