ariston buzdolabı yardım

bakımcıı

Uzman Üye
ariston buzdolabında bu parçada

2 mavi kablo ve 2 kahverengi kablo kendi arasında kısa devre gösteriyor -18 derece soğutuyorum yine kısa devre gösteriyor parçanın yenisini aldım oda aynı bu parçanın çalışma şekli nasıldır.bu soğutma borusuna geçme tiplerden eski vidalı tiplerde 4 kablodan 2si kısa devre 2si açık devre şeklindeydi.bu parçayı soğuttuğumuz zaman açık devre olan uçlar kapalı devre olmaktaydı.bu buruya geçme tiplerin çalışma şekli nedir acaba

2 kısa devre görünen termal sigorta. aşırı ısınmaya karşı. diğer açık devre görünen de bi-metal termostat. -18 den sonra kapalı devre gösterir. soğuttuğun zaman açık devre olmaması gerekiyor. normalde açık soğuk iken kapalı devredir

tamam ustam bende senin dediğin gibi biliyorum ama söktüğüm dolapta her ikiside normal oda sıcaklığında kısa devre gösteriyor soğutuyorum yine kısa devre gösteriyor ısıtıyorum yine kısa devre gösteriyor yeni aldığım orjinal parçada aynı soğuttum ısıttım yine kısa devre gösteriyor yeni malzemedemi arızalı hemde orjinal malzeme aklım bir türlü almadı

aristonun kare şeklinde evap üzerine vida ile tutturulan parçaları senin dediğin gibi biri kısa devre diğeri açık devre gösterir soğuyunca açık devre olan uçlarda kısa devre olurdu.bu yeni tip boruya geçen model ısıtsanda soğutsanda hep kısa devre gösteriyor yeni orjinal parçada aynı eskiside aynı

bazı modellerde termal sigorta ayr ı (sürekli kısa devre göstericek) , bi metal termostat (soğuk iken kısa devre göstern) ayrı ayrı takılıyor. bazı modellerde ise ikisi birbirine seri bağlanmış tek parça halinde satılıyor. bazı modellerde ise ikisi aynı parça içinde 4 soketli. sendeki anladığım kadarı tek parça halinde ama 4 soketli. bu durumda 2 sinin açık devre 2 sinin kısa devre olması gerekiyor. ariston da defalarca bunların arızalarına rastladım ve hep arçeliğim bi-metal termostat grubunu değiştirdim. uçları yanlış ölçüyor olabilirsin. oda sıcaklığında 2sinin açık devre göstermesi gerekiyor.

bende defalarca değiştirdim. şimdi eski parçanında yeni parçanında her ikisininde ısıtsamda soğutsamda kısa devre gösteriyor olmasını anlayamadım yeni aldığım cihaz orjinal ambalajında ariston malzemesi

imkansız değil arızalı olma olasılığıda var

2 kısa devre görünen termal sigorta. aşırı ısınmaya karşı. diğer açık devre görünen de bi-metal termostat. -18 den sonra kapalı devre gösterir. soğuttuğun zaman açık devre olmaması gerekiyor. normalde açık soğuk iken kapalı devredir

mesaj sahibi dostumun hoşgörüsüne sığınarak bir düzeltme yapayım...

bi metal termostat -18 derecde değil yaklaşık +4 dereceden sonra devreyi tamamalar bu sıcaklığın üstünde açık devre dir devamlı ..
+ 4 3 2 gibi değerlerde de devreyi tamamlar...
sevgiler
hakan

Forum istatistikleri

Konular
128,128
Kullanıcılar
449,846
Son üye
g-silver

Yeni konular

Geri