bosch ksu 49631

taylan23

Üye
arkadaşlar 6 ay önce eşyalarımı depoya taşıttım, sonra taşındım buz dolabım 6 ay depoda kaldı. eve taşındıktan sonra buz dolabının içini bir açtım hertarafı küflenmişti içinde birşey olmamasına rağmen ,neyse temizledik fişini taktık üst tarafın soğutmadığını gördük servis çağırdık, kompresörü şıkışmış değişmesi lazım dedi ve 500 tl para istedi sonra dışardan bir usta çağırdık değişmesine gerek yok dedi gaz bastı birde kalem şeklinde bir tüp vardı onu değişti 150 tl para istedi tamam oldu dedi bu sizi bayağı idare eder dedi. çalışıyordu fakat eskisi gibi soğutmuyordu alt kısmı, eskiden 8 derecede bile suyu aşılamadan içemezdik 5 e almama rağmen su çokta soğuk değildi.. geçen gene arızalandı adamı aradım komprösörü değişmemiz lazım dedi.. elekrolüx marka komp var dedi 250 tl ye değişeyim dedi, a sınıfımı diye sordum ,bilmediğini yeni nesil nofrostlara bunu taktığını söyledi..
başka bir usta aradım embreco a sınıfı 300 tl ye takarım dedi.. sizce hangi markayı taktırayım? birde 1/4 . 1/5 varmış hangi modeli olsun?
fiyatları nasıl sizce bana pahalı geldi
yetkili serviste bir arkadaşım var 390 tl ye orjinalini takayım dedi?

öncelikle motorun bozuk oldugundan emin olmak lazım ustanın yaptıgı yanlış gaz şarjı sogutma performansını etkiler dolaba uygun olmayan gaz verilmişse , az yada fazla gaz verilmişse , sisteme gaz verilirken vakum işlemi yapılmadıysa sogutma performansı düşük olur ...motorun bozuk oldugu kesin ise uygun gazla çalışan motor takılmalı r600 yada r134 dolapta hangi gaz kullanılmışsa ...dolabınız çift kapılı derin dondurucu yada no frost ise 1/4 hp gücünde... tek kapılı ise 1/5 hp gücünde olmalı...marka olarakta sizin dolabın üzerindeki motor büyük bir ihtimalle danfoss marka motordur ama siz embraco yada lg marka motor taktırabilirsiniz...piyasa da a sınıfı diye bir motor satılmamaktadır...elektrik tüketimleri hemen hemen aynıdır ....a sınıfı diye takılıp kalmayın hiç bir motorun üzerinde a sınıfı diye bir şey yazmaz.... a sınıfı denen şey cihazın tükettigi elektrige karşın yaptıgı işlemin performansıla ilgili bir şeydir sadece motor degişerek cihaz a sınıfı olmaz...

selam arkadasım senın kullandıgın cıhaz r600 gaz soğutuculu danfoss marka kompresorlu bır cıhazdır eger cıhaza daha once gaz sarjı yaptırdın ve cıhaz duzeldıyse bır sure sonra tekrar aynı arızayı verdıyse muhtemelen evapratörde gaz kacagı vrdır zaten soğutucular genel olarak uzun sure calısmadan bekledıgıde aliminyum borularda yuksek ıhtımalle kacak olusur sen ısın ehli bır ustaya muracaat et cıhaza kacak testı yaptır sonra kompresor degısımıne gıt sıstemde gaz kalmayınca bos calısan kompresor daha cabuk arıza yapar buda aklında olsun

selam arkadasım senın kullandıgın cıhaz r600 gaz soğutuculu danfoss marka kompresorlu bır cıhazdır eger cıhaza daha once gaz sarjı yaptırdın ve cıhaz duzeldıyse bır sure sonra tekrar aynı arızayı verdıyse muhtemelen evapratörde gaz kacagı vrdır zaten soğutucular genel olarak uzun sure calısmadan bekledıgıde aliminyum borularda yuksek ıhtımalle kacak olusur sen ısın ehli bır ustaya muracaat et cıhaza kacak testı yaptır sonra kompresor degısımıne gıt sıstemde gaz kalmayınca bos calısan kompresor daha cabuk arıza yapar buda aklında olsun

hocam çok ilginç bir şekilde kendiliğinden düzeldi 2-3 gündür çok güzel çalışıyor maşallah hayret birşey

sistemde tıkanma olup tekrar açılmış olabilir.En önemlisi şuan düzgün çalışıyor olması.

ya arkadaşlar haftasonu eve geldiğimde tekrar durduğunu gördüm 2 seçenek kaldı ya komrösör değişecek yada yenisini alacam
bu yok zamanda olacak işmi bu şimdi:(

hocam embraco ffu 80 hak modelini aldım takıldı şuan memnunum fakat evde doğru dürüst olmama rağmen 65 tl elektrik faturası geldi normalmi sizce?

Forum istatistikleri

Konular
128,100
Kullanıcılar
449,800
Son üye
bukurt

Yeni konular

Geri