134A gazları...

ersagun40

Üye
Arkadaşlar, bu 134A orjinal D gaz, ve 134A orjinal C gaz arasında fark var mı? Benim bildiğim 134A gazı tek tiptir. Bu D ve C ne anlama geliyor?

merhabalar,
134A gazı sözde tüm üreticilerde aynı tip ancak biliyorsunuz üretim ülkeleri farklı.
D= dupont
C=china
şeklinde bir bilgi edinebildim bende.ancak deneyimlerim sonucu D ve C gaz evsel ürünlerde sorunsuz çalışıyor.yani artıdan sıfır dereceye kadar sorunsuz performans var.eksi soğutmalarda ise performansı yetersiz kalıyor.yüksek değerli eksi soğutmalarda test imkanım olmadı yorum yapamayacağım.fakat satın aldığım firma bu konuda beni uyardı eksi değerdeki soğutma sistemlerinde sorun yaşanabiliyormuş.

kolay gelsin

SOSİAD TARAFINDAN YAYINLANMIŞTIR. (SOĞUTMA SANAYİ İŞADAMLARI DERNEĞİ)
Tarih : 10 Haziran 2010 | Sayı : D.04.10 / 139

02 Haziran 2010 tarihli ve 135 sayılı yazımızda belirttiğimiz REFRIGERANT 134a tüplerden sonra piyasada Maxron 134a marka sahte tüplerin de satıldığı duyumlarını aldık. Aşağıda ISISO test raporlarından da göreceğiniz gibi bu ürünlerin R134a soğutucu akışkan ile ilgisi yoktur. Bu ürünlerin R134a soğutucu akışkan olarak soğutucu sistemlerde kullanılması sisteme çok ciddi zararlar verebileceği gibi aynı zamanda insan sağlığı açısından da ciddi yaralanmalara ve ölümlere sebep olabilecektir. R134a soğutucu akışkan ile uzaktan yakından hiç bir ilgisi olmayan bu sahte ürünler alan, satan ve kullanan kişilere hukuki açıdan da büyük sıkıntılar getirecektir.
Bu ürünün alımı, satımı ve kullanımı, bir taraftan dolandırıcılık olarak da değerlendirilebilecektir. Bu ürünlerden; REFRIGERANT 134a R134a %0.0 R22 %95,9 Hydrocarbons %4.1 Air %11.4Maxron 134a R134a %17.6 R12 %16.7 R22 %65.7 Air %0.0 içermektedir. soğutucu akışkanın ülkemize ithalatı tamamen yasaktır. R22 soğutucu akışkan da Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından kullanımı sınırlanan ve yalnızca kota dahilinde ithalatına izin verilen ayrıca ithalatı, satışı ve kullanımı çok sıkı şekilde denetlenen bir üründür. Ürünün OTİM Yönetmeliğinde belirtilen şartları taşımayan belgesiz kişilere satışı yasaktır. Bu nedenle bu ürünü almak, satmak veya kullanmak suç olup, yaptırımları mevcuttur.
Siz değerli kullanıcıları ve servisleri konu ile ilgili uyarmayı ve bilgilendirmeyi sorumluluğumuz olarak görüyoruz. Ayrıca tüm resmi kurumları bilgilendireceğimizi ve hukuken bu sahtekarlığı önlemek adına mümkün olan her imkanı kullanmaya çalışacağımızı bildirir, hassasiyetiniz için şimdiden teşekkür ederiz. SOSİAD Soğutma Sanayi İşadamları Derneği

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,901
Son üye
reisaziz34

Yeni konular

Geri