Hangi enerji sınıfı

deep_man

Üye
Selamlar,,
Aranıza yeni katıldım,bi arkadaşımdan arçelik 5080 nofrost buzdolabı aldım ,bu hangi sınıf birdolaptır A,A+mı,yoksa B midir enerji tüketimi çok fazlamıdır,24 saat tük ,takribi nedir acaba ?Esas sorum dolap ışık panelindeki ısı birimleri kayboldu sadece +2 nin altındaki çizgi teşil olarak devamlı yanıp sönüyor,resetledim,şimdi yanıp sönme kesildi ,,sadece devamlı yanıyor(Tek çizgi)ve dolap çalışmıyor, ilginize şimdiden teşekkürler,

Son düzenleme:
öncelikle yanıp söner durumda iken arıza kodu veriyor mu ona bakmak lazımdı. ısıtıcı ölçümleri yapmak gerekli. tecrübeniz yok ise servisden / anlayan bir kişiden yardım isteyin. elektrik bilginiz var ise tarif edelim ölçümleri kendiniz yapın. bunun için avometreye (ölçü aleti) ihtiyacınız var

öncelikle yanıp söner durumda iken arıza kodu veriyor mu ona bakmak lazımdı. ısıtıcı ölçümleri yapmak gerekli. tecrübeniz yok ise servisden / anlayan bir kişiden yardım isteyin. elektrik bilginiz var ise tarif edelim ölçümleri kendiniz yapın. bunun için avometreye (ölçü aleti) ihtiyacınız var
Sevgili kardesim,,
Dediğiniz gibi servis yardımı aldım ama hala bu güne kadar olmuş değil,,şöyleki,,
fiş takılınca üst ve alt bölüm logoları yanıp sönmeye başlıyor,( hiçbir çizgi yeşil
yanmadan,) ılerleyen dakikalarda normal olarak ortam soğumaya başlayıp çizgiler yeşillenip her iki bölüm -18 +5 düzeye gelince normal olarak defrosa geçiyor ,,sonra tekrar çalışıyor,bu çalışma düzeni normal olarak 1 gün sürüyor,sonra direk olarak +2 nin bir altındaki çıizgi önce yeşil olarak yanıp sönmeye başlıyor ,sonra reset yapıyorum ,1 saat sonra aynı arıza bu sefer direk olarak yanarak (sadece alt bölme) aynı arızayı veriyor,,,özel servis arkadaş geldi,derdi anlattım,,,abi,,,algılayıcı,ve klapeyi değişmemiz gerekiyor dedi,, değiştirdi tamam abi dedi,ısıtıcı dedim,,üstteki ışıklı pano bölmeyi hafif esnetip baktı ,,abi ısıtıcı sağlam dedi,,,???? fişi taktı normal olarak soğutma başladı ,tamam abi dedi,,ve gitti, akabinde istenilen değerler ışıklanınca (+5 -18) defrosa girdi tekrar çalıştı ,,1 gün sonra yine stop ,,değişen parçalar olmadan önceki arıza aynen tekrarladı,,10 gündür aynı arızayla resetleyip
kullanıyorum, (hep Alt bölmeye ait +2 nin altındaki çizgi devamlı ve bazen yeşil yanıp sönerek ),adam ölçmeden teşhis koydu ,,dedim tecrübelidir,bakalım yarın nolcak sizce acaba arıza nerede kanyak rumuzlu kardeşim ,,tşk,

Problemle ilgili bilgilendirme yapılmış yeterince, ben de teknik anlamdaki soruyu cevaplamak istedim. 5080NF buzdolabı toplam brüt hacim olarak 425 L'dir. 97 kg ağırlığındadır. 25 derece ortamda tüketim değeri 1.61 kWh/24 saat, 32 derece ortamda ise 2.23 kWh/24 saat olarak verilmiştir, bu da B sınıfına karşılık gelmektedir, yani elektrik tüketimi fazla değildir. 150 W motor gücü vardır.

gösterge paneli altında ısıtıcı falan yok. ısıcılar dondurucu bölme içinde soğutucu yüzeyinde ve altındadır. size gelen usta sanırım tecrübesiz ve sallamış. hangi ışık yanıp sönyüyor onu anlayamadım?

gösterge paneli altında ısıtıcı falan yok. ısıcılar dondurucu bölme içinde soğutucu yüzeyinde ve altındadır. size gelen usta sanırım tecrübesiz ve sallamış. hangi ışık yanıp sönyüyor onu anlayamadım?

Dediğiniz gibi bende şüphelendim,,
Yanan sönen ışık alt bölmeye ait olan +5 in iki üstü,, +2 nin bir altındaki(+3 e tekabül eden) yeşil çizgi yanıp sönüyor, dolap o andan itibaren hiç çalışmıyor,bende resetliyorum dolap normal çalışıyor ama 1 saat sonra aynı ışık bu sefer direk yeşil yanıyor, hep öle kalıyo dolapta çalışmıyor,, bekliyo,,işallah tam detaylı anlatabilmişimdir,,

Soğutmayı gösteren barlardaki ışık yanıp sönüyor anladım. +3 ışığının yanıp sönme anlamı ısıtıcı arızası veriyor. bunu da defrostu sağlıklı yapamayınca verir. Defros ısıtıcısı , Ara bölme , Tahliye ısıtıcısını ve termal sigorta ölçümünün yapılması gerekir. dondurucu bölümdeki karşıdaki kapak ve fan motor grubunu söktüğünüzde ısıtıcı soketlerine ulaşırsınız. Veya kontrol kartı üzerindeki Sarı ile Beyaz " kablodan üst kapı açık iken ölçebilirsiniz..

üstündeki etiketinde sınıfı yazar.genelde B oluyorlar.çünki A sınıfı biraz pahalı diye millet B sınıfını alıyodu.

Eveeet ,,
Arıza giderildi,Defrost ısıtıcı değişti dolap süper çalışıyo,,zaten sölemiştiniz,,( kanyak ) bilgi veren arkadaşlara teşekkür ederim,,

sevindik aynı kişiyi mi çağırdınız başka birileri mi geldi? :)

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,838
Son üye
sarioglu_55

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri