ARÇELİK NO FROST BUZLANMA SORUNU

sonay66

Üye
Arçelik no frost buzdolabım var. (1o yıllık filan) mnımum ayara yakın çalıştıgı halde bazen sebzeler ,peynırler, hatta zeytıne koydugum yaglar bıle donuyor. Butun elekrıklı aletlerı fişten çekerek bır tek buzdolabını fişte bıraktıgımda ise elektrık saatının çok hzılı döndugunu gördum. Bu normalmı nofrostlar çok mu elektrık yakar yoksa bu bır arıza mı. Bu işlemı neden yaptım . çunku elektrık faturam çok fazla gelıyor . Hangı makıneden kaynaklanıyor anlamak ıstedım.. şimdiden teşekkurler..

dolap nofrost oldugu için iç taraftaki damper termostat sorunludur teknik servisin bakması gereklidir

arkadaşım ya termostat arızalı yada kapak contası deforme olabilir hava alıyorsa devamlı çalışır buzlanma yapar kolay gelsin.

arkadaşım ya termostat arızalı yada kapak contası deforme olabilir hava alıyorsa devamlı çalışır buzlanma yapar kolay gelsin.

arkadaşın buzlanmadan kastı yiyecekler buz tutyor donuyor. Yani soğutucu bölüm 0 derecenin altına düşüyor?

arkadaşın buzlanmadan kastı yiyecekler buz tutyor donuyor. Yani soğutucu bölüm 0 derecenin altına düşüyor?

arkadaşım dolap buzlanma yapıyorsa demekki termostat istenilen degerde motoru durdurmuyor seninde dedigin gibi 0 derecenin altına düşüyor.Arkadaş termostat ayarının minimuma yakın diyor demekki termostat görevini yapmıyor sizin düşünceniz nedir kolay gelsin.

arkadaşım dolap buzlanma yapıyorsa demekki termostat istenilen degerde motoru durdurmuyor seninde dedigin gibi 0 derecenin altına düşüyor.Arkadaş termostat ayarının minimuma yakın diyor demekki termostat görevini yapmıyor sizin düşünceniz nedir kolay gelsin.

Ürün no frost bir ürün.. Soğutucu bölme sıcaklığı damperli termostat ile kontrol ediliyor. ürünü termostadı arızalı olmuş olsa bile damperli termostat hava geçişini kapatacağı için dondurmaya engel olacaktır. lastikleri yırtık olsa kapanmasa aksine evap yüzeyinde ve hava kanallarında karlanmalar oluşacağı için soğutma performansı düşecektir. no frost ürün olduğunu göz önünde bulundurarak yorumlarınızı yaparsanız sizden daha verimli faydalanabilirz

Damper termostat ayarı düşük dediğine göre ayar sorunu yok. Damper termostatın klapesi arasına parça kaçmış olabilir, sıkışmış olabilir. Nofrost'ta yiyecekler kapalı kaplara konmalıdır multiflow hava kanalı karşısındaki açıkta ürünlerde kuruma,donma görülebilir. Çünkü soğutucu bölme sıcaklığını dondurucu bölmeden üflenen havayla düşürür bu havanın üflendiği noktadaki açık üründe dondurucu etki görülebilir.

Dolabın alt kapağını actınız zaman tamkarşıda sogutma ayar dümasi vardır üst kısımdan gelen soğuk havayı ayar derecesine göre acar kapatır danperli termostat danperin arasına buz sıkışır kapatmaz yada danpar sacı esnek liğini bozmuştur. Kolaykolay bozulan birparca deyildir elektrik devresi yoktur mekanik bir parcadır. yukardan gelen soğuk havayı acıp kapamadı zaman alt kısımda aşırı soğutma ve donma olur.

İLİGİNİZE TŞEKKÜRLER. KANYAK ARKADAŞIN DEDIGI GİBİ YIYECEKLERIM DONUYOR. HEPSINI KAPALI KAPLARDA VE POŞETLERDE MUHAFAZA EDIYORUM. BU BUZLANMA HER ZAMAN OLMUYOR. POŞETTEKI MAYDONOZ BILE BUZLUGA KOYMUŞ GIBI KAR TUTUYOR. VE BU BUZLANMA BUTUN RAFLARDA OLABILIYOR. SADECE ALT RAFLARDA DEGIL. BUZDOLABININ KAPAGINDAKI KAVANOZDAKI REÇEL VE YUMURTA BILE DONUYOR(bAZEN)
AYRICA LASTIKLERI OLDUKÇA IYI DURUMDA ,AÇARKEN VAKUMUNUN İYİ DUURMDA OLDUGUNU ANLAYABILIYORUM
YILDIZ-YILDIZ ARKADAŞIN DEDIGI KAPAGI AÇINCA EN ALTTA BULUNUNAN DAMPERLİ TERMOSTAT AYARINDAKI SORUN VARSA BU TEKNIK SERVIS MI GEREKTIRIR. YOKSA MANUEL MUDAHALE YAPABILIRMIYIM. DEGERLI BILGILERINIZ SAYESINDE GEÇEN HAFTA ÇAMAŞIR MAKINEMIN ARIZASINI 7 TL YE HALLETTIM :). TEKRAR TEŞEKKURLER..

Mali yazdıktan sonra buzdolabıma baktım. Kapagı açınca altta hiçbır şey yok. Yanı termostatta benzer bişi yok. Gözuken tek şey 1. Rafın arkasında ısı ayarları dugmesı var o da mınımuma yakın. 2. Rafın arkasında da multı flow yazan bır havalandırma ızgarası var o kadar. Ve orasının da herhangı bır yıyecek artıgı ıle tıkanması mumkun degıl çunku havalandırma delıklerı buzdolabının duvarında bulunuyor. Görunen buz parçası fılan da yok..zaten buzlugumda bıle hiçbır zaman karlanma olmadı. Sadece buz kalıplarımda buz oluyor:)

Forum istatistikleri

Konular
128,122
Kullanıcılar
449,826
Son üye
SK.

Yeni konular

Geri