arçelik 5230 nofrost buz dolabı

omurkosem

Üye
Buzluk kısmı aşırı buzluyor.
Alt bölmelerin soğutması normal.
timer çalışıyor.
Sirkilasyon fanı çalışıyor.
Buzluğun aşırı buzlaması neden kaynaklanabilir?
Buzluk termostadının sağlamlığını kontrol etmedim. o termostat damper termostatmı,sökmediğim için sordum.

Buzluk kısmındaki gördüğünüz termostat asıl durup çalışmasını sağlayan termostat. Damper termostadı alt bölümde ayar yaptığınız kutunun içindedir. Mekanik bi termostat hava geçişini açıp kapatmaya yarar arıza yapan bişey değil. Alt bölüm soğutuyor dediğinize göre onla alakadar bişey yok.

Buzluk aşırı buzluyor diyorsunuz. Evapratör yüzeyinden mi bahsediyorsunuz yoksa yiyeceklerin üzerinde karlanma mı var? yada raflarda ve ya kapı ağzında içide . Ürün no frost olduğu için yiyeceklerde kapıda ve iç yüzeylerde buzlanma karlanma oluşmaması gerekiyor . var ise lastiklerden biyerden hava alıyor olması büyük ihtimal. Şayet evapratör yüzeyi üzerinde aşırı buz kar görüyorsanız defrost sisteminde bir sorun var demektir. Bunu takiben defros ısıtıcınızda , bi-metal termostatda , termal sigortada sorun olabilir bunların ölçülmesi gerekiyor. Alt bölüm soğutması normal dediğinize göre sıkıntı yok diye düşünüyorum. çunki bu arıza şikayetleri ilk önce alt bölümü soğutmama ile başlar.

kompresör kısmındaki buharlaştırma kabını bir kontrol edin içinde su var mı. varsa şayet defros işlemini yapıyor demekdir

ya da Sizin tam olarak şikayetiniz ne?

kaynak arkadaşımız durumu gayet tüm açıklayıcı bir şekilde anlatmıştır ben bile okurken sanki arızaya müdahale ediyormuşum gibi geldi kaynak tşk ederiz ellerine bilgine yüregine saglık..!

buzluk rafları bile buz tutmuş.Timeri defros durumuna aldım. 2-3 satt sonra sistem tekrar çalıştığını söyledi müşteri . Hiç Bir değişiklik yokmuş. ben hiç müdahale etmedim.
ilk tespitim timer oldu ama inceleme yapmadım. sadece gözlem yaptım.
Yazımda biraz karışık oldu inşallah analrsınız.

Dondurucu bölümdeki yüzeylerde buzlanma karlanma görüyorsanız bunun sebebi içeri her hangi bir sebepten giren hava ve nemdir. timer dan veya buzdolabının arızasından kaynaklanmaz. kapı lastiklerinin heryerini kontrol edin özellikle üst tarafını. açık kalan hava alan biyer olmasın. raflarda ve yiyeceklerde görülen buzun karın tek sebebi içeri giren nem.

Lastik kapanıyor hava alan yeri yok ise. kapının kapanırken herhangi birşeye temas etmediinden emin olun. menteşe ayarsızlığından , ayak ayarsızlığından dolayı kapanırken biryerlere sürtüyor olabilir. içindeki yiyecekler kapı rafına çarpıp tamamen kapanmasına engel oluyor olabilir. Birde Alt kapıyı kapatınca üst kapının açılmadığından emin olun. Alt kapı kapandığı zaman alt bölümdeki hava basıncı hava kanalları sebebiyle üst bölmeye basınç uygular ve üst kapı aralanır. orta menteşedeki stoper menteşe sayesinde kapının tekrar örtülmesi sağlanır. yani 1cm aralanıp tekrar kekndisinin kapanması gerekiyor. stoper kırık ise kapı tekrar kapanmıyor olabilir.

başka yerde arıza aramanıza gerek yok

Bir sorum daha olacak.
Bu dolopla alakalı değil.
No frost dolap defrost tan neden geç çıkar?
Yiyecekler buzunu salıyor. Dolap yinede çalışmıyor.
Belli bir zaman sonra kendisi çalışıyor.
cevaplarınız için şimdiden tşklr.

bi-metal termostat arızalı olabilir. Defrost ısıtıcı arızalı olabilir. defros yapamadığı , buzları eritemediği için uzun süre defrosda bekler

Verdiğiniz bilgiler için teşkkürler.
Dolap lastiklerinde açıklık olduğu için içeri nem alıyormuş. Şimdi düzeldi.

Buzluk kısmındaki gördüğünüz termostat asıl durup çalışmasını sağlayan termostat. Damper termostadı alt bölümde ayar yaptığınız kutunun içindedir. Mekanik bi termostat hava geçişini açıp kapatmaya yarar arıza yapan bişey değil. Alt bölüm soğutuyor dediğinize göre onla alakadar bişey yok.

Buzluk aşırı buzluyor diyorsunuz. Evapratör yüzeyinden mi bahsediyorsunuz yoksa yiyeceklerin üzerinde karlanma mı var? yada raflarda ve ya kapı ağzında içide . Ürün no frost olduğu için yiyeceklerde kapıda ve iç yüzeylerde buzlanma karlanma oluşmaması gerekiyor . var ise lastiklerden biyerden hava alıyor olması büyük ihtimal. Şayet evapratör yüzeyi üzerinde aşırı buz kar görüyorsanız defrost sisteminde bir sorun var demektir. Bunu takiben defros ısıtıcınızda , bi-metal termostatda , termal sigortada sorun olabilir bunların ölçülmesi gerekiyor. Alt bölüm soğutması normal dediğinize göre sıkıntı yok diye düşünüyorum. çunki bu arıza şikayetleri ilk önce alt bölümü soğutmama ile başlar.

kompresör kısmındaki buharlaştırma kabını bir kontrol edin içinde su var mı. varsa şayet defros işlemini yapıyor demekdir

ya da Sizin tam olarak şikayetiniz ne?

merhaba bende benzer olay ile karşı karşıyayım kaç aydır uğraşıyorum 5233 arçelik buzdolabım var

fişi çekip bir süre sonra tekrarlayınca su aktıyordu. tüm ısıtıcıları yeni aldım açtım ve ısıtıcıları direk 220v verdim ısıtıcılar sağlam çalışıyor ama yinede evap üzerindeki hariç alttakini folyolu olanı değiştirdim
sensör almıştım farklı çıkınca iade ettim şimdi bimetal termostat aldım.onu değişip deniycem timer elimle cevirdigimde yani mekanık benim timer tık diye ses geliyor arada ama benim buzdolabı üst sogutup alt sogutmama problemi yaşıyorum çözemedim bimetal sensör takıp deneyecegim ısıtıcılar çalışıyor kesin fan çalışıyor kesin timer görevini yapıp yapmadığını bilmiyorum birde bimetal termotat gelsin onu değiştirecegim başka bişey kalıyormu bakılması gereken teşekkürler

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri