Doğalgaz Dönüşümü

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

y.ar

Üye
Merhaba
Fırınımın tüpten doğalgaza dönüşümünü kendim yapabilirmiyim?bunun için hangi malzemeler gereklidir?Teşekkürler.
Saygılar.. :eek:

1 markaya göre uygun enjektörler(meme )
2 doğalgaz hortumu ve dirseği
3 teflon bant veya sızdırmazlık macunu
edinirseniz fırın eğer çok çok eski değilse yapabilirsiniz tebi eliniz yatkınsa

meme dedıgımız gazın cıktıgı son noktayı matkap ucu ıle genıslettıldıgını bır yerde gormustum.Yani değiştirmek yerine delıgı genıslettıler.Ama uygun bır meme ıle degiştirmek daha uygun olur.

4'lü enjektör seti 1TL zaten, bence gereksiz uğraşlarla emeğinizi boşa harcamayın. Fabrikadan en ideal çekilde çapı ayarlanmış enjektör kullanın. Enjektörleri değiştirip doğalgaz bağlantısını tamamladıktan sonra gaz düğmesinin altındaki musluktan tornavida ile kısıklık ayarı yapınız. Yani düğme en kısık konuma geldiğinde sönmesini engelleyin.

Her modelin doğalgaz dönüşümü yok. bunu da göz önünde bulundurun :) Marka söylerseniz hatta ocağın fotosunu eklerseniz daha ayrıntılı olur. El beceriniz ve kendine güveniniz yoksa işin ehli bir ustadan yardım isteyin. 20-30 TL kar edicez diye hayatınızla oynamayın..

marka arçelik tam kodunu hatırlayamadım ama gri seri 6 senelik fırın.dönüşümü oluyor sordum sevise 35 lira dediler.elim yatkın bu işlere.kendim yapmak istiyorum.yardımcı olursanız sevinirim.bu malzemeleri nerden temin edebilirim.Teşekkürler.
Saygılar.

marka arçelik tam kodunu hatırlayamadım ama gri seri 6 senelik fırın.dönüşümü oluyor sordum sevise 35 lira dediler.elim yatkın bu işlere.kendim yapmak istiyorum.yardımcı olursanız sevinirim.bu malzemeleri nerden temin edebilirim.Teşekkürler.
Saygılar.

Enjektör takımını Piyasada beyaz eşya tamiri yapan veya Yetkili servisden de temiz edebilirsiniz. ocağın altında Etiketinde hangi model olduğu yazar. o modele göre servisten alabilirsibiz ( mesela 0-810 gibi) 2 tl civarında olması lazım. piyasadan alacaksanız 2 çeşit doğalgaz memesi var. hangisinden alacağınızı bilmeniz için size ait ocakdaki enjektörün birisini sökebilirsiniz. enj memesinin 1 modelini 7 lokma 1 modelini 9 lokma tutar. 4 Adet enj memesi var. ve enjektör çapları farklı ölçülerde onun için rastgele takmamanız gerekiyor. Genelde 1 küçük 2 orta 1 büyük şekilde sıralanır. Yeni aldığınız enj memelerini de bu sıralamaya göre takmanız gerekiyor. Eski ve yeni enjektörlerin üzerinde de minicik delik çap öçüleri yazar

örneğin

Eski meme 52 yerine 72
Eski meme 63 Yerine 108
Eski meme 85 Yerine 133

Enjektörleri değiştirip Doğalgaz hortumu bağlantısını yaptıkdan sonra Hortum bağlantı yerlerini mutlaka köpük ile kontrol edin. En son olarak musluk üzerinden kısık ayarı yapmanız gerekiyor. Kısık ayarı yapmadan kullanırsanız alev yanarken musluk konumunu en kısık ayarına alırsanız sönme yapıcaktır. bunun için musluk ayarına ihtiyacınız var. Musluk ayarı , bazı modellerde musluk milinin merkezinde ince DÜZ tornavida girecek kadar delik vardır. bazı modellerde ise musluk milinin yanında musluk üzerinde. Bu ayarı yaparken musluğu kısık ayara alıp sola doğru çevirip ilgili gözü yakıp göz kararı ayar yapmanız gerekiyor. Kısık ayar vidası milin yanında ise koruyucu lastikler bunu görmenize engel olabilir. o lastikleri çıkarıp rahatlıkla görebilirsiniz

El yatkınlığıyla bu işler olmaz arkadaşlar. Elektrik, gaz vb, arıza ve modifiyilerin mutlaka eğitimli teknik personel tarafından yapılması geekir.
Enjektörleri değiştirdiniz pekala, gaz kaçağı olup olmadığını nasıl anlayacaksınız. Gaz alarm cihazım var diyorsunuz, ne kadar hassas oldoğunu nereden bileceksiniz. GAZ DÖNÜŞÜMÜ YAPILAN CİHAZLARIN MUTLAKA GAZ DAĞITIM ŞİRKETİ TARAFINDAN GAZ TESTİ ALINMAI GEREKİR.

El yatkınlığıyla bu işler olmaz arkadaşlar. Elektrik, gaz vb, arıza ve modifiyilerin mutlaka eğitimli teknik personel tarafından yapılması geekir.
Enjektörleri değiştirdiniz pekala, gaz kaçağı olup olmadığını nasıl anlayacaksınız. Gaz alarm cihazım var diyorsunuz, ne kadar hassas oldoğunu nereden bileceksiniz. GAZ DÖNÜŞÜMÜ YAPILAN CİHAZLARIN MUTLAKA GAZ DAĞITIM ŞİRKETİ TARAFINDAN GAZ TESTİ ALINMAI GEREKİR.

sevgili dostum
o senin dediğini ben ankarada 80 li yıllarda doğalgaz ilk geldiğinde firma tesisat dönüşüm ve kontrol işini tek elden yaparken gördüm.. sonra yetkili servislerde dönüşüm izni verildiğinde ilk 2 3 ay geldiler kontol ettiler sonrada yoğunluktan pes ettiler.. şimdilerde ise sadece bir kaçak olduğunda veya periyodik kontrole geliyorlar.. dip not : ellerinde gaz dedektörleri o kadar eski ve kalibresiz ki adamlara bunları ne kadarda bir kalibre ediyorsunuz die sorduğumda o ne ağbi diyorlar... bazılarıda su dolu hortumla gaz kaçağı tespit ediyorlar?!

Doğrudur burda (eskişehir) kaçak halen Su hortumu ile yapılıyor

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Forum istatistikleri

Konular
128,098
Kullanıcılar
449,798
Son üye
jsons

Yeni konular

Geri