Evaporator Fan'ın Görevi?

Dusty

Üye
Arkadaşlar biraz aradım açıkçası ama forumda bulamadım, bu fanın ismini de burada öğrendim zaten, bu fan dondurucu bölmeden havayı çeker mi, yoksa dondurucu bölmeye havayı üfler mi?

Dolabı tamir etmek için gelen adamın bağlantıyı doğru yapıp yapmadığını merak ediyorum. Şimdiden teşekkürler.

Evapratör fanı , Soğutucu evapratör üzerindeki sıcaklığın dolap içinde sirküle edilmesini sağlamak. Bazı modeller hariç genelde tek fan hem üst dondurucu bölümdeki , hemde alt bölümdeki havayı evaprtör üzerinden emerek kanallar aracılığı ile bölümlere tekrar üfler. kapıları açıp , kapı butonlarına el ile basıp hava çıkış kanallarının ağzına çakmak tutarsanız hava üflemesini görebilirsiniz

Hocam sorun şu, dolabın üst tarafı normal dolap gibi soğutuyor, alt taraf da ise tık yok.
Üstte kapakları çıkardığımda sanırım evaporatör denilen aletin etrafı buz kaplıydı.

Havanın sirkülasyonu diyosunuz; benim indesitte sanırım alt bölmeye giden, dondurucuda sol en iç köşede bir kanal var, eğer sirkülasyon oradan sağlanacaksa havanın çekilip oradan gönderilmesi mümkün olabilir belki, size resmini gösteriyorum. http://farm5.static.flickr.com/4130/5039837706_193d5ccb4c_z.jpg

fan evaporatör'ün tam önünde yer alıyor, üflerse doğrudan dondurucuya gider ve başka kaynağı olmadığı için, sanırım hava bahsettiğim delikten gelir. o zaman bu delik dışarıdan hava alınan bir delik olur. yok fan havayı çekiyorsa, bu delik alt bölmeye giden deliktir, bu durumda hava nereden gelir mechul.

Adam hiç karışmadan en başta baksaydım fan hangi yöne dönüyor diye keşke.

Arkadaşlar biraz aradım açıkçası ama forumda bulamadım, bu fanın ismini de burada öğrendim zaten, bu fan dondurucu bölmeden havayı çeker mi, yoksa dondurucu bölmeye havayı üfler mi?

Dolabı tamir etmek için gelen adamın bağlantıyı doğru yapıp yapmadığını merak ediyorum. Şimdiden teşekkürler.

Fan değişiminde uçlar farklı takılsada fanın yönü değişmez..
Ama sizin sorununuz, bence fan değil..Alt bölümün soğutmayı kesmesine birçok parça sebep olabiliyor. 3-5 gün sonra alt bölme soğutmayı tekrar kesebilir.

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri